Chat topic vol. 3

În caz că folosiți Windows 10, Microsoft a lansat Fall Creators Update, iar câteva dintre noutățile cele mai importante aduse de noua versiune le puteți vedea aici:

Ha! Am forțat acum Preview-ul, deschizînd 80 PDF-uri deodată. Unele au apărut în tab-uri. Bug? Feature? :slight_smile:

De ce te miri, Preview e compatibil cu interfața asta nouă din macOS, cu tab-uri.

Mie nu mi-a mers niciodată. Oricîte documente aș deschide (am încercat acum cu aprox. 10) și nu mi-a deschis în tab-uri. Chiar menționasem la lansarea Sierra (sau cînd au apărut tab-urile astea native) că e păcat că Preview nu le are.

La tine (sau altcineva) merge, de la 2 documente în sus?!

Păi nu le deschide automat în tab-uri. Deschizi PDF-urile separat și apoi dai Window > Merge All Windows.

2 Likes

Mamă, ce mi-a scăpat asta… :laughing: :blush:

Stai că nu-nțeleg…Dacă trebuie să dai manual comasarea ferestrelor, la Adrian cum de le-a comasat automat?

Da, păi ăla e “bug sau feature” :slight_smile: Probabil că nu i-a plăcut că am deschis 80, evident nu aveam loc pe ecran, nici cu suprapunere și offset, gen acordeon, așa că de-aia le-a comasat singur. Dar doar pe cîteva (zeci)! Celelalte se văd singure în spate.

Așa se întâmplă când programatorii nu știu exact cum să implementeze o funcție. Ar trebui din Preferinte sa poti alege cum sa se deschida noile ferestre: in tab-uri sau pagini separate. Nefiind implementată functia inainte de deschidere, instructiunea de decizie se poate da peste cap.

1 Like

Iar noul mac mini va avea procesor i7 quad core, 8 Gb RAM și-un flash storage de 256. Grafică integrată, două porturi USB C. De vis. Poate la anu’ :smiley:

1 Like

Cook a făcut multe promisiuni. Că va avea USB-C nu are mare importanță (pozitivă) dacă nu apar și periferice pe USB–C, altfel ajungem tot la dongle/adaptoare. În orice caz, mini și iMac rămân produsele Apple care rezistă bine, având în vedere că au fost gândite bine, temeinic.
Apple stă relativ prost la înnoirea seriilor hardware, cel mai rău stă cu cele care au „pro” în coadă. Și eu sunt un admirator al mini-ului, acum am în casă două, unul late 2006 pe post de print și file server.

Privitor la discuția cu Preview de mai sus, am descoperit azi că Skim deschide în tab-uri direct, chiar și numai 2 documente. Și se mișcă destul de bine.

Și apropo de alternative FOSS, Firefox s-a îmbunătățit enorm. Versiunea Quantum, și chiar Nightly zboară. Îmi plac mult. Și-s mult mai flexibile decît Safari, se împacă mai bine cu add-on-uri (extensii) populare. Nu e fix aceeași eficiență la baterie, dar nici diferențe prea mari n-am observat. Plus că în Firefox putem vedea 4k din YouTube, dacă contează.

Singurul loc unde Firefox scîrțîie grav (deși nu sînt sigur că e tocmai vina lor) e sincronizarea între desktop și mobil, cum sînt iCloud Tabs în Safari. Durează mult să apară de la un dispozitiv la altul. Dar mi-am găsit un workaround, cu Pocket. Oricum foloseam, dădeam deoparte articole acolo. Acum, cînd vreau să transmit ceva de pe un dispozitiv pe altul, pun în Pocket, cu un tag 000, ca să fie în capul listei. :slight_smile:

Sunt multe alternative la Preview, Skim este una dintre ele. Eu am PDF Expert, luat pe un bundle acum câteva luni, este excelentă și asta, bun este și Skim. Mai sunt și altele.

Preview deschidere documente in tab-uri: System PreferencesDockPrefer tabs when opening documents = Always

2 Likes

Mulțumesc. Aveam asta setat și știam de ea, dar tot nu vrea. Acum văd că are toane. Deci ar trebui să meargă, doar e un bug, deduc.

Nu totdeauna prefer taburile, așadar o setare ca cea de mai jos ar fi, poate, cea mai bună.
26

Interesantă statistică. Utilitarul meu favorit și fără de care mă simt olog pe computer (caut ceva similar pentru Windows și nu găsesc).

Pare-se ca fiecare cu ce s-a obisnuit. Mie un file manager fara dual-pane mi se pare primitiv

Default Folder X nu e un manager de fișiere. E un enhancement pentru ferestrele open/save/save as. Te ajută ENORM dacă faci aceste operațiuni de multe ori zilnic. Când lucrez în Windows îmi vine să-mi smulg părul din cap pur și simplu pentru că nu-l am acolo. :slight_smile:

1 Like

Stiu ca nu e manager. Ai nevoie de el fiindca Finder e slab. De-aia eu folosesc Path Finder care are de toate si poate fi foarte personalizat