Chat topic vol. 3

Ei, da… ignor acel procent.
P.S. Sunt, evident, situații când AppCleaner nu este eficient, de ex. la driverele de imprimantă ori de scanner. Dar astea nu sunt, de fapt, aplicații. Pt orice intră în categoria „aplicație” este f. eficient. Sigur, aplicațiile care-și aruncă semințe peste tot ar trebui să aibă uninstallerul lor, dar asta e altă poveste.

16 postări au fost mutate într-un nou subiect: Concept macOS 11 – opinii?

5 postări au fost mutate într-un nou subiect: Avem Spotify România!

Tip/Trick: Cînd faceți screenshot selectiv cu Shift + Cmd + 4, dacă apăsați și Space, puteți selecta doar o fereastră și o pozează automat doar pe ea, nu trebuie să mai încadrați la milimetru/pixel. În mod normal, rezultatul are un drop shadow, dar se poate elimina cu o comandă de terminal. Eu nu știam și mi se pare util.

E tip #5 de aici (celelalte sînt ceva mai cunoscute):

  1. Cum să arhivați cu parolă un fișier/director;
  2. Cum să schimbați definitiv setările implicite la imprimare;
  3. Cum să dezactivați complet Dashboard;
  4. Cum să dezactivați complet delay-ul la apariția Dock-ului, dacă-l aveți pe autohide;
  5. Cum să faceți screenshot doar la o fereastră și să dezactivați efectul drop shadow de la rezultat.

Faci Cmd+Shift+4, apoi space pentru a selecta fereastra. Apoi click pentru a fotografia fereastra cu drop shadow sau Option+Click fara drop shadow. Oricum sunt bune sfaturile de acolo.

2 Likes

Bun, mai simplu așa pentru cine nu vrea modificări definitive.

Comanda „Duplicate” (CMD+D) funcționază și la discuri, nu doar la fișiere :laughing:

10

2 Likes

Cred că așa a fost totdeauna, cred că de pe vremea lui macos classic

Probabil, da’ mi s-a părut foarte tare asta :smiley:

macOS a fost totdeauna un sistem foarte tare. Și iOS este un sistem excelent, dar pt aparate cu ecrane de 3.5–6, hai 7 inci. Mai sus de asta, nu mai ține, un iPad de 9 inci + are nevoie de macOS deja sau, cum să spun, de un iOS pro „pe bune”.

Fie Cmd+D, sau Option/Alt + Drag undeva alaturi pe desktop.

Da, asta este de pe vremea macos-ului clasic, cred.

Da, este de pe vremea sistemului 7.x, cred. Nu știu dacă funcționa și pe sisteme anterioare.

Ei, na… nici eu nu mai țin minte, nici nu știu dacă am folosit efectiv sistemul 6.x, cred că da, o vreme, pe acele Macintosh classic cu ecran de 8 inci.

Applea lansat un iPad „normal”, dar compatibil cu creionul, pe zona edu.

Da, la asta mă uitam acum. Catalogul actual de iPad-uri conține iPad (ăsta), iPad Pro (în două mărimi) și mini.

Aha, deci noutatea e că de acum încolo și iPad-urile alea normale, de 9,7", oferă suport pentru Pencil. Numai pe iPad Mini nu poți scrie cu creionul.

Era și timpul. După părerea mea, niciun iPad „pro” nu e pro, de fapt. Nu cred că mai țin șmecheriile astea cu folosirea cozii „pro” oricum și oriunde. În afară de iMac Pro și, concesiv, nMBP touchbar, Apple nu prea mai face scule pro.
Altfel, iPadul ăla e mișto, dacă mi l-ar aduce cineva din State, ar fi doar 1300 lei varianta entry.
P.S. ȘI creionu ăsta de la Logitech e mișto.

Apple a pus în vînzare și accesoriile space gray care se vînd cu iMac Pro.

Mouse-ul costă cu $20 mai mult decît cel alb. :smiley:

Cel mai important lucru este că suita iWork are un update ( se pare) semnificativ. Mie mi-a plăcut cum a evoluat suita asta, mă refer – mai ales – la Pages, Keynote folosesc rar, la vreo conferință. După căderea bruscă, când au făcut și versiunea de iOS, acum a devenit tot mai bună și mai coerentă. Nu m-a convins să trec de la Nisus la Pages, dar e de bine. Apropo, Nisus vine cu un upgrade semnificativ în săptămânile viitoare, au ajuns la un beta 24, s-a muncit din greu, testez și eu pt ei, oricum o folosesc.