Chat topic vol. 3

Schiumbă modul de afișare al icoanelor, posibil să fie și asta de vină.
În Finder ai iconițele astea, apasă pe una din ele și vezi, poate reușești să vezi și aplicația :slight_smile:

Eu cred că e bine să-l lași să descrie clar și coerent ce problemă are, eu nu am priceput nimic. Posibil să nu aibă bifate opțiunile din Finder, ele sînt debifate default, nu știu de ce Apple a recurs la chestia asta, dar e doar o bănuială.

incur sa explic mai in detaliu:
1 descarc dmg ul in safari
2 clic pe program
3 se modeaza
4 imi spune ca sa instalat
5 ar fi trebuit sa imi arate o fereastra mica cu aplicatia in stanga si unde vreau sa o pun in dreapta, dar nu apare ( drag end drop)
si nu stiu unde o duce
am facut si un video, dar nu stiu unde sa o expun

Cînd dai click pe DMG-ul descărcat, nu se “modează”, ci montează, ca și cum ai băga CD-ul în drive. Asta nu instalează nimic, doar montează drive-ul, cum ziceam.

Într-adevăr, ar trebui să-ți apară în stînga Finder-ului (în sidebar) acel DMG montat, undeva jos, după lista de locații favorite. Dacă nu apare, ai două variante:

  1. Cum zice colegul Cattus, intră în preferințele Finder și bifează să vezi External Disks. După asta, ar trebui să apară în sidebar, cum ziceam mai sus (dacă nu apare deja).
  2. [„Varianta avansată:"] Ca să verifici că s-a montat, fă asta: Deschide Finder, apasă Shift + cmd + G și scrie acolo /Volumes, apoi apasă Enter. Vezi dacă în lista apărută se regăsește DMG-ul tău și deschide-l de acolo.

Odată deschis DMG-ul, abia apoi începe instalarea! Asta, în funcție de program, poate să însemne fie drag & drop în Applications, fie un installer pas cu pas.

Clipul pe care l-ai făcut îl poți urca într-un cloud, dacă ai un cont Google Drive, Dropbox sau altele și să pui aici link-ul. Asta dacă nu vrei să-l pui pe YouTube sau Vimeo.

Acel film îl pui pe un server cloud gen Dropbox și faci link acolo.
Secvența descrisă nu corespunde celei reale decît parțial:
1 descarc dmg ul in safari
OK
2 clic pe program
Adică dublu clic pe dmg în Downloads? Asta vrei să spui?
3 se modeaza
Adică apare discul virtual în dreapta ecranului?
4 imi spune ca sa instalat
Nu se instalează nimic automat, #4 nu are legătură cu #3.
5 ar fi trebuit sa imi arate o fereastra mica cu aplicatia in stanga si unde vreau sa o pun in dreapta, dar nu apare ( drag end drop)
Nu, nu apar automat două ferestre. La dublu clic apare o fereastră cu conținutul dmg-ului.

Presupun că ne pui la încercare imaginația tehnică.

10 ans après: azi se aniversează 10 ani de la lansarea primului iPhone.

Conform acestui articol, macOS e în cădere liberă:

According to web analytics vendor Net Applications, Apple’s desktop and notebook operating system – formerly OS X, now macOS – powered just 6.1% of all personal computers last month, down from 7% a year ago and a peak of 9.6% as recently as April 2016.

Nu e de mirare, macOS revine la procentul său tradițional de 5% de la finalul anilor ’90 și început de 2000. 9.6 % mi se pare într-adevăr o cifră bună, dar a fost ÎNAINTE de catastrofala lansare a nMBP și înainte ca alte companii să lanseze produse noi într-adevăr mult peste ce oferă acum Apple.

Creatorul Swift și șeful diviziei Xcode/dev tools pleacă de la Apple:

A plecat la Tesla :hushed:

https://www.tesla.com/blog/welcome-chris-lattner

1 Like

Poate nu știați, dar România este pe lista țărilor cu cele mai mici prețuri la iPhone. :smile:

Altul de la Apple care pleacă la Tesla Motors. Dacă până mai ieri se zvonea că Apple se apucă de făcut mașini, acum ce mai urmează, computere făcute de Tesla? :smile:

Poate au un acord confidențial de colaborare, nu se știe.

Sal Soghoian, cel cu Automator care a plecat de la Apple, desființîndu-i-se postul, a început să scrie o serie (zice-se) de articole la MacStories.

Primul e despre un nou concept de automatizare, prin compararea script-urilor Apple Script și Automator cu niște App Extensions.

E mai mult decît atît și destul de tehnic articolul, dar, atît cît am prins, mi se pare interesant.

Sigur că întrebarea se pune acum dacă nu cumva o ști el ce-o ști și ne îndreptăm spre dispariția Automator și dezvoltarea mai largă a app extensions. E o perspectivă interesantă, doar să nu ducă la trendul actual din industria jocurilor, cu DLC-uri care au ajuns să fie mult mai mult decît simple „suplimente“, lipsa lor privînd utilizatorul de conținut fundamental.

Uite unde stă Apple bine de tot, la noile căști.

Noul update Chrome va permite deschiderea fișierelor FLAC în mod nativ.

Oare se pregătește Google Music de o ofertă lossless? Ar fi o chestie…

Cum a fost 2016 pentru Apple, în opinia analiștilor (pe scurt: nasol).

Citez doar asta: „And the fact that the Mac Pro hasn’t seen any sort of update in over 1,000 days is downright embarrassing”.
Analiză corectă, an relativ prost, nimic nou pe zona mini, nimic nou pe zona mac pro, un nMBP foarte discutabil dacă e pro „pe bune”. Sper să se trezească anul ăsta.

A instalat (updatat) cineva LittleSnitch 3.7 pe Sierra? Tine update-ul asta mai mult de o ora. Si nu este blocat. I-as da restart fortat, dar mi-e teama ca fac cine stie ce mistretie.

Asta este o chestie chiar mișto și mi-aș lua-o.