E-mail: aplicații și web

L-am folosit cîteva zile și am renunțat, e mai bună Airmail.

Airmail are o grămadă de funcții proprietare dar nu știe să pună flag-uri normale la mesaje. Mesajele cu flag primite sunt afișate cu stea, dar de pus nu poți pune flag-uri. Nasol. Asta, plus unele mici probleme, mă determină să mă întorc la Outlook. Aș fi folosit Mail dar la fiecare update îmi crapă pluginul care repară problema atașamentelor inline și m-am săturat să aștept o nouă versiune a pluginului.

Poti pune stea. Vezi ca in zona unde citesti mesajul, in stanga sus, inaintea adresei sendear-ului, este iconul star. Cam mic si doar contur. Click pe acel icon mic si gata. La Spark, este o pioneza (pin).

Dacă pun stea, nu e vizibilă ca flag în alte aplicații de email. Bănuiesc că steaua aia e star-ul din Gmail, nu flag-ul IMAP normal.

Aici nu pot nici sa confirm, nici sa infirm. Toate star-urile care le-am pus in AirMail sunt viziblile ca “pin-uri” in Spark. Acum am 3 adrese gmail si una iCloud. Dupa ce am folosit AirMail, nu am mai folosit Apple Mail, ca sa vad acolo.

Și eu cred că steluța aia are alte roluri. Dacă faci clic dreapta pe ea, ai o serie de opțiuni, dar nu ceea ce numim Flag în Mail.app.

Ați mai folosit recent Thunderbird? Tocmai are un upgrade.

Între timp CloudMagic a devenit Newton și costă $50/an ca să ai acces la toate funcțiile. Nu știu câți sunt dispuși să plătească atât pe un client de email (sau pe trei, că include versiuni pentru Mac, iOS și Android). Îl testez și eu de ieri de curiozitate și pentru că ăștia de la Microsoft iar se joacă cu nervii utilizatorilor de Outlook. Pe Mac nu cred că am văzut vreun alt client de email care să arate atât de curat și lipsit de prostioare inutile. Probabil că, după o scurtă perioadă de acomodare, te îndrăgoștești de aplicația aia. Așa cum se pare că erau unii îndrăgostiți de CloudMagic.

Dar totuși, $50/an… hmm… $4/lună… merită?

Cred că trebuie să-ți dorești mult de tot și să ai nevoie zilnic de caracteristici unice ăstuia pentru a merita… la cîte alternatice există, îmi pare foarte greu de vîndut. Și ăsta, și Nylas și parcă mai era unul pe model abonament.

Eu caut un client de email simplu, care să mă lase să navighez ușor prin emailuri. La mine clientul de email este și pe post de “to do list” și nu am nevoie decât de posibilitatea de a evidenția cumva și de a organiza eficient mesajele pe post de “to-do-uri”. Modul rudimentar de a face asta e cu flag-uri. Ceva mai utile sunt funcțiile de snooze care există prin diverse aplicații, inclusiv în Newton. Outlook are chiar și ceva facilități de project management, care însă nu m-au atras.

Acum încerc și versiunea Newton pentru iPhone. Văd că are o chestie interesantă, “Snooze to desktop”, care îți readuce emailul în inbox pe Mac la o dată/oră stabilită, presupunând (corect) că pe computer lucrezi, nu pe telefon. Interesant.

Pentru mine, 2 săptămîni de emacs au fost suficiente să mă învețe cu nărav. Acum caut în orice aplicație folosesc posibilitatea de a lansa comenzi și meniuri din tastatură, personalizare a aspectului la maxim (pentru simplificare, de fapt) și-mi trăiesc viața în plain text. :smiley:

Cum nu știu un client de email care să aibă toate astea și mi-e lene să configurez emacs și să aștept să descarce 10 000 mesaje, rămîn la Mail.app. Era cît pe ce să mă mut la Thunderbird, dar nici de-a naibii nu vrea să afișeze mai mult decît expeditorul și subiectul în listă…

(Nu, nu postez asta din emacs, deși Macforum e printre site-urile care arată cel mai bine și care se deschid cel mai rapid via w3m, fără configurații avansate. :slight_smile: ).

Newton costă $50/an pentru cine întreabă și $40 pentru cine cumpără :slight_smile: După câteva zile de trial primești o ofertă cu reducere de 20%, valabilă 24 de ore. Am mușcat momeala, așa că am devenit utilizator full-time. Mă împac foarte bine cu aplicațiile pe Mac și Phone. Stilul aerisit al aplicației parcă m-a stimulat să-mi fac o curățenie serioasă în mesaje și să ajung la ținta de “inbox zero”. Da, știu, puteam să fac asta cam cu orice client de email, dar asta e…

Apropo de comenzi de la tastatură: Newton suportă toate scurtăturile din Gmail. Poți să lucrezi lejer doar cu tastatura dacă n-ai chef de maus.

Awwwww :blush: m-a dat gata cu asta…

Eu plătesc pentru FastMail $40/an și sunt de părere că merită, dar parcă pentru un client de e-mail nu aș plăti atât de mult. Îmi este suficientă interfața web și se integrează bine cu clientul default din iOS (are chiar și push, înainte de push foloseam aplicația lor).

Newton oferă de fapt patru aplicații: pentru macOS, iOS, Android și, în curând, pentru Windows. La câte aplicații de email gratuite sau foarte ieftine există, sigur că nu merită să plătești pentru alta decât dacă (1) folosești emailul la modul serios pentru business și (2) acea aplicație are ceva anume care te ajută sau îți place în mod deosebit.

Cam astea ar fi și argumentele pentru care cineva ar plăti pentru e-mail, când există Gmail și e gratuit.

Mi-am adus aminte de topicul ăsta acum, când iarăși sunt nehotărât ce client de email să folosesc.

  • Pomeneam acum un an despre Newton (fostul Cloud Magic). A fost drăguț, am avut abonament un an de zile. Prin primăvară dublaseră prețul abonamentelor. Se făcuse prea scump. Acum câteva zile am aflat că la sfărșitul lui septembrie băieții au închis afacerea. Păcat, mi-a plăcut.
  • După Newton m-am întors din nou la Outlook. E un client bunicel. Singura mare problemă e că nu se înțelege deloc cu Spotlight. Îmi apar mesaje din Outlook în rezultatele căutării, dar sistemul mi le arată doar ca niște fișiere cu nume aleatorii și nu-mi arată conținutul. Iar căutarea în Outlook lasă mult de dorit.
  • Aș fi trecut și peste necazul cu căutarea din Outlook, însă aplicația nu se înțelege perfect nici cu aplicații de tip task manager (folosesc Things). Așa că am trecut la Mail.app.
  • Mail.app ar fi perfect, Spotlight merge ex-ce-lent, îmi caută până și prin fișierele atașate, nu numai prin conținutul mesajelor. Dar are vechea problemă cu fișierele atașate inline, nu mai scriu despre ce e vorba, pentru că am mai scris pe aici. Singurul remediu era un plugin pe care stăpânul său nu se sinchisește să-l actualizeze pentru Mojave (i-am scris, nu răspunde).
  • Deci am nevoie de un client de email modern, care se integrează cu alte aplicații moderne pentru macOS și cu Spotlight. Sau măcar să aibe un motor de căutare propriu bun. Asta exclude variante precum Thunderbird sau alte aplicații pentru mail geeks.
  • Airmail și Spark au rămas pe listă. Le-am încercat pe amândouă de-a lungul timpului. Airmail este buggy, la mine are probleme cu sincronizarea contului Office 365. Rămâne să văd Spark cum mai merge.

Eu folosesc Airmail pt conturile secundare, pe unele le-am abandonat. Am rămas la Mail.app, am arhiva pe iCloud etc. Outllook ar fi OK, dar – nu știu de ce - nu m-am hotărât să-l folosesc.

Mie mi-a plăcut mult Airmail, dar de la versiunea 3.x, am și eu probleme cu el. Crapă în mod random, când golesc spam-ul. Uneori da, de cele mai multe ori nu. Acum folosesc Spark, îmi place ideea de Smart Inbox. Singurul minus este că nu are comanda “Mark as read” pentru toate mesajele dintr-o categorie, chiar dacă nu sunt selectate, așa cum are Airmail. Eu nu am prins dependență de Spotlight. De regulă și pentru căutarea pe disc, prefer Find Any File (care nu caută în mailuri), iar pentru lansare aplicatii folosesc Launchpad. Pentru căutat în mail, folosesc search din clientul de mail, care este puturos în Spark, ce-i drept.

Ce-mi plac mie sincronicitățile. Tocmai am aflat de un nou competitor. Cât e beta, pt Mac, se poate încerca full features.