Chat topic vol. 4

o aplicație utilă atunci când vreți să vă jucați cu setările de culoare ale sistemului (dark mode, night shift și true tone):

https://shifty.natethompson.io/en/

1 Like

30 Octombrie - pt. cine mai speră la un update la Air si mini:

că HP se laudă cu 22.6h bateria:

A leaked version of Winamp 5.8 recently spread over the Internet. Consequently, we have decided to make this new version available to you, revised by us.

@Cattus_Thraex: A apărut Nisus Pro 3! :slight_smile:

Eeei, păi am pritocit la el un an împreună cu ei. Mă dau mare. A avut vreo 34 versiuni beta!

2 Likes

Mai e cineva?

Nu, ne uităm la Keynote :slight_smile:

The Mac fucking Mini is back!!! :astonished:

@Cattus_Thraex tocmai au anunțat la lansarea noilor iPad Pro că Autodesk va lansa Autocad pentru iPad care e propulsat de engine-ul aplicației pentru desktop. Asta apropo de discuția noastră cu computere/tablete pentru CAD.

Tudore, fi-mea va fi încântată, îi transmit știrea, mersi.
P.S. Mi se pare evident că Apple se va concentra pe procesoarele lor, iar marii producători de aplicații sunt gata și ei de atac. Dacă Adobe și alții mari fac variante pt iOS mi se pare clar că se apropie evenimente majore. Noul iPad Pro mi se pare superb, mai eu de lucrat la iOS să-l facă pro pe bune.

Da, sunt mișto noile jucării, cred că-mi voi lua un MBA actual, prețurile vor scădea, deja iStyle îl vinde la 4200, sper ca pe olx să apară la prețurile bune. Deocamdată nu vreau să trec pe USB-C, nu am periferice și aș avea nevoie de un adaptor all-in-one, și-a luat fi-meu unu pt nMBP.

Eu abia aștept specificațiile complete și testele făcute cu noul Mac Mini.
Partea nasoală e că nu are opțiune pentru placă video separată.

Mi-aș lua un Mac Mini configurat astfel:

1 Like

Am uitat de opțiunea eGPU. Computerul are Thunderbolt 3, ar trebui să meargă dacă Apple nu a făcut vreo șmecherie urâtă.

Nu, este specificat în mod expres că merge ceea ce vrei tu: https://www.apple.com/mac-mini/

Și eu la fel, după gluma din 2014, pare un upgrade serios pentru modelul 2012 pe care-l am. Comandă două! :slight_smile:

Hmm… m-am uitat pe programul Apple de reciclare, cică-mi dau vreo 100 USD pe el. No, thanx, but no. Poate pe modelul de bază, i7 cu 4Gb și 1Tb stocare, da’ nu mai e cazul. Well…

Tudor, ai legătura :smiley:

Eu cred că voi lua un MBA nou pt fi-mea și/sau pt mine, sper să scadă semnificativ prețurile actualei generații.

Un reportaj din ferma de Mac-uri a celor de la MacStadium.com (au 8000 de Mac Mini!!)

Glumă retro de Halloween :slight_smile: unii mai tineri s-ar putea să nu o înțeleagă.

2 Likes

Cert nu vor pricepe nimic, este prea contextuală pe acel moment.