Chat topic vol. 3

Ciudat. La mine este pe Hackintosh. Si functioneaza. Ce-i drept, l-am facut sa fie vazut ca un iMac 27 (late 2013). Deci, toata problema sta din SMBios.

Pare că și-a revenit și la mine. Astăzi Night Shift s-a dezactivat singur la trezirea din sleep.

Mda… bănuiam. Ezit să fac asemenea patch-uri, ele pot avea ca rezultat posibile necazuri, posibil și mai mari după următorul update. Mulțumesc pt link-uri, poate încerc, totuși.

Mișto asta, ici-colo continuă să apară semne de „deschidere“:

1 Like

Si trecerea la Night Shift in timpul functionarii lui se face automat? La ora rasaritului si apusului.

Da, se activează/dezactivează automat.

Nu demult atît eu, cît și voi am lăudat PDF Expert, dar, de curiozitate, ați observat vreodată cîtă memorie ține ocupată?

Pe MacBook-ul meu e enorm, între 1,5 și aproape 3 GB, avînd deschis oricît între 1 și 5-6 cărți (deci documente de 2-300 pagini, dar făcute frumos, nu de-alea scanate de 1GB bucata – vorbesc de PDF-uri normale și curate, de maxim 10MB).

Este bun PDF Expert, dar pt operațiuni pe cord deschis, altfel nu văd rostul, ca să adnotezi un PDF nu e nevoie de PDF Expert.

Ce-mi place mie mult la el este că are tab-uri. Nu-mi dau seama de ce Preview, o aplicație fundamentală a macOS nu a primit mult lăudatul suport “universal” pentru tab-uri în Sierra. Și mai îmi place și tema sepia la PDF Expert, indispensabilă seara, chiar și cu Night Shift, zic eu.

Mie nu mi se mai activeaza Night Shift seara. Trebuie sa il activez manual. Ciudat e ca se dezactiveaza dimineata.

Solutia era setarea din System preferences>Security&privacy>enable location services, care trebuia bifata. Pentru ca Sistem services sa preia orele de apus si rasarit.

După ani și ani Apple și-au dat seama că-s proști. Și vor s-o dreagă oleacă, da’ la anu’ :smiley:

1 Like

In other news…

#JeSuisPostac ?..

Mama lui de Discourse!.. :smiley:

Haha, bună asta cu postacii… :smile:

Niște amețiți. Parcă ar plănui lansarea unui noi navete spațiale, nu a unui amărât de computer. Într-un an restul industriei lansează N modele. Nu mai stă lumea în loc să aștepte minunea de la Apple.

Nici eu nu pricep chestia asta cu o lansare spectaculoasă la anu’, sincronizată cu Brexit!!! Sînt total paranoici, este nevoie rapid de un pro modular și upgradabil, e sculă pro pe care o pui pe masă, pt oameni care au nevoie de performață maximă. Bun, faptul că și-au dat seama e un pas înainte… Oricum, conceptul de joben haios nu ține pt lumea pro, e nevoie de ceva sobru, frumos, dar performant în primul rînd, nu cu fente la gioale.

Update 2017 la desigul MacPro :wink:
http://pascaleggert.de/macpro.html

Și de dragul tehnicii, iată ceva frumos:

Vești proaste de la Panic în legătură cu viitorul aplicațiilor pro pentru iOS:

iOS continues to haunt us. If you remember, 2016 was the year we killed Status Board, our very nice data visualization app. Now, a lot of it was our fault. But it was another blow to our heavy investment in pro-level iOS apps a couple years ago, a decision we’re still feeling the ramifications of today as we revert back to a deep focus on macOS. Trying to do macOS quality work on iOS cost us a lot of time for sadly not much payoff. We love iOS, we love our iPhones, and we love our iPads. But we remain convinced that it’s not — yet? — possible to make a living selling pro software on those platforms. Which is a real bummer!

Cică APFS cam sucks, deocamdată.