Diacritice

Buna ziua !Am schimbat tastatura in lb romana si tot nu dau de diacritice :)) ma poate ajuta cineva ?Multumesc !

Păi poți să ai orice tastatură vrei, și de coreeană, ca să ai literele românești nu ai nevoie de tastatură românească, poate fi și ce coreeană, trebuie să activezi tastatura virtuală (keyboard layout) din sistem. Adică trebuie să ajungi la zona Keyboard și să apeși pe + pt a adăuga tastaturile.
Tu ți-ai cumpărat altă tastatură, cu diacritice RO, crezând că astfel ai automat literele românești??!!
P.S. Să nu te iei după ce vezi mai jos, multe dintre ele sunt făcute de mine, nu le vei găsi în sistem, dar te vei orienta ușor după limbă, Romanian, ai două variante. Activează și Keyboard Viewer, să vezi clar și mare pe ecran cum se comportă tastatura fizică.

Nu am cumpart alta tastatura :)) Gata am rezolvat , mersii de ajutor !!

Păi din ce ai scris inițial, am dedus că ți-ai luat o tastatură cu cele 5 caractere românești ca să scrii în română!

Buna @Cattus_Thraex, am urmat pasii descrisi de tine si tot nu reusesc sa scriu cu diacritice, desi este selectata tastatura Romanian.


Mai trebuie sa fac ceva si imi scapa mie?
Multumesc mult!

Păi nu știu ce ai făcut ca să știu ce mai trebuie să faci. „Nu reușesc să scriu” nu-mi spune nimic. Deci:
– ai activat una dintre tastaturile RO sau ambele;
– te duci sus în dreapta și o alegi, apare steagul RO, ca aici:
47
– te duci într-un procesor de text sau aici în forum și, cu tastatura RO selectată, scrii în română. Nu așa faci? Sau cum faci că nu iese?!
– Există și posibilitatea de a face scurtături pt diverse tastaturi. Eu folosesc multe și, ca atare, am și așa ceva. Am anulat setarea de bază din sistem și am setat așa:
44