Chat topic vol. 3

Și beta pentru Affinity Photo. Dacă ne luăm după „betele“ de Mac, foarte stabile și bine făcute, e mană cerească.

Au apărut primele review-uri pentru Surface Studio. Impresiile sunt pozitive însă lumea se întreabă de ce Apple a pus pe spatele ecranului pătratele alea patru, în loc de logo-ul cu mărul. Oh wait… :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

Aș comenta numai frazele astea: „Many creatives I’ve spoken to about the Surface Studio have said the same thing: why isn’t Apple doing this? Apple seems to be forcing creatives to choose an iPad Pro for touch and pen, but the powerful and professional apps just aren’t there yet on iOS, and it’s not clear if companies like Adobe are willing to rewrite their software to be just as useful on an iPad Pro”
Păi de ce naiba s-ar chinui Adobe să facă o aplicație pro pt un sistem de operare non-pro cum este iOS? Ar fi pierdere de timp, iar acum, cu Surface Studio, cred că au abandonat complet o asemenea idee, presupunînd că ar fi avut-o vreaodată. iPad Pro ar putea fi o mașină pro, cu condiția ca pe ea să ruleze Sierra, ce să faci cu un OS gîndit pt un smartphone pt ecrane de 4–6 inci?

Peste vreo 2-3 ani Microsoft transformă pucul ăla numit Surface Dial într-o chestie complet virtuală, și ne trezim cu asta:

Să moară Tim Cook de ciudă, nu alta.

1 Like

Nu pot spune că nMBP ar fi o jucărie proastă, testele nu spun asta, pur și simplu este o jucărie rutinieră, pt a aduce ceva nou, au pus numai mufe USB-C și, pt modelul de top, bara aia. Apple nu mai inovează sau face inovații ușurele. Să vedem ce mai urmează, poate s-or ambiționa naibii și-or scoate și ei ceva ca lumea.

Pe mine la noile MBP-uri mă nemulțumește doar prețul. Sunt scumpe. Dacă acum aș vrea să-mi iau modelul de bază de 15", ar însemna să dau cu aproape 3000 RON mai mult decât prețul oficial al MBP-ului Late 2013 echivalent pe care-l folosesc acum (compar prețurile oficiale din România). Probabil că în 2017 vor mai scădea prețurile, ăsta nu e an de făcut upgrade.

A, clar nu acum… Sînt foarte curios cum vor adopta/nu vor adopta și alte companii acest USB-C. Dacă vom asista la o avalanșă de aparate cu USB-C, atunci gestul lui Apple poate fi reconsiderat. Deocamdată, după un an jumate de la lansarea primei jucării cu așa ceva, nMB, cam slăbuț. Ne putem bucura doar că avem un snop consistent de adaptoare, foarte scumpe și ele, cu atît mai mult cu cît nu va fi suficient unul singur, ci vreo 2-3 sau un dongle cu de toate ca acel OWC, doar că ăla doar portabil nu este.

Mie nu-mi place bara aia care înlocuiește F-urile.
Oricum, să zici după ț-șpe ani că-s degeaba, după ce ai băgat pe tastatură până la F19, e o chestie.
Și nici că au făcut bateria mai mică nu-mi place.

L-am testat eu și de când a apărut, am renunțat la putty. Altceva nu prea fac cu el.

Nu cred că poți evalua pînă nu o folosești efectiv.
Am fost duminica trecută la iStyle, au acum un punct de vînzare și la mall-ul de lîngă mine, Parklake (tîmpit nume), nu primiseră încă. Soția s-a încîntat la ochi cu acel nMB, supraevaluat și cu niște Aer-e, alea-s mișto, pînă la urmă cred că-i iau unul.

„Răsfoiți“ cartea de $300, pînă nu fac și clipul cu plată.

Doamne…$300 și e pînă la iPhone 6 și n-are schițe, n-are aproape nimic din „devenirea“ unui produs!

E 10% din salariul median lunar al unui american. Cunosc pasiuni care necesită chestii mult mai scumpe decât 10% din venitul lunar :slight_smile:

Observație corectă, pt ei nu e mult, li se oferă un produs scump, snob și, mă rog, mișto, să zic așa.

Înțeleg că, dacă punem lucrurile în context, nu e așa nesimțire precum pare. Dar mă uimește faptul că toate prezentările evidențiază cum cartea arată procesul creator, etapele prin care trece produsul de la creion pe hîrtie la fabrică (așa a zis Ive, trebuie să fie adevărat) și…ia-le de unde nu-s.

Dom’le, nu e o carte pt oricine, e pt designeri, arhitecți, mă rog, tagma bună. La design, Apple rămîne de nebătut. Au lăsat-o cam moale, nu prea mai inovează, trăiesc din moștenirea Jobs, cît o mai ține, dar nici alții nu stau mai bine, tot după ei se iau la aspect.
E și cu șpil, în fața valului de critici din ultimul timp, după ce au scăzut brusc prețurile la adaptoare, o dau acuma pe design. Șmecheri, o dau unde sînt încă foarte tari. Așa se face, politică la nivel înalt.

Nu lipsesc însă glumele.

Mă tenta sa-mi iau nMBP entry-level, cel fara touch-bar. M-am răzgândit din cauza procesorului. Actualul Skylake (mai precis motorul video inclus in el) nu stie să decodeze noile fluxuri video HEVC (h.265) tot mai popular pe streaming (si pe blu-ray 4k, dar astea încă lipsesc) si codecul VP9 de la google prezent pe youtube. E adevarat, pe youtube fiecare videoclip VP9 are si corespondentul h.264, dar dacă tot iei un laptop nou pentru, să zicem 5 ani, mie nu-mi convine lipsa asta. Din punctul ăasta de vedere era bine dacă pe cel entry-level puneau noul Kabylake. O să aștept anul viitor când vor scoate cel de 12" cu Kaby. Puteți vedea diferențele de performanța dintre procesoare într-un review complet aici:

Ca să completez. Dacă folosiți Safari la navigare, acesta va încărca videoclipurile de pe youtube in format avc (h.264). Dacă folositi Firefox (ca mine) ăsta incarcă implicit videoclipurile in format VP9. Puteți vedea lucrul ăsta prin clic dreapta pe videoclip si alegeți “statistici pentru pasionați”. Încercati sa rulați in Firefox un videoclip 4k HDR (de ex ăsta https://www.youtube.com/watch?v=tO01J-M3g0U ). Verificați să fie VP9. E, asta voiam să spun. Dacă alegeau Kabylake aș fi cumparat noul laptop.

Cand iasa un nou iPad pro haios de 12-13’’ ? Ii pun un stand destept si flexibil si il fac un mini Surface studio.
Parca ar fi timpul sa scoata un upgrade ca a trecut anul.

Nu au ce upgrade să mai scoată la iPad atît timp cît rulează iOS, un sistem proiectat pt smartfoane. Ori pun Sierra pe iPad-uri pro ori fac un iPad OS ca lumea. Microsoft a găsit de mult calea, W 10 rulează și pe tablete și pe PC-uri, se adaptează din mers la tipul de lucru. Sufixul „pro” la iPad este un non-sens și o păcăleală (Tudor s-a păcălit, a scris aici despre asta), nu ai cum rula aplicații pro pe iPad. În primul rînd, că nu prea sînt, iar alea care sînt, sînt așa, chinuite.