Concept macOS 11 – opinii?

Evident, tu ai cumpăra ceva urât și neatractiv? Însuși Job spunea (aproximativ, citez din memorie): designul face parte din funcționalitatea produsului. Cook și echipa lui au uitat acest mare adevăr, dacă vrei să ai un mac pro, apăi chiar trebuie să fie pro, nu să scrie pro pe el, dar să nu aibă funcții pro, doar mecla de pro. Chestiile astea nu țin pe termen lung, cine le uită pierde.

Eu nu vreau ca “aproape totul” sa fie pe design. Vreau ca “o parte” sa fie pe design. Un produs nu inseamna design. Inseamna si cele enumerate de mine mai sus. Dupa parerea mea, ar trebui sa existe un echilibru, o egalitate.
Si sincer vorbind, eu chiar prefer sa cumpar ceva urat si neatragator, dar care sa fie “brici” la functionalitate, calitate si fiabilitate. Ba chiar as da niste lei in plus.
De aceea conduc o masina din '99, chiar daca imi permit una din 2016. De ceea folosesc un iPod Classic 120GB din 2008. De aceea citesc carti mai vechi. Si lista poate continua.

Da, bun… Gusturile personale nu se discută, fac și ele parte din studiul de piață al unei companii.
Eu conduc o mașină din 2004 deoarece, în esență, nu prea-mi permit una din 2017. Dar asta e altă poveste.