Chat topic vol. 3

Nu este chiar Ulysses, dar este free pentru o perioada limitata. https://itunes.apple.com/us/app/wonderpen/id1173437104?mt=12

Eu am mai zis și cu alte ocazii, îmi place mult MWeb. Nu e gratis, dar e foarte bună și flexibilă.

Are și varianta Lite, gratis.

Plus, numai pentru scris și export, fără Library sau alte chestii fancy, îmi place Typora, gratis și cross-platform.

Este misto Typora, cel putin pentru ca este WYSIWYG. Sper sa ramana free si dupa ce nu mai este beta. Pe iPad, imi place cel mai mult IAWriter, pentru ca are sageti la stanga si la dreapta. Stiu ca si Ulysses are, dar IAWriter este mult mai ieftin. Plus posibilitatea de a include textul selectat intre paranteze, ghilimele de cateva tipuri, doar dintr-un tap.

Adobe a schimbat trialul la Photoshop, Illustrator (și altele, cred) la 7 zile.

Lightroom e tot 30.

Acuma la Adobe n-am ce să comentez, nu cred că mai există mulți care au nevoie de un trial prelungit ca să se lămurească ce fac programele alea. Sunt totuși aplicații unanim recunoscute ca fiind etalon în domeniul lor, deci vrei nu vrei trebuie să le înveți oricum. Dar am văzut chestia cu trial de 7 zile și la Quark XPress, care era pe vremuri lider de piață la DTP iar acum se luptă să supraviețuiască. Eu mă descurcam excelent cu QXP acum mulți ani, însă cu timpul am trecut la InDesign, ca mai toată lumea. Acum Quark a evoluat mult, are niște chestii drăguțe, dar 7 zile nu mi-au fost suficiente ca să-mi dau seama dacă merită sau nu investiția (au ei și un formular de cerere pentru prelungirea trial-ului, dar puneau prea multe întrebări și mi-a fost lene să-l completez).

Da, nu-i nimic de criticat. Sînt de părere că dacă chiar intenționezi să cumperi o aplicație, pe care o și știi cît de cît cum se folosește, 2-3 zile ar fi de ajuns pentru decizie. Eu, cel puțin, îmi fac planul de întrebări pe care aș vrea să le răspundă o aplicație, le caut pe majoritatea pe net să văd dacă se poate, apoi, dacă răspunsurile esențiale sînt afirmative, iau trial-ul, testez intensiv, compar (dacă am cu ce), mă mai gîndesc un pic și cam aia e. :slight_smile:

Western Digital a cumpărat upthere.

Parcă @tudor ne spusese despre upthere acum ceva timp și părea o soluție faină. Iar această achiziție, mie îmi place, dat fiind că interfețele NAS nu sînt nici pe departe comparabile cu soluțiile populare de cloud. M-aș aștepta la o îmbunătățire în acest sens.

Da, eu am și acum un cont Upthere, deși n-am reușit să-l utilizez cu prea mare folos. Ideea de a ține documente numai în cloud (nu pe computer) părea bună dar implementarea nu mi s-a părut prea grozavă. O să mă uit să văd dacă au mai îmbunătățit acest serviciu între timp.

Am uitat să sărbătorim 26 de ani de când s-a trimis un mail din spațiu folosit un dispozitiv Apple: https://www.cultofmac.com/499200/apple-history-first-email-from-space/

1 Like

Ai putea sa dai si tu o BR :slight_smile:

1 Like

Numai la mine se comportă tare ciudat „noul“ YouTube în Safari? Majoritatea click-urilor nu le ia, back după ce văd un clip nu funcționează, comentariile nu apar aproape la niciun clip…

Bineînțeles, pe Chrome totul e OK.

La mine merge YouTube.

La mine merge perfect pe Safari. Curata-i cache-urile. Se poate fie prin meniul Develop ( http://osxdaily.com/2011/11/03/enable-the-develop-menu-in-safari/ ), fie prin navigarea in /Users/Tu/Library/Safari si stergi tot de acolo, cu exceptia folderului Extensions (ca altfel trebuie sa reinstalezi toate extensiile), apoi in /Users/Tu/Library/Caches si de acolo stergi continutul folderelor com.apple.Safari si com.apple.safaridavclient. Nu le sterge si pe ele. Dupa care un reboot. S-ar putea sa fie nevoie sa refaci anumite setari in Safari, dar ai un Safari nou. Vezi ca pierzi parolele salvate in Safari, deci inainte sa te asiguri ca le stii.

Da, mulțumesc. Știu că o curățenie este mereu o opțiune binevenită, dar, cum noul Material Design nu mi-a intrat întreg din prima (în ziua lansării, de exemplu, bara laterală și zona de comentarii la mine nu se convertiseră), ci abia la o zi după a fost totul full, m-am gîndit că mai fac ei ajustări.

E de reținut asta.

1 Like

Sunt măgari:

“Word, Excel, PowerPoint, Outlook and Lync have not been tested on macOS 10.13 High Sierra, and no formal support for this configuration will be provided,” Microsoft wrote in a support document.

Ce au păzit până acum? Nu e ca și cum High Sierra se lansează brusc, au fost perioade de test, beta etc. Cum adică nu a fost testat, nu au avut oameni, nu au avut timp? Mai ales că High Sierra e un fel de Snow Leopard, nu aduce mai nimic nou (cu excepția APFS).

Ei, bate șaua să priceapă iapa, vor niscai discuții cu Apple, doar controlează zona office de peste 20 de ani.

E vorba totuși despre Office 2011, înțeleg că în curând nu mai oferă deloc suport pentru versiunea aia. Oricum 2016 e mai bun și merge mult mai ok.

Oh, n-am remarcat acest detaliu :smiley:

Mici retete cum sa faci fotografii reusite cu iPhone. Aici: http://snapsnapsnap.photos