Conteaza mult anul unui macbook air?

Salut!

Dupa cum spune si titlu, ma intereseaza sa aflu daca conteaza anul de lansare al mb air sau mai importante sunt specificatiile. Am vazut ca modelele din anii 2013 2011 sunt foarte ieftine in comparatie cu 2014 2015 avand in vedere ca au aceleasi specificatii. Momentan suntin America si vreau sa-mi cumpar un MB Air de 13" insa nu stiu cam ce varianta ar fi cea mai buna avand in vedere ca bugetul e de 600$. (refurbished sau SH)

PS: cam ce interval de cicluri la baterie e decent si de la ce numar ar trebui sa evit laptopurile?

Sigur că este important anul ca performanță hardware și, implicit, și software. Sigur că o jucărie s.h. este (mult) mai ieftină decât una nouă. În State găsești oferte mult mai variate și mai ieftine ca s.h. Modelele din 2011–2013 nu vor mai suporta, probabil, noile sisteme de operare, deci, pt un s.h., orientează-te spre modelele din 2014 încoace, care vor asigura compatibilitatea cu noile sisteme de operare cel puțin 2-3 ani de acum încolo. Air fiind o jucărie non-upgradabilă, practic, ia cu 8 GB RAM și cu SSD de 256, dacă bugetul permite.

2 Likes