Este periculos să folosim un Macbook cu capacul închis?

Ah, tu faci mirroring de pe display pe TV prin Apple TV, de aia nu merge.

Eu folosesc o aplicație dedicată pentru trimis filmele către TV, se numește Beamer. Cu ea merge șmecheria cu pusul display-ului în sleep pentru că nu face mirroring, trimite doar filmul prin Airplay către TV, nu tot ecranul.

Plus că poți face și altceva pe calculator în timp ce vizionezi filmul pe TV.

Da, si eu incercasem sa fac asta si cu un cablu hdmi functioneaza dar tocmai de aia am luat apple tv, pentru super posibilitatea de a conecta tot ce e de la apple prin casa ,fara a intinde cabluri .

Ms

Dă-l încolo de capac, îl ții întredeschis și gata, ești fericit.
Și eu cred, nu am testat, că, dacă faci chestia aia cu colțurile și alegi unul pt display sleep, se închid toate monitoarele conectate, nu doar cel intern.

Asta fac si eu dar parca imi sta pe creier mai ales cand e intuneric in camera si te uiti la un film dar lasa ca poate ma fac cu un ipad de la nevasta pe treaba asta .

Altă variată posibilă este un Chromecast (recomand generația a II-a, cel rotund mai micuț) și cast de pe Chrome cu Videocast (plugin). Merg inclusiv mkv-urile și parcă merg și subtitrările.

Ca soluție de viitor (dacă nu ai deja) îți recomand un server DLNA și Smart TV/Chromecast. Merge perfect. Pentru server DLNA poți găsi mai multe soluții: un calculator mai vechi pe care nu-l mai folosești, un HDD conectat la un router mai capabil (asta am eu, HDD conectat la un Asus RT-AC68U) sau un NAS (cea mai scumpă soluție dar și cea mai bună).

Dacă folosești un Smart TV, trebuie să ai grijă ce tipuri de fișiere știe să citească. De exemplu, Samsungul meu F6400 știe să citească și mkv-uri codate H.264 dar nu știe H.265 (cum sunt multe din ultimele apariții). Pentru Chromecast poți găsi plugin-uri care să citească și H.265 (HEVC), dar nu o poate face nativ. Asta înseamnă că trebuie folosită varianta cu un calculator (destul de puternic, pentru că decodarea se face aici), Chrome și plugin.

Scula care reda cel mai bine fisierele video se numeste mediaplayer. Restul sunt doar tentative si o sa va chinuiti cu ele. Va dau sfatul cel mai bun. Renuntati la tot ce nu este dedicat pentru filme ca pan’ la urma tot la asta ajungeti. Eu mi-am luat mediaplayer-ul HiMedia Q5 Pro care reda absolut orice: full HD, 4k h.2645 3d iso, blu-ray 3d, mkv-uri, mp4, toate dihaniile. Mediaplayerul este legat la ruter pe partea de retea, apoi este legat la TV 4k prin HDMI 2.0. Mediaplayerul vede imac-ul meu prin ruter iar pe imac am partajat folderul cu filme. Pe mediaplayer filmele se pot rula prin playerul dedicat sau prin Kodi care este preinstalat. Eu prefer playerul dedicat dar este o chestiune de gust. Oricum ambele incarca fara probleme subtitrarile (cu diacritice evident) cu conditia sa aiba aceeasi denumire cu filmul.
Pe site-ul softpedia gasiti cele mai bune sfaturi legate de mediaplayere.

Foarte bună ideea, mie mi-a scăpat.
Dar exceptând limitările amintite mai sus (x.265), părerea mea este în continuare că un Chromecast gen II este și cea mai ieftină și cea mai bună variantă.
Și să nu uităm că a apărut Chromecast Ultra (4k), care știe și HDR (ambele standarde) și nu mai are nicio limitare, doar că este 70 USD în SUA, deci va ajunge la noi la vreo 400 lei. Dar, evident, îți trebuie și televizorul pe măsură pentru a te bucura de 4K și HDR.