Chat topic vol. 3

:smile: La fel de plat și incomod, nu?

Mie-mi place Magic Mouse. După ce m-am obișnuit cu suprafața aia multitouch, mi-e tare greu să mă întorc la altceva. Numai Mighty Mouse cu biluță e comparabil la naturalețea mișcării cursorului.

Mie mi-ar plăcea un Magic Mouse cu fir. Să uit de baterie. Sau să fi avut mufa de încărcare în așa fel să fie utilizabil în timpul încărcării. Poate fi și roz. :slight_smile:

Dacă ai baterii de calitate sau acumulatori (relativ) noi nu cred că bateria ar fi o problemă.

Bateria chiar nu e o problemă la Magic Mouse. Ține foarte mult și se încarcă repede. Mi s-a părut și mie aiurea faptul că nu poți să-l folosești cât timp se încarcă, dar în practică m-am convins că nu mă deranjează absolut deloc. Sistemul mă anunță din timp atunci când bateria e aproape descărcată. Așa că îl pun la încărcat seara sau într-o pauză din timpul zilei. N-am rămas niciodată cu el descărcat.

1 Like

Adevărul e că e plăcut cu atingerea, da’ e incomod de ținut. Și greu, eu îl am pe-ăla pe baterii. Și are și fițe, probabil e defect că se tot deconectează.

7 ani! Cine-ar fi crezut că un sistem se poate „mișca” așa de bine după atât timp!?
Drept e că a primit ceva upgrade de SSD și memorie

26

1 Like

Vă cred pe cuvânt. Eu am încă versiunea 1. Funcționează perfect, dar am renunțat la el, exact pentru baterii, care aveau prostul obicei să dea semnal că se termină, atunci când eram în flow. Mi-am cumpărat o tabletă de la Wacom și o folosesc ca și tabletă, dar și ca touchpad. Este pe fir, am scăpat de o grijă. Suplimentar mai am un Apple Mouse pe fir.

Și mie-mi plac maușii cu sîrmă, Bt e oprit, deci nu consumă din baterie. M-am obișnuit cu mauși Logitech, mi se pare cei mai reușiți. Mă rog, așa cred eu.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-04-02/apple-plans-to-move-from-intel-to-own-mac-chips-from-2020

Cam lent, cam târziu, dar am anticipat asta. Speram să o facă (mult) mai devreme
p.s. Sper să nu fie ceva de 1 aprilie. Data e 2 aprilie, dar 2 e după 1. Dacă zvonul e real, înseamnă că Apple este deja avansat. În clipa în care anunți așa ceva, înseamnă că tranziția este deja pregătită. În orice caz, să pui iOS pe iPad-uri cu ecrane de 9.7 in + nu mai ține, trebuie un OS ca lumea.

Se termină distracția :smiley:

Păi toate au un sfârșit, nu? Dar și un început.

Acolo mai scrie că Apple trage să unifice iOS cu macOS. Mi se pare normal, actualul iOS pe tablete cu ecrane de 9.7 – 13 inci este o tâmpenie, nu mai ține. Asta și trage în jos folosirea acestor tablete. Șmecheria că-i pui pro în coadă și mai tragi niște miliarde din șmecherii nu ține la nesfârșit. A ținut destul, mai trebuie să faci și treabă serioasă, că altfel o iau alții înainte. Unii au și luat-o.

Apropo de suportul pentru aplicații pe 32 biți, aici detalii despre cum verificați dacă aveți așa ceva instalat.

How to check your Mac for 32-bit apps before Apple drops support

  • In the top left corner click on the  logo, hold down the Option key on your keyboard, while holding it down, click on System Information…
  • Scroll down on the left sidebar until you get down to Software. Expand the menu if necessary, and then tap the Applications option. It may take a few moments for it to load, especially if you have a ton of apps.
  • Up top, there should be a menu option to sort by 64-Bit (Intel). Click on that, and you’ll now have a list of apps that aren’t 64-bit (that are 32-bit only). The 32-bit apps will be labeled No instead of Yes.

Eu am avut unele surprize, cu Scrivener, de exemplu. Și parcă văd că mă obligă să cumpăr versiunea nouă, nu cred că o rescriu pe cea veche pe 64 biți, așa, de dragul clienților mai vechi.

Dacă vreți să știți exact ce instalați și unde anume pe computer, înainte de a instala un program, încercați Suspicious Package.

1 Like

Interesant. Seamănă întrucâtva cu Pacifist. Dar pare mai pe gustul meu și e și moca. Mulțumesc Tudor.

La mine de ceva vreme e o problema cu incarcarea paginilor de pe site-ul f64. Incarca o pagina, iar apoi la urmatoarele imi arata ca se incarca pe bara albastra din casuta de adresa, dar pagina ramane alba. Doar la site-ul mentionat.

Alte browsere merg normal? Dacă da, este probabil că e din cauza unei extensii de Safari.

1 Like

Curăță browserul cookie-uri etc