Chat topic vol. 3

Așa e pe iPhone!? În Windows, după o încercare nereușită de deblocare cu fața, după ce bagi codul PIN îți apare un mesaj care te sfătuiește să mergi în setări și să mai faci o dată setupul de recunoaștere facială. Că poate ți-ai schimbat cumva fizionomia, sau te afli în condiții de iluminat radical diferite față de primul setup. În niciun caz sistemul nu învață de capul lui fețe noi.

1 Like

Pai nu învata de capul lui. Proprietarul îl roaga repetat sa accepte si alti prieteni de recunoastere. E cu totul alta filosofie. În Windows e doar cu da sau ba.

Da, așa e pe iPhone. Bine, e mult spus “fețe noi”. Mai degrabă, cum spui tu, mici modificări ale fizionomiei, posturii sau luminii.

Mie mi se pare binevenit așa. Altfel, dacă nu ai suficiente puncte cu care se cartografiază fața, îmi imaginez foarte ușor cum o barbă, o tunsoare mult diferită, ochelari, șapcă pot da probleme. Să stai să faci setupul din nou cînd schimbi lookul parcă e prea mult.

Pe mine mă sperie chestiile astea. Sau astea: How Facebook Figures Out Everyone You've Ever Met

1 Like

Am mutat 20 GB de fișiere de pe MBP pe un hard disc extern. Abia după vreo 5 minute a actualizat sistemul valoarea spațiului liber disponibil. Parcă la HFS+ actualizările astea erau imediate, nu?

Nu știu dacă are legătură cu sistemul de fișiere. Mie High Sierra îmi făcea probleme de genul că nu-mi afișa un fișier extras dintr-o arhivă pe Desktop, sau iconul coșului golit, decât abia după 5 minute. După update la 10.13.1 s-a mai rezolvat problema la mine, acum îi trebuie între 0 și 4 secunde. Din câte am citit, buba este undeva în viteza de actualizare iCloud, chiar dacă fișierele respective și adresele lor nu sunt în iCloud Drive. Eu nu am încă SSD, așa că am tot HFS+

Posibilă rezolvare (nu riști nimic):

  1. From the OS X Finder, hit Command+Shift+G to summon Go To Folder and enter the following path:

~/Library/Caches/CloudKit/

  1. Sort the folder by name and drag the following three files to the desktop (or into the Trash if you’re comfortable with that): CloudKitMetadata, CloudKitMetadata-shm, CloudKitMetadatawal

  2. For Mac users who are comfortable with the command line and using wildcards with the rm command (risky for novices!), the above process can be shortened dramatically with the following syntax executed in Terminal:

rm ~/Library/Caches/CloudKit/CloudKitMetadata*;killall cloudd

This solution, as well as the cause of the problem being a corrupted cloudd database, was discovered on

Cu fișier exrtas din arhivă am pățit și eu, pe El Capitan, tot pe desktop nu-l afișa deloc. Reușeam să-l văd abia după un logoff.
Dar cum zice Tudor, încă nu. E-aproape instantă afișarea spațiului după mutarea fișierelor, pe HFS+

Și eu am senzația că actualizările merg mai greu pe H.S., de ex. afișarea unui disc extern, am avut senzația că e ceva nasol cu discul ori cu cablul, dar a apărut la un moment dat.

Ceva reduceri destul de mari de Black Friday la Resolume, dacă folosește cineva softul ăsta.

Ieri am remarcat șmecheria asta din iOS 11/Settings

Pe de altă parte, de ceva vreme, s-a dezactivat Wi-Fi Calling. Când încerc să-l activez din telefon, îmi spun să sun la Orange :frowning:

S-a rezolvat cu Wi-Fi Calling de la sine, yay! Stau într-un con de umbră al radiațiilor electromagnetice, abia prind Radio România Actualități la radio și am semnal slab la telefon, WiFi Calling mă ajută enorm.

Ups, iată ce ușor e să te loghezi ca root în High Sierra :worried:

2 Likes

Unde e Steve Ballmer să râdă și el puțin de mizeria asta?! :smiley:
Noroc de mine că am rămas cu toate alea pe El Capitan. Mwahahahahhaaaaa

Au reparat vulnerabilitatea cea rușinoasă cu root-ul. Faceți update cât mai repede!

Chiar eram curios dacă azi rezolvă problema. Rușinos, e drept, foarte rușinos.

Se intampla si la case mai mari nu trebuie sa fie atata hater-eala :smile: pai hai sa analizam vulnerabilitatile windows vs macOS si ajungem la concluzia ca…de ce sa inventat windows-ul
A fost o scapare care dpdv al meu sa facut mare tam tam pe net dar de ce nu se face cu windows 10 la fel de mare tam tam-ul? Numai eu stiu 2 vulnerabilitati majore care au iesit la penetration test dar praful este inca tinut sub presul de la usa de catre Microsoft…ehhh important ca Apple a avut o scapare fata de Microsoft care e o firma cu scapari :smiley:

Ba au dat-o-n bară rău de tot de data asta. Să poți fura accesul la contul de root într-un mod atât de facil și de stupid, asta e o vulnerabilitate care rar apare într-un sistem de operare serios. Dacă cei de la Apple au devenit atât de neprofesioniști și de superficiali, mă gândesc cu groază la ce alte găuri de securitate mai pot apărea și prin iOS. Iar astea nu-s singurele probleme. iOS 11 merge ca dracu’ pe iPhone 6+. Tot ce mergea bine în iOS 10, acum merge oribil. În goana de a lansa în fiecare an câte o versiune nouă, strică ce-i bun și mai bagă și alte necazuri în plus.

@tudor: facem un exercitiu? Daca imi dai access la o masina cu windows 10 de unde imi vei da reply la ce spun eu acum…pana sa apesi tu reply eu iti sparg contul iti creez alte 2 din care unul nu o sa il poti vedea decat din shell cu drepturi de admin si iti modific si parola de la contul tau curent. Ce zici? Toate acestea in Windows 10…e bundle partea de vulnerabilitate si nimic imposibil. Have fun…PM daca vrei o demonstratie si chef de un reinstall windows in aceste zile libere.Ppana atunci…multi nervi pe macos :slight_smile:
P.S. Pot sa iti trimit sms-uri chiar si cu locatia ta google daca te duci pe undeva si iei masina cu Windows 10 cu tine( Microsoft inca prosteste lumea ca daca dai disable la location ei nu stiu pe unde umblii :smile: )

O fi așa cum zici tu, n-am niciun motiv să te contrazic sau să-ți dau dreptate… Mă “bucur” să aud că macOS a devenit la fel de prost ca Windows la capitolul securitate.

Și dacă tot utilizăm Windows 10… Tadaaa!