Eveniment Apple – 21 martie 2016

Se presupune ca vei cumpara husa aia cu tastatura.

Aveți careva iOS 9.3 în Software Update?

Eu am beta-ul.

Acum serios, nu primăvară povesteau despre viitorul OS X? Credeam că vin niște Macbook-uri noi, cu Skylake, sau preferă să le facă silent launch?

Despre OS X și Mac-uri se discută de obicei la WWDC, vara.

This is really fucking disappointing. Worst event they’ve done in years. Even the iPad Air 2 event was more exciting than this. Half an hour about their environment/health initiatives, which ended up being more exciting than the fucking products they announced. A couple of new Watch bands, a 5s with 6s hardware in it and a 9.7" version of the iPad Pro. This does not warrant an Apple event. Now we have to wait 3 months until WWDC, where hopefully they’ll have something to announce.
They could have at least shown off that new iTunes Eddy Cue was talking about last month.

De pe reddit.

Ah, ok. Trebuie s-o las mai moale cu cafeaua, văd că mă agită.

Ce new iTunes?

Zicea Edi că lucrează la un iTunes nou, că se plânge lumea că ăsta e aglomerat și încurcat.

1 Like

Deci avem iOS 9.3 care are Notiție cu parolă/amprentă. Asta e cool, dar nu vom putea deschide notițele respective pe OS X, până nu apare 10.11.4, de care nu a zis nimeni nimic astăzi, deci probabil nu va apărea odată cu iOS 9.3. Asta nu e cool.

Cred că 10.11.4 apare odată cu iOS 9.3.

Am crezut că acest keynote va dura 2 ore (e vina calendarului de pe apple.com), așa că am avut mari speranțe că Apple va anunța în sfârșit ceva revoluționar în legătură cu iOS și cu App Store.

Mă gândeam că, odată cu lansarea a încă unui model de iPad Pro, vor anunța măcar o tentativă de roadmap pentru un iPad OS sau alte îmbunătățiri software care să pună în valoare iPad-urile.

Ba chiar aveam 1% speranțe la o surpriză de proporții, cu un anunț referitor la OS X pe iPad, disponibil nu neapărat acum ci undeva prin 2017.

Vroiam să aud ceva schimbări în politica App Store (prețuri de upgrade, trial-uri), care să-i determine pe developeri să creeze aplicații performante pentru iPad Pro.

Ei bine, am luat țeapă.

Tocmai a apărut și 10.11.4.

1 Like

Ce e nou în OS X 10.11.4:

Ce e nou în iOS 9.3:

M-am uitat la bună parte… ce să comentez? Pt mine oarecum așteptat… Acel iPhone SE îmi place, și fi-mi! Vrea și ea unu’! Acel iPad Pro mic, nu știu, nu-mi plac tabletele, cred că m-ar fi impresionat doar un iPad cu OS X doar, cum zice Tudor.

E timpul pentru actualizări software.

2 Likes

Pe MBP a pus și o actualizare de firmware, s-a restartat de două ori.

1 Like

Nu l-am văzut și nici nu știu dacă să mă uit :smiley: Mai ales după ce-am citit acia.
Nu mi-a plăcut Cook în nicio prezentare de până acum, nu pare deloc entuziasmat, nu are bucuria de puști pe care o avea Jobs când zicea despre ceva. În fine.