Chat topic vol. 3

Numai Safari am.

https://www.google.ro/search?num=30&ei=5iniWpCcI47UkwX87LuoBQ&q=stergere+cookie-uri+safari+mac&oq=stergere+cookie-uri+safari+mac&gs_l=psy-ab.12...0.0.0.11382.0.0.0.0.0.0.0.0..0.0…0…1c…64.psy-ab…0.0.0…0.ULWJsYeEvfs

Am sters doar cookie-urile f64 din preferintele lui Safari si acum totul merge bine. Mulțam’

Au “omorât” oficial și Airpoartele. Păcat, erau unele dintre cele mai reușite routere pentru omul de rând. Dar în ultimii ani probabil că doar cei care cunosc rețelistică își mai cumpără un router. Restul lumii folosește routerul gratuit de la providerul de net.

Acu’ vreo 3 luni l-am luat pe ăsta
L-am prins la ofertă.

Se zvonea de mult despre chestia asta.
P.S. De-a lungul anilor, Apple a încetat să mai fabrice produse pt care considera că există suficiente oferte, așa a fost cu imprimantele (le producea, de fapt, Canon) și, recent, monitoarele. Acum, a venit rândul routerelor wi-fi. Mie unul routerele Apple mi s-au părut cele mai bune, ușor de configurat, ușor de conectat la ele imprimante, boxe etc. Știu și eu?
P.S.2 Și Macworld publică un requiem.

Mi-am aruncat un ochi pe routerele wi-fi disponibile. Oferta este IMENSĂ, URIAȘĂ. Multe sunt urâte, parcă sunt niște gândaci din filmele horror, Altele sunt însă simpatice foc, de ex. ăsta sau ăsta sau…
Nu am apucat să pigulesc detalii… Nu mi-e clar la care se poate conecta un printer și/sau boxe, deci să fie compatibile Apple, dar presupun că, dacă Apple nu mai produce așa ceva, vor sări diverse companii să le facă. Există de decenii firme care produc diverse anexe pt produse Apple, nu am niciun dubiu că vor face și routere wi-fi cumva dedicate, cu interfață gen AirPort Utility.
Mi se pare cumva normal ca Apple să se concentreze pe soft și pe produse ca lumea, că a lăsat-o jos cu ștacheta mai ales pe zona pro.
P.S. Apropo de imprimante, există imprimante care au driverele prost scrise, nu merg conectate la un router wi-fi Apple, de ex. Canon Color Laser 7010, merge print wi-fi doar conectat la alt mac, motiv pt care mi-am făcut un printer și storage router dintr-un mini vechi de prin 2006.

În caz că sunteți curioși cum arată noul update de Windows, lansat astăzi (îl instalez și eu chiar acum pe Surface):

Pentru cine dorește să-și aducă aminte…

Trebuia să apară un documentar despre Dieter Rams, da’ se pare că l-au împins spre toamnă…

Folosește cineva un router wi-fi non-Apple ca să printeze în rețea și/sau să facă storage sharing? De ex. așa ceva.

Eu, cu routerul de la RDS și cu o multifuncțională HP 3525. Mi-a mers și înainte, cu routerul de la UPC. Nu știu cît de relevant este pentru întrebarea ta, dar da, am printat în rețea fără probleme. Au ei (HP) un driver cu care, avînd multifuncționala conectată prin USB la Mac, îi configurezi Wi-Fi-ul o singură dată și gata.

Storage sharing n-am încercat decît o dată, cu un stick și nu mi-a mers. Aveam ceva de la TP-LINK, WR-șapte-sute-și-ceva. Dar nu cred că se pune.

Nici nu știam că routerul de la UPC ar putea funcționa și ca print server, voi încerca. Imprimanta aia e wi-fi, deci da, logic ar trebui să meargă pe orice rețea wi-fi.

Asta nu știu. „De vină“ în cazul meu a fost imprimanta cu Wi-Fi, desigur, cum ai remarcat.

O imprimantă cu propriul ei device intern wi-fi nu e un test relevant pt mine, dar e un indiciu util că ar merge. Dacă un router wi-fi este descris și ca „print server” m-aș aștepta să meargă așa cum merge un router Apple.
Am mai scris aici că o imprimantă Canon laser color 7010 nu merge dacă e conectată la un router wi-fi Apple, cel puțin așa era acum un an, când am luat-o. Am făcut-o funcțională doar conectată la un mini care rulează 10.6.x, folosit ca printer server și ca storage server. Ăia de la Canon zic că trebuia să-mi iau LBP 7018, nu 7010, că aia ar fi mers. Așa o fi, e prea târziu să mai fac ceva acum. Altfel, printează frumos în rețea.
P.S. Imprimanta aia Canon nu merge nici dacă o conectezi la un mac prin hub USB, trebuie musai la mufa calculatorului! Eu le-am spus că suspicionez un driver prost scris. Oricum, prin rețea, conectată la un mini 2006 cu S.L., merge cu driverul Canon care are versiune pt SL, iar mac-urile de rețea cu setare pe „generic postscript driver”, cu ăla de la Canon pt 10.12–10.13, nu merge.

Microsoft anunță Surface Hub 2, ceva ce pare doar un ecran gigantic și care se conectează frumos și direct la dispozitivele MS, util pentru prezentări și lucru în echipă.

Îmi place ideea și cred că dacă va avea și un pic de putere de procesare, e un produs inovator, mi se pare mie.

De cînd cu seria Surface, parcă merg într-o direcție tot mai bună cei de la MS. Pe partea de hardware, cel puțin, au dat lovituri bune. Și nici Windows 10 nu mai e chiar rățușca (cea mai) urîtă, zic eu.

Mă tem că Mac Pro-ul modular de la Apple va fi “too little, too late”, Google nu știe cum să mai stoarcă date de la noi cu IA, iar MS parcă se mișcă bine.

Mie-mi pare rău că MS a dat-o-n bară cu telefoanele. Nu strica să avem încă o opțiune pe lângă iOS și Android. Acum nu prea mai au șanse să revină, deși există zvonuri despre un Surface Phone.

Pe zona telefonie mobilă, MS și Nokia au ratat, acu mceva ani, momentul critic. La ritmul actual al inovațiilor, dacă pierzi tempo-ul, e greu să revii. În cazul lui MS, cred că nici nu prea vor, piața e plină și nu prea mai e nișă. Dar ar fi grozav să o facă.

Apple nu prea mai vine cu nimic inovator la modul real. Țin ritmul cu cele deja consacrate.

Pentru că d-lui Cook îi este frică să riște. Inovațiile înseamnă risc.