Eveniment Apple - 16 octombrie

E oficial: pe 16 octombrie vom avea parte de noutăți de la Apple. iPad-uri noi? iMac Retina? Lansare oficială Yosemite? Toate la un loc?

http://www.macobserver.com/tmo/article/apple-sends-out-media-event-invitations-for-october-16th

Denumirea asta mă face să cred că vom avea, cum ziceam în altă parte, un OS X pe procesoare A. să vedem…

Sincer chiar mi-aș dori alte procesoare… că și dacă sunt lipite pe logicboard chiar nu mai contează ce nație mai sunt, upgrade ioc deci să fie seria A! :wink: Poate cu ocazia asta îmi iau și eu un MacBook nou…

“It’s been way too long” = a trecut prea mult timp de la ce?

  • De la ultimul update pentru Mac Mini au trecut doi ani, însă nu cred că se obosesc să facă o prezentare pentru Mini. Poate doar dacă Mac Mini se transformă în altceva…?
  • A trecut cam mult timp de când lumea tot așteaptă iMac-uri cu ecran Retina. Mai degrabă asta.
  • A trecut cam mult timp de la ultimele update-uri semnificative de MacBook Pro (mă refer la design)… deși de obicei un MBP complet nou nu se lansează decât cu o nouă generație de procesoare. Ceea ce ar însemna prin 2015.

Eu zic că a trecut mult timp de cînd nu au OS X pe procesoarele lor, A. Și asta vor prezenta, între altele.

A trecut cam mult timp… de când unii își doresc un MacBook cu touchscreen.

Apropo de asta. Tocmai mă uitam la keynote-ul Adobe Max de alaltăieri, în care Adobe a lansat mai multe noutăți în domeniul programelor pentru design grafic. Au prezentat și un demo la Illustrator funcționând pe o tabletă Microsoft Surface 3 în modul touchscreen. Acum, nu e o noutate că unele programe de la Adobe sunt special făcute ca să funcționeze și pe tabletele cu Windows. Însă băieții au început să avanseze serios în domeniul ăsta și devine din ce în ce mai tentant să-ți iei un Surface pentru că, uneori, îți poate oferi mai multe posibilități decât un Mac și un iPad la un loc.

Toate, toate :smile:)
Cu toate ca pe mine OS ma intereseaza.
Poate si iPad Air

He, he… n-ar fi prima oară cînd Apple propune ceva la care nimeni nu se aștepta sau la care nu se gîndea. Și care ulterior a devenit ceva uzual.

Evenimentul de pe 16 octombrie va fi transmis în direct pe situl Apple.

Să sperăm că vom avea deja tradiționalul dublaj în chineză, altfel nu va avea farmec prezentarea.

1 Like

Deci mâine vom vedea iMac-uri Retina și iPad-uri noi.

Sper ca, odată cu Yosemite, să ofere și actualizări pentru aplicațiile iWork. Nu că le-aș folosi cine știe ce (momentan folosesc doar Numbers), dar Apple ar trebui să fie prima companie care să dea un exemplu de implementare a noilor facilități din iOS 8 pentru lucrul cu fișierele. Deocamdată foarte puțini producători de software folosesc managerul de fișiere din iOS 8 în aplicațiile lor. Mă surprinde încetineala cu care se mișcă lucrurile, pentru că document picker și extensiile sunt de departe cele mai tari chestii din iOS 8.

Apple TV? mac mini? display nou?
Sper si eu sa mai vina cu imbunatatiri la suita office. Am incercat sa trec pe iWork (Pages si Numbers), dar cu toate ca arata mai bine, OpenOffice pare mai functional per total (sau sunt eu prea obisnuit cu el).

Cînd începe pe ora noastră?

La ora 20:00.

Vrea să văd dacă am cîștigat pariul sau l-am pierdut :smile:
Cred că voi putea vedea de pe la 9… sînt la o conferință

Cine vrea să stea la o șuetă în timpul transmisiunii ne găsește ca de obicei pe IRC: server irc.freenode.net, chatroom #macforum. Și aici.

Așadar, rămâne o Super Supremă la Pizza Hut-ul de pe Regina Elisabeta, cu Cola-ul de rigoare.

Așa se pare… am apucat să văd doar finalul, de la iMac și mini, de pe la 21.10… care era șpilu titlului? Asta e, pizza, eu iau spaghetti, nu-mi place pizza. Și bere la necaz.

Titlul se referea cel mai probabil la iMac Retina, pe care mulți l-au așteptat de când au apărut ecranele astea hi-res.

Recapitulând:

  • OS X 10.10 Yosemite și aplicații iWork noi – disponibile astăzi, gratis
  • iOS 8.1 – disponibil luni
  • iPad Air 2 și iPad Mini 3, nou-nouțe
  • iMac de 27" cu display Retina 5k
  • Modele noi de Mac Mini

Am mai aflat în premieră de existența unei versiuni Pixelmator pentru iPad, interesant.

Titlul se referă la faptul că a fost o prezentare plictisitoare și la final oamenii au zis: “It’s been way too long…”

1 Like