Chat topic vol. 3

Voi mai puteți descărca Sierra de pe MAS? La mine apare doar butonul de Open (care, evident, nu face nimic).

WTF?!

La mine-mi apare: Download.
Verifică dacă nu-l ai deja în Application - eventual șterge-l.

Scuze, m-am grăbit să mă impacientez… Nu-l aveam deja descărcat, dar după un restart apare Download, cum trebuie. Mersi.

Dupa fiecare update de sistem, ei inlocuiesc si installerul in MAS. Ar fi fost frumos sa poti updata si installerul, asa cum poti updata alte aplicatii din MAS. Dar, daca stergi installer-ul din /Applications s-ar putea sa nu il poti re-downloada. Chiar daca ai butonul de Download. Nu se intampla nimic, apare doar mesajul de alerta ca ai deja sistemul instalat, vrei sa il mai descarci inca o data? Apesi pe Yes si nu se intampla nimic. Nici dupa o ora, nici dupa 2. Totusi, uneori ai nevoie de un reinstall, uneori fara formatare, alteori, pe curat. Ce bine este sa ai deja ultima versiune.

Eu mereu, în preajma lansării noii versiuni mari, descarc versiunea actuală și fac un stick de instalare. Asta vreau să fac și acum. Nu am de gînd să instalez High Sierra prea curînd, dar este probabil să fac curățenie cîndva. Iar eu mai mereu fac curățenie reinstalînd totul pe curat. Și oricum, așa am făcut de la Mavericks, am toate installerele pe un hard extern, în versiunea ultimă.

Ba da, îl poți redescărca, apare un mesaj gen „ai deja această versiune, vrei să o descarci din nou?”

Apare mesajul, dar nu se descarca. Cel putin la mine. Si asta s-a intamplat si in cazul sistemelor anterioare.
Se descarca doar sistemul nou, cand apare.

Downloading-macOS Sierra
acum 5 minute.

Păi e ceva în neregulă, mă întreb de ce. Ești sigur? Până nu se finalizează descărcarea nu vezi nimic spectaculor pe ecran, ai senzația că nu se întâmplă nimic, dar – de fapt – descărcarea merge. Am testat acuma să văd cum e, AppStore a știut că mi-am stocat toate installer-urile vechi într-un folder și nu a mai descărcat nimic, doar m-a dus acolo! Nici nu știam că e așa de deștept. După cum se vede, deși l-am redenumit cu 8_ în față, tot l-a recunoscut. Testul a fost făcut cu Căpitanul, evident.
22

Chiar asa sa fie, eu as vrea sa-mi descarc installerul, dupa fiecare update. Daca se intampla ceva si vreau sa reinstalez sistem, fie instalare peste, fie instalare pe curat, macar scap de timpul de update dupa instalare. Oricum, mai ales in cazul instalarii pe curat, se restaureaza datele din backup si se reinstaleaza anumite aplicatii. Orice economie de timp atunci este ca o gura de aer. Apple updateaza si installerul din AppStore dupa fiecare update de sistem. Install macOS Sierra acum instaleaza automat 10.12.6. Ar fi fost superb ca AppStore sa ii faca update in /Applications, ca la orice alta aplicatie. Adica sa faca si update de sistem si update de installer pe Macurile noastre.

Da, după fiecare update installerul se aduce la zi, așa fac și eu, deși în clipa asta cred că nu am ultimul macOS ca installer.

Am mutat installerul in alta partitie, pe care am ejectat-o si acum il descarca si la mine. Se vede o bara de progres asa ca in imaginea lui Radu si una in Dock, sub Launchpad. Pot sa jur ca pana acum nu se intampla nimic. Ori era un bug de la mine, ori de la ei.

Ei, nu mai jura aiurea…

2FA fail. Acelasi comportament si pe iOS. o.O

Nu știu dacă e old news, dar ultimul update MS Office aduce bara de Research, prezentă deja în varianta de Windows de ceva vreme. Articolele de Wikipedia le dă în întregime, dar oferă și alte surse, care trimit la browser.

Fain, îmi place! :slight_smile:


Opa, poate fi folosit și direct pentru citări!

Poate ne spui si cum ajungi acolo. Eu am ultimul update, dar nu am gasit cum.

Tools > Researcher.

Scrie că e disponibil doar pentru abonamentele Office 365, apropo. Acum nici nu știu dacă varianta non-365 a mai fost actualizată în ultima vreme, sincer.

Atunci este clar, ca si la Adobe. Cine are abonament, are niste facilitati de exemplu la Lightroom CC, cine are produsul cumparat integral, nu le are, iar pentru aia este Lightroom 6.x Eu am update-urile la zi pentru Office. Iar daca tot am ajuns aici, pot sa dau un hint care salveaza mult timp, pentru cei care sunt nevoiti sa faca o reinstalare de MacOS pe curat. Inainte de a formata discul, sau in aplicatiile de backup, salvati aplicatiile Office instalate. O sa intrebati de ce? Pentru ca daca le copiez apoi la loc in /Applications, nu functioneaza oricum, decat daca sunt instalate. Da, dar acum instalati office-ul peste. Cu smecheria asta, ai Office la zi. Altfel, dupa instalare trebuie sa faci update dupa update dupa update.

E valabil doar pentru Office sau merge si pentru alte aplicatii?

Fiecare casa de soft are felul ei propriu de a-si vinde marfa si de a-si atrage cat mai multi clienti. Este mai profitabil pentru unii sa aibe clienti care sa plateasca un abonament cu o suma pe care si-o permit in fiecare luna, decat o suma mare o data. In felul asta, multi trec de la piraterie, la utilizare legala de soft. Mai mult, daca inmultesti suma pe care o dai lunar cu numarul de luni, vei plati mai mult pana la urmatorul update major de soft, decat ai fi cumparat dintr-o data. Si al trei-lea avantaj pentru ei este ca o data ce te-ai abonat la ei (chiar daca ai posibilitatea sa te dezabonezi cand vrei), nu vei trece prea usor la un soft similar facut de concurenta. Asa ca lor le convine sa aibe clienti fideli. Iar fidelitatea se plateste cu unele “atentii”.