Chat topic vol. 4

Va fi interesant de urmărit la ce proiecte va lucra compania lui Ive în viitor. Omul e talentat, aș vrea să văd și alte chestii în afară de computere și telefoane, făcute mai subțiri de el. :smile:

Poate nu tocmai formal… Anunțul se dorește un divorț elegant, în sensul că – probabil – se va mai ocupa de design. De fapt, nu a mai scos nimic aparte în ultimul deceniu, ultimul Mac Pro este reeditarea produsului de dinainte de Joben, seria Mac Book Pro continuă în forme noi seria PowerBook alu, am și eu o bijuterie din generația aia, un PowerBook de 12 inci perfect funcțional, i-am pus SSD. În 2004, când a apărut, era o sculă pro „pe bune”. A obosit, e normal, a mers rutinier pe design-ul care l-a consacrat și apoi nu a mai inovat nimic. La câți bani are eu m-aș retrage să mă plimb prin lume.

Inovație de nivel înalt se mai face acum doar în tehnologiile de dinăuntrul carcaselor și în software/servicii. Designul industrial pentru computere și telefoane mi se pare că a cam ajuns la o limită la care nu prea mai ai ce inova. Ultimul trend a fost să le facă din ce în ce mai subțiri, și le-au tot “subțirit” până când au ajuns niște simple plăci subțiri de metal sau sticlă. Ce naiba să le mai faci acum ca să arate altfel? Unde mai e loc pentru noutăți este în segmentul wearables/home/accesorii, adică Apple Watch, căști audio, Apple TV și ce-or mai scoate ei pe acolo.

De acord, totuși… asta ar însemna că toate mașinile companiei X vor fi mereu la fel. Sigur, vor avea 4 roți și un volan… Mai discutăm, eu cred că Ivy a atins nivelul autoplagierii. Pot fi de acord că e greu să tot scoți ceva foarte frumos, dar să nu scoți nimic relevant timp de peste 10 ani mi se pare cam mult.

Ohoho, industria auto stă cel mai prost cu inovația. Niște leneși. Noroc că s-a băgat IT-ul și peste ei.

Le-a trebuit muuuult flăcăilor de la Apple dar, în sfârșit, s-au decis: de la iOS 13 încolo, ai maus pe IPad-uri, chiar și pe IPhone, ptiu, drace.
P.S. Partea mișto e că, până acum, merg toți maușii testați, dar nu merge Apple mouse #2, doar #1. Tare.

WHY GOD, WHY?!?
image

Am și eu un adaptor lightning la USB cu care nu prea am ce face, l-am luat de la emag fiindcă era ciudat de ieftin. Seamănă cu ăla din poza cu care începe analiza. Să înțeleg că, pur și simplu, voi putea conecta la el un maus oarecare și voi avea maus pe iPad? Așa se pare. Cel mai tare ar fi ca și în versiunea finală Apple Maus #2 să nu meargă, dar să meargă #1 și orice alt maus BT.

Dezvăluiri recente ne arată că Steve avea o părerea prostă despre Tim Cook. Nici nu putea avea altă părere.

Și totuși pe Cook l-a lăsat la cârma companiei, nu pe altcineva. Problema e că Cook nu e Jobs și nimeni la Apple nu va mai avea vreodată clarviziunea, hotărârea și autoritatea lui Jobs.

Păi probabil că, pe secvența de atunci, nu vedea alternativă ori i-a fost teamă de o alternativă mai îndrăzneață. Cred că este o chestiune de psihologie umană: lași moștenitor un om calm și rațional, nu un incompetent ori un ageamiu ori un impulsiv, chiar dacă cel care lasă moștenire a fost complet diferit de urmaș.

MacBook-ul de 12” nu mai există. N-am înțeles ce-au gândit atunci când au lansat acel model. Aveau deja MacBook Air.

Coriolis Systems, cei care produceau iDefrag au închis. Din fericire, programele pot fi descărcate și folosite în continuare.

Nu văd iPartition acolo… :thinking:

Îs în partea de jos toate…
Fă scroll pe orizontală

Mda, eram pe iPad, acolo se văd doar iconurile de la iDefrag și nu-ți dai seama că tre’ să faci scroll orizontal :face_with_raised_eyebrow:

Ce mândru eram că aveam iPartition și iDefrag cu licență… :sunglasses: pe vremea aia mi se păreau scumpe, dar nu găseai cracuri pentru ele, serialul se valida online… vremuri…

1 Like

Da, a fost un model frumos, dar cam prea scump pt ce oferea. Cred că dispariția sa accentuează trecerea la iPad OS care, totodată, înseamnă că iPad-urile, mai ales cele cu pro în coadă, + tastatură + maus pot deveni un fel de MacBook. Pe de altă parte, înseamnă – evident – incoerență, ezitare, lipsă de plan… Așa cum observa cineva, Apple nu mai are niciun produs sub una mie USD, se pot lua, totuși, pe programe edu, la sub suma menționată. Când au lansat primul iPad Pro de 13 inci au scos din producție MBA 11 inci, acum lansează iPad OS și scot pe ușa din dos nMB. Mi se pare simetric.
P.S. Am anticipat de vreo 3 ani că Apple intenționează să facă un sistem dedicat procesoarelor A. Deși, oficial, au negat sistematic că mută macOS pe procuri A, iPad OS de fapt cam asta înseamnă. Nu-l pun pe versiunile de teste, aștept versiunea finală din toamnă.

A fost lansat Apple Music Web, varianta în browser a serviciului.

Și avem keynote pe 10 septembrie.

Revine mărul multicolor? Acuma e și multietajat…