Chat topic vol. 3

Am un bug interesant în Safari: deschid un tab nou, scriu adresa site-ului pe care vreau să-l accesez, apoi imediat mă mut la un alt tab, înainte să înceapă să încarce adresa pe care doar ce am scris-o. Atunci site-ul pe care l-am chemat se deschide în tab-ul curent, înlocuind ce aveam, iar tab-ul în care chemasem site-ul rămîne gol.

Nu l-am observat înainte de 10.12.2.

Nu reușesc să reproduc bug-ul. Dacă scriu o adresă și dau enter, nici nu mai apuc să merg în alt tab, că se încarcă situl.

O fi vina netului sau Macului mai lent la mine. Nu-i bai, nu mă găsesc prea des în situația de a deschide-fulger mai multe pagini. Dar m-am gîndit să menționez.

Apropo, ca să muți rapid în alt tab, poți folosi cmd+cifră sau shift+cmd+săgeată pentru următorul/anteriorul, cred că știi.

Doar mie nu mi se încarcă electrecord.com? De câteva zile apare un disc care se rotește și așa rămâne.

Nu merge nici aplicația Electrecord pentru iOS.

La mine merge, după 2-3 secunde cu acel disc învîrtindu-se, apare pagina principală.

Am găsit problema, merge și la mine dacă dezactivez uBlock Origin.

Cu ocazia multelor mesaje de sărbători, descopăr că iOS oferă răspunsuri predefinite și la mesajele în română! Am primit un “La mulți ani!” și, la activarea force touch pe mesaj îmi dă “Mulțumesc!”, “Bine!”, “OK” și Custom… :slight_smile:

E un pas înainte, aștept nerăbdător progres în direcția asta, de cînd și cu dictarea în română.

Păi vezi?

Nu știu pentru cîți dintre voi contează asta, dar începînd cu ultimul update, iBooks Author permite exportul în ePub 3 „normal“! Sigur, nu sînt permise unele elemente dinamice sau interactive din formatul .iba, dar slideshow-uri, animații și chiar widget-uri HTML sînt funcționale.

Oricine a încercat calibre sau alt program pentru o sarcină din asta ar trebui să se bucure, cred eu. iBA păstrează mult din vechiul Pages și e un program destul de prietenos și versatil.

Am remarcat, din întîmplare, că a crescut semnificativ prețul SSD-urilor. Care ar fi explifația? Ultima oară mi-am luat unul la 250 GG cu 270 lei, acuma nu mai văd niciun model mai jos de 400 lei.

O fi ca la memorii. Pe vremea când cumpăram memorii pentru computere țin minte că prețurile creșteau și scădeau mereu, aparent fără nicio explicație.

In medie o mare influenta o are (presupun) cursul de schimb RON - USD.

Un search pe price.ro: preturi SSD poate să ne dea o idee despre fenomen.

Din cele ~800 de produse ce contin SSD în denumire (evoluția pretului este raportată la un interval de 6 luni, 1an - click pe grafic):

  • ~80 au prețul în scădere
  • câteva (~40) creșteri între 10 - și 38% (!?)
  • marea majoritate au creșteri de genul: 2, 3, 4% -> aici sunt convins că-s diferențele de curs

Probabil acel SSD la 270 lei o fi fost ceva ofertă - acum cel mai ieftin (conform price.ro) este: 308 (cu observația În stoc furnizor -:slight_smile: )

PS: nu stiu cât de corecte sunt totusi informatiile de pe pice.ro

Da, sigur, cursul USD/EURO s-a stabilizat spre 1/1, totuși creșterea de preț e mult mai mare decît cursul valutar. O asemenea creștere a fost acum vreo 3 ani la HDD-uri, după niște inundații mari pe acolo, prin sud-estul Asiei, unde se produc jumate dintre HDD-uri.

Da, poate fi o explicație, poate fi și ceva intenționat… Dacă un mare producător, unul singur, scade producția, prețurile saltă. Am întrebat de curiozitate, nu am nevoie acum de niciun SSD, dar mi-au căzut ochii pe prețurile din marile magazine și am observat un salt mare, 25% și peste.

Nu au prea crescut, tot aproape de 400 de lei sunt cele de 250. Dacă ai noroc prinzi unul de 500 cu puțin sub 700 de lei. De Samsung zic, au cele mai mari garanții - seria 850 EVO are 5 ani iar PRO 10 ani :slight_smile:

Am 2 EVO și nu mai știu ce pt alte două macuri (mă refer la familie). Par relativ stabile prețurile la cele scumpe oricum, de 500 GB și mai sus, cele de 250 GB, care în vară coborîseră sub 300 lei sau se mențineau ușor peste, sînt acuma minim 400 de lei. Au/aveau cel mai bun raport capacitate preț, 1,1–1,2 lei/1 GB, acum au sărit frumos la 1,5 lei/GB

Nope, poate doar alea de au garanție 3 ani - seria 750 EVO au fost mai ieftine. :wink:

Nu, e 850. Noroc că anul trecut și anul ăsta mi-am înnoit zestrea de SSD-uri, nu mai am nevoie, sper să nu crape vreunul.