Chat topic vol. 3

Eu am luat o Das Keyboard anul trecut, bazându-mă exclusiv pe părerile citite pe net. Nu regret nici o secundă, deși a costat o grămadă de bani, e un vis să lucrez cu ea.

Da, bun… s-a nimerit bine, poate alții au altă părere.

Update-uri, se pare majore, la suita Apple; scrie că Pages revine la „linked text boxes”. Nu am apucat să testez.
P.S. iupiii… au reintrodus text link, lua-i-ar naiba, chiar merge și, când faci prima oară asta, chiar ai un mic tutorial pe ecran cum să faci clic sus pe centru.

Chestia asta cu link text nu merge bine în Nisus, de ex., fișierele cu așa ceva clachează, se afișează aiurea etc. Presupun că asta anticipează și funcțiile similare ale versiunii iOS care, cu 11, se pare că devine într-adevăr un OS pro sau în drum spre pro autentic.

Da, drăguță chestia asta cu linked text boxes. Word nu are așa ceva, nu? E o funcție specifică aplicațiilor pentru paginare, cum e InDesign sau Quark XPress. Merge frumos și în Pages pe iPad.

Este o funcție foarte utilă, eu am folosit-o pe Pages vechi cînd am făcut o pagină cu 2 coloane cu text bilingv, unde pe fiecare coloană trebuie să curgă texte diferite. Da, este o fun cție din zona DTP, foarte utilă chiar dacă nu faci paginare pe aplicații pro precum cele menționate.

Word nu are linked textbox. Poti cumva sa pacalesti functia, facand un tabel cu 2 coloane si linii invizible, dar atentie, coloanele sa nu fie page breakable. Atunci ce scrii pe coloana din stanga va curge pe coloana din stanga a paginii urmatoare, iar ce scrii in coloana din dreapta, va curge in coloana din dreapta a paginii urmatoare.

Da, sînt complicate „păcălelile” astea. Reintroducând funcția asta după o pauză de circa 2 ani, Apple face o treabă f. bună. Presupun că funcția a fost „spartă” deoarece, la ora aia, nu era implementată în versiunea de iOS și ar fi apărut probleme. Cu funcția asta + faptul că Pages acum gestionează perfect și combined diacritical marks redevine o aplicație tentantă pt mine, o voi testa.

Nu-s ieftine da’ arată bine și po’ să pariez că mausul ăla e mult mai confortabil decât cel de la Apple.

Pentru cei care scriu în Markdown, a apărut aplicația MultiMarkdown Converter Pro, un convertor pentru text în diverse formate:

O cam lălăie de ceva timp Fletcher… A făcut converter-ul înainte să termine cu composer-ul…

Din punctul meu de vedere, cine își face timp să învețe sintaxa (Multi)Markdown și este cît de cît mulțumit de editorul pe care îl are, pentru preview și export, lista produselor începe și se termină cu Marked.

Și iarăși după gustul meu, un editor minimalist este Typora. Vorba publicității, nu lăsați aparențele simpliste să vă înșele. Aplicația chiar face o treabă excelentă, la cam toate capitolele.

Iar pentru ceva mai serios, folosesc MWeb. Îmi pare rău că am dat banii pe Ulysses.

Pentru cine vrea sa aibe un sistem curat. Exista aceasta mica aplicatie numita Ransomwhere. Este foarte putin intruziva, dar din pacate nu este pentru incepatori. Deoarece te avertizeaza de fiecare data cand ceva vrea sa scrie/modifice ceva in sistem. Iar un incepator ar putea intra in panica. Cand da alarma, este bine sa va uitati atent cine vrea sa modifice ceva si unde (path). Apoi alegeti daca dati voie sau blocati.

1 Like

Și cînd credeai că nu se poate nimic mai rău decît invazia emoji…

https://www.google.ro/#q=spinner

Asta-mi amintește de un banc vechi:

Discuție între un optimist și un pesimist, într-o situație delicată:
Pesimistul, devastat: – Aoleu, nici că se putea mai rău…
Optimistul, entuziast: – Ba da!

Haha, (mai) știți jocul ăsta?

Îți face apariția pe Mac, 20 lei. :thumbsup:

1 Like

5 posts were split to a new topic: Formatare hard disc pentru Mac, Windows și Smart TV

Ruletă virtuală cu augmented reality pentru iPhone, foarte drăguță. Aplicația se lansează după ce apare iOS 11:

1 Like

Alte chestii interesante făcute cu ARKit, noul API pentru realitate augmentată din iOS 11:

A post was split to a new topic: Opinii despre iOS 11

A primit și Skype iOS update și redesign major. Ce-aveți, oameni buni, cu atîta “aeriseală” în design?! Ăsta e noul trend, s-a dovedit că nu se poate concentra lumea la mai mult de 2 element pe ecran, urmează telefoane de 6-7 inch, butoane de alertă cu “OK” pe un ecran și “Cancel” pe altul?..

Aoleu, și cu Stories (Highlights)…

Mellel 4 e pe drum. Mi-au trimis și mie o invitație la beta testing, dar nu am timp, mai ales pe canicula asta. S-a putea să revin după ceva ani cu Nisus. Și ultima versiune de Pages mă aranjează. Nisus se comportă greu cu ferestre de text, ceea ce Pages gestionează mult mai bine. Nu mai știu cum se comportă Mellel, deoarece l-am folosit doar pt a actualiza fișiere mai vechi scrise în aplicația asta.