Chat topic vol. 4

După o lună jumate de iOS pe un iPad 2017 5th gen., m-am prins cum stă treaba. A devenit unicul meu portabil, ieri mi-am vândut MBP 2011, o sculă f. bună, dar nu am nevoie de 2 portabile.
Apple trișează. De fapt, face lent o trecere de la iOS la macOS, și invers. Dovada este și tastatura pt iPad Pro. Am și eu una Logitech portabilă, pt orice tabletă, de fapt; este proiectată pt iOS, deoarece are simbolurile specifice. Îmi voi lua una husă + tabletă, am ochit ceva pe Amazon, mai văd. Dacă pui tastatura externă, brusc keylayoutul devine mult mai prietenos și mai larg configurabil. Îmi lipsește un Keyboard Viewer și un compilator/importator de keylayout-uri, dar sper să lucreze la așa ceva. Îmi lipsește Nisus, dar cu Pages și cu Mellel îmi fac treaba.
Azi am folosit tableta la modul real: am avut o lecție la o bancă, am conectat-o la un tembelizor imens cu un adaptor non-Apple cu ieșire HDMI și VGA și a mers perfect. Voiam să-mi iau un notebook mai nou, dar nu cred că merită, mai degrabă iau un desktop în locul acestui mini 2011 la care am două monitoare, poate un iMac mai nou de 2013, să văd…
Deși nu o spune, Apple „merge-uiește” cele două sisteme, iOS este încă stângaci și limitat pe anumite secvențe dar este evident că asta vor să facă. Sunt curios să văd ce bagă nou în iOS 12. Fi-mea este încântată de ProCreate + Apple Pencil, zice că face minuni. Nu pot aprecia asta, doar rezultatele!

1 Like

Aaahahahahahhahaaaaaa :smiley: :smile: :joy::rofl:

Culmea este că vor găsi suficienți snobi și maniaci care să cumpere așa ceva la prima mână și repede. Am studiat problema pe tineri când a apărut ultimul iPhone X la ora aia, costa cam 5000 lei și mai mult, află că m-au sunat să le pun vorbă bună la Dora ori la Noumax să apuce și ei… Nebunie…

Am pus și eu iOS 12 Gold Master pe iPhone 6 plus și pe iPad Pro 12.9” (prima generație). Se mișcă excelent pe ambele, e foarte rapid.

Abia aștept, să văd ce au mai adăugat pe zonele care mă interesează.
P.S. Așa zic și ăștia aici, că e mult mai rapid și pe jucării mai vechi ca a mea, 5S, cel mai vechi iPhone al familiei. Dar sunt curios să văd, mai ales, ce face cu iPad 2017 pe zona scrisului.

Mi-am luat un adaptor „chinezesc” lightning la HDMI/VGA, merge OK. Când îl conectez, ora de pe iPad se schimbă automat la 9.41. Nu observasem, a observat un student al meu. Habar nu aveam că, de fapt, ora asta are un șpil, cel explicat aici.
Nu știu dacă acel adaptor trebuia să facă asta, dar faptul că ora este 9.41 nu este o întâmplare.

Interesant. Știam de ora aia magică de la prezentările Apple, dar nu pricep de ce sistemul schimbă automat ora la conectarea adaptorului la un iPad. O fi un Easter Egg.

Ca să fiu complet, chinezăria asta face două lucruri după ce o conectezi la iPad: mută ora la 9.41 și bateria la 100 % încărcare, indiferent cât arăta la conectare, ambele rămân așa până o deconectezi. Precizare: jucăria trebuie alimentată tot timpul cu un cablu USB, deci iPadul nu se poate opri că nu ar avea curent. Eu am presupus inițial că e un bug, dar ulterior mi-am dat seama că e intenționat.

Gata, mi-a ajuns husa cu tastatură pt iPad 2017, asortată culorii jucăriei. Simpatică, pare totul OK, tastele sunt mai mici, evident, decât cele cu care m-am obișnuit dar scrie frumos. Este backlit cu variații de culori, vreo 7, parcă. Dacă tot învăț iOS, atunci să fie de la A la Z.
P.S. Sunt pregătit de iOS 12, sunt curios ce aduce nou pe linia pro.
P.S. 2. Combinat cu adaptorul de mai sus, aș putea spune că am un fel de MBA de 9.7 inci.

1 Like

Mai nimic, din ce am văzut eu până acum.

Acum îl descarc și instalez, a apărut oficial. Să vedem… am pus întâi iPhone-ul la bătaie, urmează iPad-ul… Văd că are mai întâi o aplicație pregătitoare înainte de instalarea propriu-zisă.

Venit update la Safari 12 pt High Sierra. În sfârșit, tab-urile au favicoane acum.

29

“Apple a venit în România”, zice la gazetă.

Eu nu înțeleg mare lucru din articolul ăla și nu-mi dau seama dacă se va schimba ceva. Pentru că oricum produsele Apple cumpărate de la iStyle/Noumax veneau tot via Irlanda, nu? Ca și cele Microsoft, parcă. Acea “mutare” nu pare o implicare directă în piața românească, dar poate mă înșel și comentați voi mai clar articolul.

Văd că e vorba despre o companie înregistrată în România (Apple Sales România SRL). Depinde ce va însemna asta, presupun că e vorba doar de un instrument prin care compania se va implica direct în partea de marketing. Nu știu cine s-a ocupat până acum de reclamă și marketing. Știu doar că în anii trecuți, când Apple făcea computere, ne plângeam pe forumuri că dealerii nu fac mai nimic în acest sens. Acum, cu competiția asta acerbă pe piața de smartphones, presupun că s-au gândit să intre mai tare pe piața românească cu reclamă și marketing.

Pe piața fostă comunistă, Apple are reprezentanță directă cu acest nume doar în Rusia, cred. Sau avea, nu știu dacă mai au acuma după embargo etc. În celelalte țări, există dealeri de Apple, uzual sub sigla iStyle (există unul și la Belgrad în centru, am trecut recent prin fața lui).
Dacă informația este corectă, ar trebui să vedem un „Apple Centre” pe bune, așa cum este în SUA și în țările cu piață Apple semnificativă. În ultimii ani, mai ales prin iPhone și iPad, Apple are o piață semnificativă, deci nu este fără logică să aibă și o reprezentanță pe măsură.

Apropo de foștii comuniști: zilele trecute am aflat că au existat modele de Mac mai vechi (în anii ‘90) asamblate în Cehia. Nu știam asta.

Am găsit și dovada, nu e din anii ‘90, e mai nou.

1 Like

Da, a fost o perioadă relativ scurtă…

Gata, mi-am luat un SSD extern și, astfel, noul meu mini cu un puturos HDD inside a prins viață. Am optat pt varianta asta deoarece jucăria este în garanție și cel puțin un an nu voi umbla în ea.
Cred că voi face asta și cu iMacul late 2015 al fi-mi, deși nu mai e în garanție, nu-mi vine să duc la deschis așa ceva. Am urmat sfaturile unora de pe intern și ale unui macuser experimentat. Da, așa trebuie procedat cu mini-urile și iMac-urile care au HDD la achiziție ca să nu cotrobăi în ele.

Ce performațe are ? (la scriere/citire - Blackmagic Disk Speed Test)