Conectare un amplificator 7.1 la un macbook pro

Am o dilema:
Am achizitionat un amplificator audio sony http://www.sony.co.uk/support/en/content/cnt-specs/STR-DA1200ES/list.
Este 7.1 Intrebarea mea este: Cum sa il conectez pt un sunet cat mai bun? (filme muzica…) Prin JACK?
Din ce am citit prin HDMI nu il pot conecta.
Daca il leg prin JACK la un film blue-ray nu se va pierde din calitatea sunetului?

Ia vezi ce zice aici
Nu cred că e mare lucru să testezi și un cablu audip prin jack.

Ms mult.
O sa testez.
Prin jack imi scoate de exemplu daca ma uit la un film blue-ray 7.1?

Habar n-am, nu am jucăriile alea, de ce să nu scoată? Oricum, un cablul audio cu jack și un cablu HDMI de cît mai bună calitate fac parte din recuzita minimală din casă. Ce naiba, dai un purcoi de bani pe jucării scumpe și n-ai 20-30 de lei pt chestiile astea?

De ce să nu-l poți conecta prin HDMI? OS X poate trimite sunet multicanal câtre HDMI, dacă asta era problema. Vezi aici o discuție asemănătoare.

Asa am crezut si eu dar cica la modelul asta de statie desii are hdmi in si out nu preia sunetul :frowning:
Si eu as vrea prin hdmi pt ca ma gandesc ca prin hdmi este cea mai buna calitate.
Dar daca nu merge care ar fi urmatorul pas?
Sa iau alta statie?

Nu calitatea e problema, dacă ai ieșire optică la MBP e la fel de bună ca HDMI.

Eu zic că primul pas este că nu mai întrebi, ci să le conectezi odată, prin ambele metode.

ok.
Atunci conectez Macul la tv prin HDMI de la tv la statie (amplificator) pun un Cablu Optic, Si atunci nu o sa se piarda din calitatea sunetului?
Ma gandesc ca asta este cea mai buna solutie nu?
Intreb pt ca daca scot un film cu audio 7.1 sa nu se piarda calitatea sunetului.
Va multumesc tare frumos

Cum spuneam, conectează-le odată! pe bune, nu mai tot întreba, toată lumea ți-a spus că va merge, probabil.

Deci l-ai conectat? A mers?

Am luat al reciver Onkyo 609 si l-am conectat prin hdmi.
Adica am conectat mac-ul la reciver cu cablu hdmi. MERGE PERFECT

Am aflat și noi, într-un final, că merge.