Chat topic vol. 3

Update-uri cu dublu restart. E totuși o diferență între Apple și Microsoft :smile:

Hai cu APFS-ul ăla că mor aycy!!

2 Likes

Really, Apple?! Really?!..

Spotify, pentru comparație (lista continuă pe încă vreo 4-5 pagini):

1 Like

Aaaaahahahahahahaaa. Mor emoticonz for da pipăl :joy:

2 Likes

Da, aștept cu nerăbdare emoji pentru genuri și, de ce nu, artiști.

Cumva are o logică ideea de a le grupa după starea în care te afli. Da’ pe de altă parte, poate n-ai chef să asculți când ești trist country, rap, rock și pop

Mie playlist-urile de stare mi se par foarte mișto, ideea e chiar de apreciat. Fiecare asociază o anumită stare cu un anumit gen (sau mai multe). Asta e OK.

Nemulțumirile mele ar fi că (1) de ce naiba emojis?? și (2) varietatea e destul de slabă, sînt aceleași playlist-uri de luni de zile acolo, iar în interiorul playlist-urilor foarte adesea am găsit aceleași Mării cu alte pălării (da’ tot alea).

WTF, așa arată Apple Music după ultimul update iTunes? N-am apucat să fac actualizările. Urât de tot.

Dacă aveți chef de glume cu colegii de birou: https://twitter.com/fudgecrumpet/status/864028483936292866

2 Likes

…mda

Nu e de la update-urile iOS sau iTunes. Tot cu emoticoane e Apple Music și la mine, pe device-uri neactualizate. Parcă e făcut pentru cei sub 14 ani.

Sau vor sa iti retraiesti copilaria. Poate au si starea “childish”.

Or fi știind ei ceva :grinning:

Cine și-a luat nMBP, cu 2–4 mufe USB-C, atunci asta e un must.
Vestea cea mai bună este că se trimite și în RO.

Sînt curios cu ce vine realmente nou Apple la WWDC pe 5–8 iunie. A zis că va aborda serios seria „pro”, să vedem. La ora actuală, Apple nu mai produce nicio sculă pro „pe bune”. Dacă prin „pro” Apple înțelege „sculă haioasă, cu design mișto, care merge bine”, adio pro…

Probabil ceva șîturi noi în Swift, watchOS, un iPad mai mare, o versiune noua de AFPS pe care probabil că o să-l scoată la toamnă cu un nou sistem de operare*
Ce-ar mai fi… niște aplicații pentru iPhone din categoria PRO, plăți mai ușoare cu telefonul, securitate sporită etc.

La final o să zică că actualizează linia de MacPro și - posibil - să renunțe la mini (cum să cumperi în 2017 hardware 2014 care era mai slab decât ăla din 2012?)
Binențeles, niște emoji PRO. Un nou set, pentru profesioniști!

1 Like

Eu aștept să văd dacă fac, în sfîrșit, ceva pro „pe bune”. Nu cred că renunță nici la mini, nici la iMac, sînt încă scule f. reușite, mai degrabă le saltă config. Pur și simplu, Apple nu mai are nicio sculă pro autentică.
P.S. Mi-a plăcut chestia cu „emoji pro”, am notat-o la bibilică.

Incidentul cu Handbrake, aplicația căreia i-a fost injectat ceva malware săptămâna trecută, i-a lovit urât pe cei de la Panic:

Păi de aia se cheamă Panic, ca să creeze panică.

Așa ceva…

Bună ziua,
Moneda utilizată în România pentru App Store, iTunes Store, iBooks Store, Apple Music și pentru spațiul de stocare iCloud, va fi schimbată în curând din euro în leu.

După schimbarea monedei, orice precomenzi sau abonamente vor fi facturate în lei, iar soldurile cadourilor iTunes existente vor fi exprimate în moneda locală.

Valorificați soldurile cadourilor dvs. cât mai curând posibil. În timpul schimbării monedei puteți întâmpina probleme la vizualizarea, utilizarea sau valorificarea creditului din magazin.

Pentru informații suplimentare, contactați Asistența Apple.

Cu stimă,
Apple