De unde pot descarca macOs?

Buna ziua. Am un macbook pro , model A1278. De unde as putea descarca un macOs model mai nou. Precizez ca acum am macOs lion.

macOS se descarcă numai de pe site-ul Apple. Nu-ți recomand piraterii, pot avea viruși ori malware.

Ma poti ajuta cu un link? Ptr ca nu gasesc nici unul pe care sa l pot instala.

Pune o poza cu modelul exact de mac sa vedem care e ultimul sistem pe care il accepta

Mai trebuie foto de undeva?

Fă update de software. O sa-ti apara High Sierra la download. Probabil ai nevoie de cont Apple

Cum pot face asta? Ma poti ajuta , te rog?

itunes->cont
Google îți dă link-uri spre orice detalii legate de Apple iar help-ul apple e bine documentat
https://www.google.ro/search?num=30&source=hp&ei=gCriWsKNHJHSkgX2irG4DA&q=creare+cont+apple+mac&oq=creare+cont+apple+mac&gs_l=psy-ab.3..33i160k1l2.2062.7156.0.7548.21.15.0.6.6.0.227.1641.9j2j3.14.0…0…1c.1.64.psy-ab…1.20.1666…0j0i131k1j0i22i30k1.0.EmBHgM9f2Z0

Faci cont Apple ID
Pe baza ăstuia, te loghezi în AppStore
Acolo cauți High Sierra,îl descarci și îl instalezi.

Va multumesc mult . Am reusit !

Salut,

am ub Mac Book Pro cu High Sierra 10.13.6 pe el cu un ssd de 128GB si vreau sa-i schimb SSDul cu un Kingston A400 de 480GB luat de la emag, Problema e ca nu am reusit sa gasesc nicaieri OSul ca sa-l pun pe stickul bootabil. De cateva ore ma tot chinuiesc. Nu am os-ul nici in App Store, nu-l gasesc nici pe apple. Peste tot doar updateuri. Am incercat si cu Install Disk Creator dar nu-mi apare nimic unde ar trebui sa selectes os-ul.

macOS se descarcă din contul Apple făcut cu Apple ID. Nu se găsește altfel, ce înseamnă „nu am reusit sa gasesc nicaieri OSul ca sa-l pun pe stickul bootabil.”? Adică ai vrut să piratezi sistemul? sau ce vrei să spui. Nu pricep nici ce înseamnă „De cateva ore ma tot chinuiesc”, adică ce faci, concret?
Ai acel SSD nou deja? E montat în mac sau l-ai pus într-o carcasă externă și vrei să pui sistemul așa înainte să-l pui în mac?

Am revenit. Am descarcat Sierra din contul meu Apple. Prima data vreau sa reinstalez sistemul cu Sierra, și ulterior sa fac usb bootabil și sa schimb ssdul intern.

Acum sunt la procesul de instalare

PĂi și de ce ziceai că te chinui, văd că merge…

Vreau sa fac un usb bootabil pe un stick de 64gb Unde greșesc? High Sierra install are 23Mb. Folosesc Diskmaker 8.

Pana la urma am luat un Sierra de pe un site și a mers treaba.

Nu pot spune „felicitări”, dar dacă ești mulțumit… Vezi că sistemele astea mai au și purici prin ele dacă le iei de site-uri deocheate. Dar nu trebuie să te sperii…

Ai dreptate…o facut purici si…erori.

În sâm., 23 mar. 2019 la 21:08, Cattus Thraex via MacForum noreply@macforum.ro a scris: