Chat topic vol. 3

Și mie îmi place chestia asta, cu playlist-urile “sociale”. Apple Music e cam singurul care nu oferă așa ceva.

Totuși, e posibil ca acum să fie doar un test și să fi avut eu noroc să mă conectez. Dacă intru pe alt browser, îmi spune că nu e disponibil în România. Mă lasă să mă conectez cu contul ce l-am făcut, dar să-mi fac altul, nu (log out, sign up cu alte date).

Am găsit acum articolul ăsta, care zice că într-adevăr, i-ar da drumul de la vară (conform calendarului, vara-i după colț, nu?).

Deci oi fi eu vreun early tester norocos fără să-mi dau seama.

Dacă mai merge cuiva, anunțați, vă rog.

Ai reusit sa faci si plata? La mine in cont imi apare selectat US la country si este singura optiune. Iar daca incerc sa fac plata, imi refuza cardul/contul de PayPal pentru ca nu sunt US o_O

Ah, păi de ce să plătesc? :smiley: sînt în teste, cum am zis, țin trial-ul și urmăresc, în special, dacă au artiștii pe care-i ascult și varietatea playlist-urilor.

Dar la preț apare doar în dolari. Deci sigur e ceva în lucru aici.

Tu te-ai înregistrat, înțeleg?

Da. Mi-am facut un cont nou. Mai aveam un cont pe care il foloseam cu planul free. Singura problema era ca odata la 7 zile trebuia sa ma conectez din aplicatie cu un proxy/vpn de US.

Anul trecut folosisem si aplicatia pe iOS, descarcata din AppStore US (switch la cont), dar si acolo trebuia sa ma conectez cu ip de US odata la 7 zile parca.

Mda, deci dacă nu se primesc plăți din România atunci nu e nimic oficial.

Eu am cont de US pe care-l alimentez astfel: cont PayPal RO > trimit bani într-un alt cont PayPal făcut cu adresă SUA > cumpăr cu contul SUA gift card-uri de pe Spotify.com > încarc contul Spotify. Nu, nu merge plătit abonament direct din contul PayPal SUA pentru că-ți cere musai card SUA.

Arta cere sacrificii :slight_smile:

Și industria muzicală se plânge de piraterie… Efectiv vrei să îi plătești, dar trebuie să te chinui peste măsură. Uneori nu merită, pur și simplu.

Nu-ș ce să zic… Spotify e disponibil aproape peste tot în Europa, inclusiv în Bulgaria. Înclin să cred că problema e la noi, pe la UCMR-ADA, nu la ei.

Ce muzică merge la un home-made Hemingway Daiquiri? :cocktail:Cubaneză, desigur!

2 Likes

Night Shift-ul ăsta din macOS iar îmi face figuri. Cam la una din zece treziri din sleep nu mai vrea să se dezactiveze singur. :angry: E atât de greu să faci să meargă fără cusur o chestie dintr-asta măruntă?

Calibrează ecranul și dezativează „feature-ul” ăsta :smile:

Playlist-urile Spotify sînt excelente! În niciun alt serviciu nu am găsit atîta varietate bună. Am uitat complet de artiștii pe care îi urmăream și pe care voiam să-i ascult, merg zilnic pe mîna lor și descopăr aproape din prima un playlist foarte, foarte bun.

Plus aplicația în sine este foarte, foarte rapidă, nu stă niciodată pe gînduri să schimbe melodii, search-ul e rapid, la fel și adăugarea în librărie a unor albume sau playlist-uri cu sute de melodii. Aș vrea să pot spune același lucru și despre Apple Music, dar nu o dată, dacă adăugam un album după altul în Library se gîtuia și riscam să “uite” vreunul.

Abia aștept să apară oficial și la noi, sigur mă mut, merită prețul dublu!

Probabil încă sînt în teste acum și ei, pentru că mie mi-a luat țara automat US, din cîte văd, deși m-am logat cu Facebook. Și da, îmi refuză și mie plata PayPal, chiar dacă am băgat un ZIP din SUA.

1 Like

@tudor (și cine mai știe): Oare care era șpilul cu problema atașamentelor inline în Mail.app? Tu spuneai că nu folosești Mail.app în special pentru că afișează sau trimite atașamentele inline? Și, de fapt, care e problema? Doar că-ți încarcă afișajul sau se trimit la altă calitate dacă sînt inline (la poze mă refer, în special)?

Am pățit pentru prima dată acum un inconvenient: mi s-a plîns un destinatar că i-am trimis niște poze inline și mi le-a cerut din nou, atașate. Încerc să înțeleg: e o diferență de transmitere sau doar de afișare?

Mulțumesc.

E o diferență de transmitere a fișierelor prin email. Dintr-un motiv știut numai de cei de la Apple, Mail trimite întotdeauna inline fișierele grafice de tip JPG, PNG, TIF și probabil altele (adică cele pe care le numim în general “poze”, deși nu-s toate musai fotografii). Inline înseamnă după standard “afișează poza în corpul mesajului”.

Problema e că unii clienți de email din Windows pe care îi folosește toată lumea (Outlook sau aplicația inclusă în Windows 10) iau atât de în serios eticheta aia de “inline” încât nu permit salvarea acelor fișiere nici măcar cu drag & drop. Aici depinde de versiune; descoperisem o opțiune printr-un Outlook mai vechi care permitea totuși salvarea fișierelor inline, dar e posibil să fi dispărut în versiunile mai noi.

Și, chiar dacă reușești să salvezi fișierul, de multe ori el are un nume generic cum ar fi “image.jpg”, nu cel original. E foarte nasol atunci când ai de trimis cuiva niște fișiere care urmează a fi folosite în alte scopuri decât vizualizarea unei fotografii. Eu de exemplu trimit PNG-uri sau JPG-uri care sunt elemente grafice pentru situri web sau aplicații. Este esențial ca acele fișiere să ajungă la destinație intacte cu tot cu nume. Și, evident, să poată fi salvate cu un clic, nu cu diverse trucuri.

O metodă de a evita chestia asta cu fișierele inline e să le ZIP-uiești înainte de a le trimite.

1 Like

Au omorât formatul MP3 :frowning:

A fost acum câteva zile o știre similară, dar care spunea că este un lucru bun faptul că a expirat licența la MP3 și că lumea nu mai trebuie să plătească pentru a-l folosi.

Nu înțeleg de ce asta înseamnă moartea formatului…

Acum cîteva zile au anunțat că deschid licențierea, îl lasă la liber, cum ar fi. Ceea ce va permite utilizarea lui în Fedora și alte distribuții care insistă pe free (as in free speech).

Din ce citesc acum, pur și simplu nu mai emit licențe, nici de-astea free. Deci va deveni marfă de contrabandă. :smiley:

Nici mie nu mi-e clar de ce înseamnă asta moartea formatului. Oricum, probabil că are mai puțină treabă cu licențierea propriu-zisă, cît cu resemnarea Fraunhofer și ceilalți, care vor insista ca standardul să devină un altul (AAC, OGG, OM.VEDEA). Ceea ce nu-i un lucru rău. E doar o etapă de tranziție. Nu cunosc detalii, dar nu cred să aibă MP3 ceva de neînlocuit. Doar ne-am obișnuit cu el, ca și cu mărul luminos de la Mac-uri și porturile USB. :slight_smile:

Păi, expirând licența, nici nu mai e nevoie. E drept că nu prea înțeleg cum funcționează legile, nici în general, nici în privința asta. Sunt formate mai eficiente decât mp3, dar mp3 are avantajul că aproape orice dispozitiv îl recunoaște. Nu văd un alt format care să se impună rapid, în următoarea perioadă.

Cred că orice dispozitiv îl recunoaște pentru că e suficient de vechi. Cum ai spune că orice laptop are USB, măcar 2.0.

Iar privitor la licențe, cred (nu știu precis) că nimic nu poate fi utilizat fără licență, decît dacă e creat de tine. Inclusiv o licență gen “fă ce vrei”, dar cred că trebuie să existe.

Îmi spunea cineva că GitHub, de exemplu, își rezervă dreptul să-ți șteargă codul dacă nu-i pui licență. De oricare, dar să fie.

M-am săturat până peste cap de serviciile astea online care, când ți-e lumea mai dragă, mai îngroapă un feature pe care tocmai începeam să-l apreciez. Azi pe lista neagră e Dropbox. Din nou.

https://www.dropbox.com/help/photos-videos/changes-photos

Update-uri macOS si iOS.