Chat topic vol. 4

Ei, na, Xeon pe mini… Uite, mi-am luat un mini prin vară, OK jucărie. Singura mea nemulțumire a fost că au pus HDD la 5400 rpm la ceva scos în 2018. Se mișcă puturos de tot, am pus sistemul pe un SSD extern, altă viață… Nu pun SSD cât timp e în garanție, dar o voi face pe la anul în august-septembrie.

Vorbeam de Pro, nu de Mini.

Folosește cineva iCloud Drive pe post de Dropbox? Sunt ceva chichițe pe care ar trebui să le știu înainte să mă mut?

Folosesc, dar nu-mi dau seama ce chichițe ar fi. Actualmente îl folosesc în regim „family” cu 3 utilizatori cu un abonament de 13 lei/lună pt 200 GB.
Am și Dropbox cu aproape 8 GB gratuiți.

1 Like

Da, cred că flăcăii ăștia au dreptate: iPhone XS Max este noul iPad mini.

Perfect, înseamnă că nu sunt :slight_smile:

Și Dropbox și iCloud se accesează fără probleme din macOS și iOS. Tocmai am descoperit cum să instalez fonturi în iOS prin intermediul aplicației iFont. În esență e gratuită, dar am dat 10 lei ca să-mi scoată reclamele. Cam întortocheat față de FontBook, dar merge frumos.

Depinde la ce vrei tu să folosești iCloud Drive, pentru că e mult mai limitat ca funcții față de Dropbox. De exemplu: vrei să dai share la un folder din iCD? Nu poți. Vrei să dai share unui fișier folosind un simplu link, ca la Dropbox? Nț.

Nu vreau neaparat asta, mai mult vreau stocare și disponibilitatea fișierelor pe device-utile pe care le folosesc. Oricum plătesc pentru 200GB, că altfel numi ajunge spațiul pentru poze, mă gândeam să nu las atâta spațiu irosit și să-mi mut acolo și cărțile și documentele din Dropbox și Mega (care mereu mi-a părut fishy).

Poți face foldere si include cate ceva in ele. Le vei avea si pe celelalte device-uri. De asemenea, poți sincroniza fisiere si de la aplicatii care in mod normal nu folosesc iCD, daca le fortezi sa salveze cu Save As in iCD.

Pentru sync de fișiere da, iCD e ok.

Gata, am adunat tot ce aveam prin OneDrive (work), Dropbox (personal) și Mega (personal extins) în iCloud, să vedem cum merge, dacă tot plătesc pentru 200 GB. Singura chestie pentru care regret OneDrive este faptul că puteam alege ce foldere să fie sincronizate pe anumite dispozitive (are și Dropbox chestia asta pentru conturile premium), dar mă descurc și fără. Și merge și pe Windows iCD, ceea ce e excelent, dar din păcate e musai să-și țină fișierele în C:, nu le pot pune un alt disc.

Pentru unele sincronizari, mi se pare mai util Dropbox. De exemplu, în Ulysses, am pățit-o cu iCloud. Am uitat fișierul deschis pe un calculator (job), am adaugat date pe celălalt (acasă), am salvat și am închis. Cumva, în timpul respectiv, iCloud nu a mers. Așa că m-am trezit că tot ce am adăugata acasă s-a dus pe apa sâmbetei, deoarece fișierul deschis de dincolo s-a sincronizat. În Dropbox în cazuri din astea, îmi face un “conflicted copy of…” și recuperez. Deci la ceva ce adaugi zilnic, e mai bun DB. Părerea mea. Totdeauna țin calculatoarele pe sleep, nu le dau shut down.

1 Like

Se răcește mai bine procesorul unui Mac Mini nou dacă-i schimbi pasta termală cu una “dintr-aia meseriașă”?

Răspuns: nu.

(Asta e pentru cei care-și imaginează că știu ei mai bine decât Apple cum se pune pasta termală…)

  1. Nu asa se pune pasta (se vede dupa vechea urma ca ala din video a aplicat-o gresit);
  2. Dupa schimbare, trebuie sa astepti cateva zeci de ore bune de functionare ca sa atinga conductivitatea maxima;
  3. Dupa cativa anisori ar cam trebui schimbata, pierzandu-si din proprietati (nu la un produs nou sau aproape nou).
1 Like

salutare, ce program pot folosi pentru a face CV-uri ?

Există un program pt așa ceva? Există niște template-uri pt anumite tipuri de CV, de ex modelul Europass, care se cere uneori.

A pus Quinn de la Snazzylabs niște „liquid metal” pe procesoare din MacBook Pro și părea mulțumit. Nu ar fi exclus ca Apple să folosească niște pastă ieftină. Nu-mi cau seama dacă implică și factorul uman aplicarea ei pe procesor.

Modul de aplicare al pastei conteaza foarte mult (iei o pasta foarte scumpa si o aplici prost - efect 0 sau chiar mai rau).
Cei de la Arctic au un document PDF care iti arata cum sa aplici pasta in functie de procesor.

Uite că există: https://www.macupdate.com/app/mac/50933/cv-maker
Și, cum spuneam, niște modele, de ex ăsta pt Pages:
https://www.macupdate.com/app/mac/56638/resume-cv-templates-for-pages