Chat topic vol. 3

Evident, numai că o mare firmă, mai ales App.e, a trăiat și s-a lansat prin inovații. Cook este rutinier, se vede și după cum vorbește: blazat, neentuziast, parcă așteaptă să se termine emisiunea. Toate produsele de succes ale lui Apple sunt cele lansate până în 2010: mac mini, Air, iPhone, iPad.

Când ești în top, stai pe un munte de bani și ai produse care se vând în continuare foarte bine, ți-e cam lene să inovezi.

Asta e clar… Cam asta a fost și filosofia IBM prin anii ’70–’80.

1 Like

Salut,
Eu folosesc un Tenda de 60 de lei, si printez wireless cu macpro, atat poze cat si documente fara nici o problema. Tot la fel printez si cu laptopul cu windows. Imprimanta este Canon ip7250

Am notat: Tenda. Deci Tenda asta funcționează și ca print server. Ce model exact?

Păi e imprimantă wi-fi, sigur că astea merg, ele nu merg prin routerul wi-fi ca printer, au configurația hard în ele și softul aferent… Întrebarea mea se referea dacă routerul funcționează ca print server cu imprimanta vârâtă în mufa USB a jucăriei.

Cattus ia vezi aici https://www.tp-link.com/ro/faq-415.html
Ruterele TP-Link sunt bune si la preturi acceptabile.

LE. Si eu am imprimantă WI-FI de-aia nu mi-am bătut capul cu rutere print-server.

Aha, interesant. Studiez problema. Mersi.
P.S. La o ochire scurtă, modelul ăsta pare a corespunde integral nevoilor mele. Pentru mai puțin de 200 de lei scula face multe.

Ruterul ăla știe doar banda N de 2,4 GHz. Dacă te lasă vecinii (aka buzunarul) ar fi mai de viitor un ruter ac (banda de 5 GHz). Toate laptopurile și tel performante de 6-7 ani au banda ac.

Mai rumeg, nu e ceva f. urgent

Am studiat un pic problema. Cred că nici acest router nu va merge cu laserul color Canon de care vorbeam, ar fi trebuit să iau LBP 2018, nu 2010, cică ăla cu 18 în coadă e pt lucru în rețea. Oricum, merge în rețea conectat la un mini cu Snow Leopard și dat print share din system preferences.

Am șters, rezolvăm în privat.

Ce RSS readere mai sunt la modă? Eu știam pe vremuri de Feedly, dar bănuiesc că între timp au mai apărut și altele.

Nu știu cît de „la modă“, dar eu știu de:

Eu sînt mulțumit de ReadKit, le-am testat și pe celelalte (mai puțin Cappuccino). Principalul avantaj al ReadKit este acel “Reader Mode”, ca în Safari, care extrage doar textul și pozele. Merge cel mai bine în el față de celelalte.

Dacă te refereai la servicii gen Feed Wrangler, Instapaper etc., în afară de Feedly, atunci nu știu. Eu am cont pe Feedly, pe care-l încarc în ReadKit și-mi sincronizează sursele și folderele.

Iar pe iOS am Newsify, dar nu prea l-am mai folosit.

Eu folosesc Reeder (Mac, iPad).

Momentan Feedly + Instapaper pare combinația perfectă. Instapaper a înebunit și au renunțat la Premium de ceva vreme, adică pot avea sublinieri nelimitate și căutare în text, cred că sunt singurii care oferă așa ceva gratuit, plus interfața simplistă excelentă.

Instapaper cică a deconectat astăzi toți clienții din EU, din cauză că momentan nu se poate conforma GDPR-ului.

Curios, pe mine mă lasă să mă loghez.

Și la mine merge.

Nu mai merge.