Eroare fonturi in siteurile cu Java

Buna seara,

am observat ca elementele Java ale unor siteuri îmi apar cu o eroare de font.

O sa încerc sa explic în ce consta eroarea pentru ca nu pot uploada o captură.
În loc de un text normal îmi apar randuri cu litera “A” intr-un chenar (pătrat).

adica asa:
http://postimg.org/image/861ddyoqv/

A mai întâmpinat cineva o astfel de eroare? Sau știe cineva care ar putea fi cauza?

Mulțumesc,
Alex

Ar fi fost mai util să ne dai adresa unde apare asta, să putem reproduce. Problema poate fi 1. de font; 2. de codare (eronată) a paginii site-ului. De multe ori, asemenea probleme se rezolvă prin alegerea unei alte codări din View/Encoding, ca în anexă. De obicei, pt România alegi Central European ISO Latin 2 sau Windows (vezi mai jos).

Ai șters fonturi în ultimul timp? În general, nu e bine să ștergi fonturile cu care vine sistemul. Nu e obligatoriu să fie de la asta, dar poate fi o explicație.

Cel mai probabil e de la un font care lipsește din sistem, sau care are alte probleme. Deschide Font Book și vezi dacă ai fonturi duplicate.

Situl cu pricina este eventim, la secțiunea plan sală:
http://www.eventim.ro/ro/bilete/festival-george-enescu-camerale-bucuresti-ateneul-roman-750560/performance.html#seatmap-selection

Nu am umblat la fonturile din system/library/fonts. Doar pe cele din user/library/fonts le-am mutat in FontExplorer.

Alex

Păi ai răsouns singur problemei: ai mutat/șters fonturi. Rezultatul îl vezi la tine, eu nu am problema.

Cred ca s-a intamplat ceva cu fontul Arial (cred ca Arial e in screenshot; eu n-am Java instalat si nu pot verifica). Ori s-a instalat o dublura (de la Office?), ori lipseste cu totul din sistem. Arial sta in /Library/Fonts.

Iar dacă Arial e la locul lui, atunci încearcă să cureți font cache-urile folosind FontNuke. După care dă un restart.

Mulțumesc pentru sfaturi.
Era într-adevăr de la Arial, l-am mutat in system folder și acum totul este în regulă.

Mulțumesc

Nu mai umbla la fonturile de sistem. Mă și întreb cum ai reușit. Ce sistem rulezi? Și cum ai mutat fonturi aflate sub protecția default a sistemului?