Despre fonturi

Am mai (re)descoperit un font foarte fain, după părerea mea, atît pentru cod, cît și pentru scris obișnuit, variante, alternative, alfabet grecesc, chirilic, românesc ș.a.

Input.

Da, pare un font pro, să-l vedem.

Mie chiar îmi place, simbolurile pe care le folosesc în cod LaTeX arată neobișnuit la prima vedere (precum acoladele și ^), dar asta îl face distins, într-un sens bun.

Plătiți cât vreți (de la 1 dolar în sus) pe acest font cu 14 stiluri. Ofertă specială valabilă până pe 25 mai.

2 Likes

Foarte drăguț.

Da, frumos font, l-am luat și eu, acoperă integral domeniul central-european. Mersi de pont.
Lipsa lui non-breaking hyphen (s?a dus) nu mai e o problemă, o bună aplicație face substituția automat:

if no NBH, then use encoding for NBH and display minus-hyphen

Un fel de prezentare, pentru începători, a terminologiei privitoare la fonturi: TypeTerms.

ASta estre o chestiune foarte bună, inclusiv ca exercițiu de traducere. :slight_smile:

Un ghid cu cîteva elemente de bază în tipografie, aplicată în web design.

1 Like

Uitîndu-mă pe ce dau franțujii la bac la filosofie, am descoperit (cu ajutorul plugin-ului WhatFont din Safari, de care v-am mai zis) un font frumos pe care-l folosește Le Figaro: Museo, gratis în variantele obișnuite (3 grosimi, cu italic). Are diacriticele românești, mai departe nu știu.

1 Like

Da, Museo cu cele trei variante ale sale (cea originală, sans, slab) e o colecție de fonturi care a devenit foarte populară în ultimii ani. Am cumpărat și eu la pachet normal+sans acum câțiva ani. Acum le am gratis în abonamentul Adobe CC. Făcute de un designer olandez, Jos Buivenga, situl lui e ăsta.

1 Like

Google Fonts a fost re-cosmetizat.

Un font monospațiat, cu 36 de stiluri, nou, la ofertă: Rational TW, 49$.

Are cineva idee de ce unele caractere din unele fonturi nu-mi sînt recunoscute, după instalare?

Exemplu concret: am descărcat fontul mononoki. După cum vedeți, are toate diacriticele românești. Ei bine, după instalare, mie nu-mi recunoaște „ș” și „ț”, nici mici, nici mari, în Ulysses, Sublime Text și TextEdit.

Folosesc layout-ul de tastatură Romanian - Standard. Sper ca nu asta să fie problema. Iar FontBook vede acele diacritice, ca și cum le-ar avea. Doar că nu le aplică în text…

L.E. Constat, introducînd din fereastra de caractere speciale, că știe “ț” cu sedilă, nu cu virgulă. Nu mai înțeleg nimic, dacă nici astea nu-s standardizate… Există limbi care au caracterul “ț” cu sedilă și altele care-l au cu virgulă?

Păi nu le afișează fiindcă nu le are. Cum ai stabilit că le are? Dacă te duci în Font Book pe funcția Custom (comm-3), în dreapta poți pune ce caractere dorești să afli dacă un font le are. Pt referință alegi un font care știi că le are, de ex. Arial ori Lucida Grande. Dacă nu le are, afișează un pătrățel gol.

Am stabilit că le are uitîndu-mă în “Repertoire” (CMD+2). Apoi am încercat în “Custom”, unde zici și tu, și nu apar (ci văd pătrățelul, cum arăți și tu).

Am dedus că e din vina diferenței dintre diacriticele cu virgulă și cele cu sedilă, cum am explicat. Ceea ce e o mare problemă: asta înseamnă, dacă văd tabloul de caractere al unui font, cum îmi dau eu seama dacă e “ț” cu sedilă sau cu virgulă?.. Asta e buba, că văd pe site-uri, cum am exemplificat și cu mononoki ăla, descarc, instalez și pauză.

Păi la repertoire nu cred că-ți dai seama dacă e ş ori ș, dacă e ţ ori ț… În unele fonturi nu este nicio diferență! (e drept, puține). Astea sunt reminiscențe din epocile vechi ale codării pt limba română. Dacă ai într-adevăr nevoie de acel font, îi pui cele 4 diacritice (ș Ș ț Ț) cu Fontforge, de ex.

1 Like

OK, o complicație în plus, fir-ar să fie, acum că am identificat distincțiile între caracterele cu sedilă și cele cu virgulă. :slight_smile:

Astea erau discuții aprinse la finalul anilor ’90 și pînă prin 2005, după aia a fost interția implementării normelor corecte în Windows.

Am o rugăminte pentru cine are ceva timp, cunoștințe și interes, că simt că o să cedez nervos în curînd :slight_smile: : De zeci de ori am tot încercat să rezolv problema așezării verticale a fontului Consolas, pentru toate stilurile (deci inclusiv B, I, BI), ba cu FontForge, ba cu Glyphs și tot nu reușesc.

Așadar, cum spuneam ceva mai sus, pe Mac, Consolas e pus prea sus, are mult spațiu liber pe rînd sub literă. După cum mi-a zis @tudor și am descoperit și eu aici, trebuie editat fontul cu setările următoare:

ascender="1884"
descender="-514"
lineGap="0"

Și se aliniază. Ei bine, pentru cel „Regular” a mers, dar pentru Bold, Italic și Bold Italic am dat peste o groază de probleme, ba pierdeam diacritice, ba părea că se „scalează”, dacă aplicam aceleași setări și la Regular, și la Bold…

Deci, dacă vă pricepeți să editați fonturi și înțelegeți problema, plus dacă aveți un pic de timp disponibil, vă rog luați toate cele 4 variante de Consolas de aici și ajutați-mă să îl aliniez vertical, pentru toate cele 4 stiluri.

Pot plăti pentru asta.

Mulțumesc.