Eveniment Apple – 21 martie 2016

Am dat pe repede înainte și m-am oprit la Phil Schiller care prezenta iPad Pro de 9,7" ca fiind „The ultimate PC replacement”. Pe bune?!
Și-am mai dat un clic ca să ajung la Cook, pe final, în care arăta ca ăla italienii ăia din reclamele de acum 10 ani care vindeau brățări la TV. În rest numai reciclare, aluminiu, sticlă, reciclăm tot, produse verzi, tăt eco-friendly, numai bun de băgat în pământ. Astea din derulate.

S-a oprit timpu-n loc undeva la ăștia, sunt într-o buclă.

The Ultimate PC replacement ar trebui să fie Macbook-ul…

Ei, nu chiar… Mie mi se pare că punctul important al acțiunii a fost acel Health Kit (eu l-am rebotezat Health Cat), care poate fi primul pas spre lumea medicală, mai întâi cu aplicații, ulterior – poate – și cu hardware.
Iar cele două produse mai mici, iPad Pro 2 și iPhone SE mi se par OK, acel SE poate fi pt mine.
În al treilea rînd, Notes, acum cu parolă, pare a fi un gest contra FBI, un semnal „noi nu cedăm presiunilor”.
Mi s-a părut o prezentare normală, cu unele accente bune, măcar bunicele.

O chestie curioasă pe care abia acum am observat-o în poza mea de mai sus, aia cu cele trei device-uri care-și făceau update: la MacBook Pro statusul procesului de actualizare era afișat numai pe monitorul extern. Ecranul laptopului era negru.

Poate că acela e selectat ca monitor principal când sunt două monitoare, ia verifică. Se poate acest lucru, la mine nu e așa acuma, dar cred că așa ar fi dacă l-aș alege pe cel extern ca monitor principal când sunt două.

Nu, display-ul principal e cel al MBP-ului, așa a fost mereu.

Atunci e ciudat…

O ciudățenie despre Office pe “micul” iPad Pro:

Here’s one point Apple marketing chief Phil Schiller didn’t make in calling the new 9.7-inch iPad the ultimate PC replacement: if you buy it, you won’t have to pay for an Office 365 subscription to use Microsoft’s iOS Office apps.

But if you buy the larger, 12.9-inch model, you will. Why? Because of the vagaries of Microsoft’s mobile Office strategy.

Almost a year ago, Microsoft attempted to distinguish what defined a mobile experience, and what devices would typically be used on the go. The idea, according to Microsoft, was that the company wanted to charge Office 365 licensing fees for those users who were using Office at a desk, performing productive work. Microsoft views mobile apps as more appropriate for light editing, rather than document creation.

What Microsoft settled on to divide mobile and desktop users was screen size: specifically 10.1 inches. Anything smaller than that and users can pretty much do anything they want with the appropriate iOS, Windows, or Android app, including creating, editing, or sharing documents. But if you’re using the Office apps on a device whose primary screen is larger than 10.1 inches, Microsoft won’t let you create a new document, just edit and view an Office document created elsewhere.

Sursa. :slight_smile:

Faptul că acum iPad-ul de 9.7" se numește “Pro” nu schimbă cu nimic situația Office-ului. E același sistem de operare, același Office…

Apropo de Office pe iPad: Apple îl oferă acum ca opțiune la cumpărarea unui iPad. Or fi renunțat și ei să lucreze cu iWork.

Probabil următorul keynote va fi făcut în PowerPoint. Cred că iWork e în moarte clinică.

De vreme ce au spus că acest ultim iPad Pro e înlocuitor de PC, este logic să ofere ceva cu care uindăuzarii sunt obișnuiți.
@Claudiu. Nu cred că e în moarte clinică, Apple nu a avut niciodată un office care să ruleze rezonabil pe windows. Versiunea de w a lui Claris era mult sub Office, o știu, am încercat să lucrez cu ea. Pe vremea aia, un concurent serios era Corel Office, dar l-au îngropat.
Pe de altă parte, Apple nu cred că are curaj să ofere suita iWorks pt Windows, este așa de mulată pe OS X (pe iOS nu o folosesc, nu știu).