Chat topic vol. 3

Se-ntărește leul, fraților.

Acu’ ar fi mișto să trecem noi la Euro, să ia Apple țeapă :smile:

Asta nu e bine. Dacă ceva era 4.99 EUR cumpăram imediat, că era doar 5 EUR, așa la 22.8 RON o să mă gândesc de două ori înainte să cumpăr…

Da, dar prețurile în lei pot fi comparate mai ușor cu alte chestii. De exemplu: aplicația costă 22,8 RON. Câte pâini / pachete de țigări / beri / cafele cumperi cu banii ăștia? Merită? :slight_smile:

Tehnic vorbind, este corect să evaluezi un produs în moneda locală, așa fac multe site-uri, din zona soft, hard ori diverse alte domenii, de ex. booking.com, după preferințe. Și eu mi-am setat, de ex., booking.com pe lei, uneori însă îl mai trec pe euro, dacă plec peste hotare.
De ce făcut Apple chestia asta abia acum nu știu, probabil vor să intre în rîndul lumii, deoarece alte companii așa fac de mult.

Ehe… chiar dacă s-a pune serios problema, asta nu se face peste noapte. Părerea mea este că, atît timp cît este Isărescu guv. gen. al BNR nu se va întîmpla acest lucru. Decizia este politică + măsuri ferme. Slovenia, Slovacia, Estonia, Letonia și Lituania au făcut asta; RO, BG, HU, CZ și PL nu vor. Dacă treci pe € nu prea mai poți face șmecherii valutare, iar banca națională X își pierde mult din rolul de măsluitor de bani, mai tot trece la BCE, la Frankfurt. Cu ăia și cu Schäuble nu te joci.
P.S. Știți că în Muntenegru și în Kosovo moneda este euro, da? Deși nu sînt în U.E.

Eu asta nu înțeleg, deși o aud de la mulți. Nu e ca și cum avem libertatea să tipărim oricâți lei vrem nici acum. Nu avem libertatea unui deficit bugetar prea mare. Sunt sigur că sunt și alte chingi în care este prin leul, nu cred că dacă rămânem cu monedă proprie avem libertate de mișcare mai mare decât dacă am trece la euro. Adică nu suntem China, să avem inerția economică să facem ce vrem noi cu moneda, suntem totuși prinși într-un cadru european. Da, știu, o să-mi spuneți de Grecia, dar acolo altele au fost problemele, nu trecerea prematură la euro.

Cine este în zona euro este și mai strîns cu bugetul, cu deficitele, rigoarea este mult mai mare. BNR și Isărescu știu asta, știu și alții.
Grecia ar fi pățit-o rău de tot dacă rămînea pe drahmă ori dacă, așa cum spuneau niște deștepți, ar fi trecut pe drahmă acum 2 ani, ca și cum drahma le rezolva deficitul imens pt o țară cu 10 mil. de locuitori care trăiește din turism, din ulei de măsline și din pescuit. De altfel, grecii știu f. bine asta și nici nu se gîndesc să iasă din zona euro. Cînd ai în spate o economie puternică cum e cea din zona euro respiri altfel, nu gîfîi speriat.

Deci avem pe de-o parte posibilitatea să fentăm temporar lucrurile prin manevre artificiale asupra monedei naționale și pe cealaltă parte avem posibilitatea unui scut al unei economii puternice. Noi am ales prima variantă.

Ei, politică… Țările mici, aflate la periferia zonei euro (Slovacia, Estonia, Letonia, Lituania), ultimele trei foste republici sovietice, au reușit. Nu le-a fost ușor, să fie clar, dar acum se simt mult mai în siguranță fiind în zona euro. Polonia urma să intre în 2010 sau 2011, am uitat, criza i-a speriat și speriați au rămas, între timp s-a complicat viața politică prin acest partid Lege și Ordine, parcă e luat din serialul ăla cu d’Onofrio. În Cehia, a predominat „euroscepticismul” epocii Klaus, acum i-am auzit că se gîndesc serios să adere și ei. Ungaria nu pare a dori, Orbán are alte planuri, deși – tehnic vorbind – prețurile lor în forinți, dacă le împarți la 310, sînt mai aproape de zona euro decît ale noastre. Eu cred, așadar, că decizia este politică, dovadă că Muntenegru și Kosovo au adoptat euro fără să fie măcar membre U.E.

Având monedă proprie (leul) BNR poate influența cursul de schimb prin operațiuni de vânzare sau cumpărare de valută. Creșterea EUR, de exemplu, poate fi temperată aruncând pe piață masiv EUR din rezervele BNR. Iar atunci când vine sfârșitul de an și la Guvern se ia în discuție cursul la care se vor calcula accizele pe anul următor, BNR cumpără masiv EUR, ca să crească ușor cursul. Că deh, trebuie să mănânce și Guvernul o pâine, ceva…

Cateva detalii despre schimbarea monedei: http://imagazin.ro/breaking-preturile-app-store-vor-trece-la-lei/

 Park

A apărut un Surface nou: https://www.youtube.com/watch?v=TwWs2jIy4js

1 Like

Da - cred ca MS joacă excelent “cu mâna care o are” (cărți) - sau cel puțin asta-i senzația mea din ultimii 2-3 ani.

  • cloud-ul începe să se consolideze (adevărat sunt încă departe de Amazon)
  • în jurul outlook.com si a office-ului pot integra si dezvolta multe (au facut chiar si o clonă de Slack)
  • cu acel subsistem de linux (bash) in Windows + achizițiile interesante din ultimii ani (~ 40 in ultimii 2 ani) și pe partea de servere au deja o felie consistentă
  • in zona de hard au apăsat masiv pe accelerație

Si cel mai important au avut curajul sa munceasca la deschiderea unor drumuri (directii, departamente, idei) noi care le ofera “front de lucru” și spațiu de inovare pentru perioda următoare.

Acum stim cum e cu lupul … dar Nadella după părerea multora (și a mea) a făcut o treabă excelentă la MS.

Bine, după Ballmer nu e greu să faci performanță. Dar oricum, și eu cred că Nadella a revitalizat Microsoft și că face treabă bună. Păcat că au abandonat lupta pe sectorul mobile. Deocamdată.

1 Like

Au apărut prețurile în lei în AppStore și abonamentele accesibile din iOS.
S-a ieftinit Apple Music, e doar 19,99 lei/lună :slight_smile:

Gata, s-a încheia povestea de dragoste cu Spotify… După ultimul update, m-au dat afară, mă pun să-mi reafirm țara în cont, că aia din Facebook nu e bună. :disappointed:

Oh well, a fost frumos… Îl așteptăm p-ăla adevărat acum.

Măcar au băgat Rammstein și pe Apple Music.

Mie îmi place din ce în ce mai tare Spotify. Playlist-urile sunt grozave, n-am ascultat niciodată o muzică atât de diversă (și bună).