Chat topic vol. 3

Ehe, acu’ are, că i-am amenințat că-i reclam la Bruxelles dacă, în 7 zile, nu-l pun pe site. Mi-au trimis inițial un răspuns obraznic, semnat de o fătucă…
Nu, nu avea. Că asta e șmecheria cu site-urile astea, ele se pot modifica brusc, fără să spună când au pus driverul de S.H. Îți spun eu: azi, sâmbătă, l-au pus (ori vineri noaptea, după miezul nopții de la noi). Chiar așa fiind, cu driverul actualizat, prin rețea nu merge, respectiv dacă pui imprimanta aia la un Airport Apple, oricare. Nu merge nici dacă o pui la un hub USB, musai direct în mufa USB a calculatorului. Oricum, secvența nu mă mai interesează, deoarece am pus-o în rețea, cum am descris.
Driverul îl voi pune, desigur, dacă aș conecta imprimanta direct la notebook. Așa cum am pus-o eu, merge frumos cu driverul de Snow Leopard, iar la celelalte calculatoare cu Generic postscript driver.
P.S. Mie mi se pare lipsă elementară de deontologie să ai H.S la teste de luni de zile, iar tu – ditamai firma – să nu fii în stare să ai driverul gata când apare versiunea oficială, care e GM distribuit cu câteva zile înainte de lansarea oficială. Suportul tehnic al lui Canon este lamentabil, habar nu au cum funcționaează/nu funcționează imprimanta lor în rețea. Ei cică nu funcționează. Fals, funcționează, dar trebuie să descoperi tu, ca user, cum se face. Mai mare rușinea. Parcă HP nu stă așa prost cu chestiunile astea.
P.S.2. E fentă… Deși acolo scrie că ar fi și pt 10.13, de fapt installerul nu merge:
15

M-am uitat fugitiv la niște filme pe youtube și pare OK. Nu-s mare amator de filme, mă mai uit însă. Mă interesează mai degrabă emisiunile de știri în alte limbi, le mai urmăresc.

Îmi pare rău, ghinion. Eu am o multifuncțională Epson WF-5620 de vreo 3 ani care merge fără probleme pe HS. De fapt e WI-FI conectată la router dar driverele Epson de pe Sierra merg și HS. Prin update la HS nu a trebuit să instalez nimic pt imprimantă

Mi-am cumpărat Macbook pro 2017 de 13" cu Touch Bar și evident am nevoie de un adaptor HUB de la porturile thunderbolt 3. Ați cumpărat ceva modele? Aș prefera să aiba toate porturile: HDMI, USB 3.0, USB type C etc.

LE: Noumax are ceva interesant

Păi, în cazul meu, nu mai e ghinion, că am făcut-o să meargă brici conectată la acel mini care rulează Snow Leopard, iar la calculatoarele din casă am setat să folosească Generic postscript printer.
Deși acolo, azi, scrie că acel driver este instalabil pe orice macos de la 10.7 la 10.13, nu este adevărat. Au adăugat în cap de listă și 10.13, dar – dacă te uiți mai jos – vezi că 10.13 nu este, de fapt. Probabil că vor posta zilele astea un driver mai nou, ăla e datat 4 sept. 2017, deci nu are cum fi altul.

Sunt multe adaptoare din astea acuma… Ăsta mi se pare între cele mai reușite, are 2 porturi tată și se lipește frumos de partea stângă a macului. Vezi ce oferă și amazon.co.uk și amazon.de, unele firme trimit și în România.

Epson WF-5620 este o multi inkjet, astea nu pun probleme, în general. Canon LBP 7010C este o imprimantă laser color. Conform spuselor celor de la stradait, cartușele sunt reîncărcabile la un preț rezonabil de 80–90 lei. Este între foarte puținele imprimante laser color SOHO, mai face Samsung ceva similar și cam gata. Mă refer la raportul preț/calitate/cartuș reîncărcabil. Aștept să văd dacă, într-adevăr, reîncărcarea este cum zic ăia de la stradait, de fapt Producton, singura companie care reîncarcă profesionist.

Am ales acel Epson tocmai pentru ca iese ieftin imprimarea (multifunctionala a fost scumpa). Cand am cumparat-o mi-am luat si rezerve de cartuse reîncarcabile iar cerneala este in tuburi. Cand se goleste, scot capacelul cartusului si il umplu. Sunt cartuse mari de 100 ml. Am incarcat cel alb-negru o singura data pana acum. Pretul reincarcarii este in jur de 20 lei a-n si 30 cele color (imprimanta are 4 cartuse). Cu o umplere a-n am scos in jur de 3000 pagini

Păi 3000 pag. e foarte bine, bag sama că au capacitate mare cartușele alea. Sau 300? Am și eu un inkjet color HP, dar pe color nu scoate mai mult de 20 pag., hai 30 pe calitate bună.

Am si eu un Epson care se incarca cu recipiente cu cerneala. Cred ca scot si mai mult de 3000 de pagini la o incarcare. Sunt foarte economice. Am optat pentru tipul asta de imprimanta renuntand la laser cu cativa ani in urma.
Bineinteles ca daca scoti poze nu are capacitatea asta.

Da, aproape exclusiv pt poze, fi-mea are nivel de expoziție…
Nu știam că Epson face jucării așa bune, am reținut.

Un prieten are un Macbook Air care îi deschide constant câteva taburi în Chrome și Safari cu spam. Am pus uBlock Origin, am dat cu Avast, tot așa face. În lista de procese, nu am găsit ceva suspect (poate nu m-am uitat bine). Ce soluții de îndepărtare de malware mai există? N-am avut niciodată nevoie, habar nu am cu ce aș mai putea să dau, înainte să-i recomand o reinstalare completă.

Pune AVAST AV, poate ajută. O curățare cu Maintenance ori cu Onyx nu ar strica.

1 Like

La Safari, am descris pe undeva cum se curata manual. La Chrome, nu ma pricep, dar sigur exista pe Google instructiuni. La Safari, inchizi browserul, apoi intri in /Users/TU/Library/Safari si pui la cos tot ce e acolo, eventual pui deoparte folderul Extensions ca sa stii ce extensii ai avut si poate vrei sa le ai inapoi. Apoi mergi in /Users/TU/Library/Webkit/com.apple.Safari si la fel arunci continutul la cos. Apoi in /Users/TU/Library/Caches/com.apple.Safari la fel. Rebootezi si ai Safari ca nou. Eventual pui la loc extensiile, prin instalare. S-ar putea ca “daunatorul” sa-si lase niste startups in /Users/TU/Library/LaunchAgents sau /Library/LaunchAgents si /Library/LaunchDemons, dar aici e bine sa stii exact ce cauti, deoarece multe aplicatii care functioneaza cu helperi au startup-uri. Cauta Malwarebytes anti-malware, are si un produs gratuit. Ruleaza-l si vezi ce gaseste. https://www.malwarebytes.com Mai este si acest produs gratuit, https://objective-see.com/products/ransomwhere.html. Dar acesta din urma, nu scaneaza, ci doar te avertizeaza cand ceva ce instalezi sau se updateaza, incearca sa-si depuna icrele in cotloanele sistemului.

1 Like

Are cineva ori a folosit adaptor de la thunderbolt 1 sau 2 la USB?
Ziceau unii de Kanex pe forumuri că s-ar deconecta la un moment dat.

Presupun că te referi la un adaptor de la Thb 1-2 la USB 3, că la USB 2 nu are noimă. Corect?
Eu am vrut să-mi iau așa ceva, mai ales când voiam să-mi iau un monitor extern pe USB 3, pe USB 2 nu se mai produc, aș găsi s.h.
Există ceva oferte pe secvența asta, Kanex pare cea mai tentantă. Asta cu deconectarea nu știu, în general referințele pt Kanex sunt (foarte) bune, de ex. asta. Aveau și o variantă cu eth în loc de eSATA, dar nu o mai văd acuma, asta era varianta optimă pt cine are Air cu ThB 2.
P.S. A, ba da, uite-o.

Spotify în România pe 29 noiembrie

Au deja pagina de EULA în română.

Eu chiar speram să fie 18 octombrie, abia aștept. Oh well…

1 Like

Da, de circa o săptămână are driver de H.S. „pe bune”. Oricum, rezolvasem problema cu imprimanta conectată la print server (un mini model late 2006, care are driver), activat print share, iar celelalte mac-uri din casă setate cu Generic postscript driver, merge perfect. Dacă activam driverul lor pe un mac cu Sierra (nu H.S.) nu printa prin rețea.
Deștepții ăia de la Canon habar nu au că imprimanta lor poate printa în rețea, cică numai 7018C merge așa. Au un suport tehnic foarte prost.

N-am niciun device cu USB-C prin casă, dar se pare că e cam haos cu standardul ăsta până acum:

https://marco.org/2017/10/14/impossible-dream-of-usb-c

E un mare haos și, dacă îmi permiți, un mare rahat. Cei care s-au grăbit să compare USB-C/ThB 3 cu prima serie USB din 1998–1999 nu știu istorie. Oricum o dai, tot prost iese.