Chat topic vol. 3

Atunci nu are rost. Eu am rămas undeva în urmă, nu știam că ai găsit o soluție. Sunt eu mai de modă veche și am încredere în metodele manuale. În zonele fără probleme, aleg pensula “Heal”, iar photoshop alege el zonele cele mai asemănătoare, în zonele problematice (în spatele a ceea ce vreau să dispară, este o textură sensibilă), reduc diametrul pensulei Clone la grosimea obiectului de șters și aleg zone cât mai apropiate de zona “din spatele” obiectului pe care vreau să-l îndepărtez. Chiar dacă durează mai mult, mă simt mai mulțumit.

Snapheal mi se pare OK și ar fi aplicația perfectă dacă ar face o unealtă specială pentru „remove wire”, unde să marchezi începutul și sfârșitul zonei cu sârmă, aplicația să facă un „guess”, tu să confirmi și ea să ducă mai departe operația. Fie și cu acest minus, mi se pare cea mai bună din ce am testat eu, am salvat câteva poze de la pieire, inclusiv una cu niște sârme care ucideau un traseu de pe Transfăgărășan.

E simpatică și OK aplicația, dar nu mi se pare mai bună decât Snapheal. E drept, ar trebui să o folosesc mai mult ca să pot face o comparație. La prima vedere, mi se pare ineficientă la selectarea prin mărire a zonei pe care vrei să o procesezi. Dar, odată aplicată ștergerea, o face fr umos.
Evident, am testat-o cu o sârmă care îmi distruge fațada unei case vechi din Tallinn. :grinning:

Am încercat-o și eu. Nu mi-a plăcut. Am șters de probă propriul watermark de pe o fotografie. Mi-a pus fâșii repetate ale unei zone alăturate. Repetarea secvenței sărea în ochi. Părerea mea rămâne. O inteligență artificialiă nu poate să anticipeze ce vreau eu. Dacă am o imagine bună, dar cu multe sârme, voi sacrifica 2 ore până le îndepărtez pe toate manual. Acum, sunt elemente care se pot îndepărta ușor și elemente care se pot îndepărta greu.
Inainte:


După:

Deocamdată, rămân la Snapheal, mai ales că se integrează lui Photos și o folosești inside Photos. Are plugin-uri și pt aplicațiile Adobe.

Faptul că îl poți folosi în Photos e un mare plus. Eu am Polarr Photo Editor Pro, care mi-a venit într-un bundle. Are control pe highlights, shadows, whites, blacks, clarity, aproape tot ce au programele profesionale. Nu mai stiu cat m-a costat, dar ceva până în $5.

Păi și flăcăii ăștia de la MacPhun, rebotezat acuma Skylum, au o suită (semi)pro din care face parte și acest Snapheal. Inițial, și eu am luat-o într-un bundle, le-am scris chestia cu sârmele, nu au zis nu, dar nici nu au introdus unealta asta. Una peste alta, mi se pare cea mai reușită pt așa ceva, am recuperat câteva poze altfel distruse de sârmăraia asta. La altceva nu o folosesc, rar – poate – să mai scot ceva urât, pt secvența asta prefer să trimuiesc poza, dacă e posibil.

Două aplicații interesante pe care le-am descoperit recent:

  • Vanilla ascunde iconurile din menu bar. E un fel de Bartender mai simpluț care costă doar $4.

  • Fluor, o aplicație gratuită pentru customizarea tastelor F în funcție de aplicația activă.

Da, e simpatică Vanilla, deocamdată o bibilesc pe varianta free, dar cred că merită 4 dulăi. De Fluor mă apuc acuma.

Pentru amatorii de muzică clasică, după ce am tot văzut bannere de reclame, am decis să mă înscriu la un trial de IDAGIO. Îți dau 2 zile, dar dacă te abonezi, îți dau 14. Anulezi în ziua a 13-a și e OK. :smiley:

10€/lună parcă n-aș da, dar merită să testez, mai ales că are și calitate lossless.

Asta în paralel cu constatarea că Apple tot scoate albume de la streaming din Apple Music, rămîn doar pentru cumpărat. Sigur, probleme cu case de discuri, probleme de licențiere etc, dar zău că nu-i frumos să semnezi un contract și să se schimbe regulile în timpul jocului.

Toți marii zilei fac așa… La un moment, OPC te mai ajuta, de vreo doi ani, s-a dat total cu cei puternici. Așa că, ciocu’ mic. Cei 1 % foarte puternici îi pun cu botul pe labe pe cei 99 %. Așa e în democrație, nu știai?

Apple se bate cu pumnul în piept la tot pasul pe tema „satisfacției clientului“. Asta în vreme ce Deezer și Google Music nu au scos albumele în cauză. În fine…

Revenind, nu cred că IDAGIO e pentru amatorii de muzică clasică. :slight_smile: Am testat ieri și, dacă nu vrei să auzi 10 interpretări ale aceleiași compoziții, din perioade diferite, la calități audio diferite, te pierzi prin ea. Plus că e destul de clar că e la începuturi, îi lipsește și comanda de a pune în coadă o melodie.

Dar apreciez inițiativa, o voi mai folosi de cîteva ori pînă expiră trial-ul.

Despre căutarea fișierelor în Finder…

Ani de zile am avut senzația că Spotlight poate fi convins să caute și să găsească un fișier după nume, oriunde pe hard disc. Pentru că de aia există opțiunile “file visibility” și “include system files”, nu? Ca să caute ORIUNDE, inclusiv prin directoarele sistemului de operare, inclusiv prin fișierele ascunse, nu numai în home-ul userului.

Ieri, când am vrut să șterg toate fișierele instalate prin sistem de o anumită aplicație, am dat o căutare simplă după numele acelei aplicații și m-am convins că Spotlight nu găsește nici 50% din acele fișiere. A trebuit să folosesc aplicația Find Any File ca să mă conving de asta.

Deci Spotlight e bun atunci când vreți să căutați prin conținutul fișierelor pe care le indexează. La asta nu m-a dezamăgit până acum. Dar dacă vreți să căutați fișiere după numele lor, folosiți altceva.

1 Like

Și eu folosesc Find Any File. Dar utilizatorii înrăiți de Mac, folosesc File Buddy, care am înțeles este de pe vremea sistemelor clasice. Mie mi se pare totuși un pic mai complicat. Dar lumea zice că atunci când vrei sa dai afară orice urmă a unei aplicații, ar fi cel mai bun. Cauți după numele aplicației și apoi după numele casei de soft care a creat aplicația.

Păi pt asta nu e mai bună o aplicație gen AppCleaner? Dacă vrei să ștergi o aplicație, bagă la coș toate fișierele asociate.

Posibil să meargă și cu AppCleaner. Eu însă am avut nevoie să curăț absolut totul după o versiune trial a unei aplicații voluminoase, cu scopul de a o reinstala (doar 7 zile de trial nu-mi ajung ca să mă lămuresc dacă merită sau nu să-mi bat capul cu programul ăla). Evident că în mod normal nu mă lăsa să pun din nou versiunea trial, dar după ce am găsit și șters totul cu Find Any File, a mers.

Acum fă un test și cu AppCleaner. eu o folosesc de ani și sunt f. mulțumit.

O să fac testul peste alte 7 zile… :smile:

sau comanda find (vezi man find):

      find /Users/cleo -name '*.tmp' -type f -delete

șterge (-delete) toate fișierele ( -type f) cu extensia tmp (*.tmp) din directorul /Users/cleo (și subdirectoarele lui)
ATENȚIE - șterge fără comfirmare.

1 Like

Aplicațiile gen App Cleaner sunt foarte bune în 99% din cazuri. Dar mai există câte un program făcut înafara normalului, care își depune icrele peste tot. Pentru aceste cazuri excepționale este bun un File Buddy sau Find My Files.