Chat topic vol. 3

Am trecut sistemul pe română, acum Google Play este în română + rusă. :frowning:

Probabil din cauza locatiei. Esti mai aproape de vorbitorii de limba rusa. :slight_smile:

для меня все нормально… ăăă, adică la mine totul e OK. (sistemul și aplicația sînt în engleză). Tastatura Mac-ului văd că mai face figuri. :smiley:

Pare în bulgară, de departe, ce mi-e România, ce mi-e Bulgaria, tot p-acolo! :smile:
P.S. Pe unele pachete cu mălai, scrie în română și în bulgară, cred că după alea s-au inspirat :wink:

Cum se poate clona un iphone (de pe un 6s pe 7) sa conțină si aplicațiile instalate, pozele, muzica etc?
Se face asta prin back-up (via itunes) si apoi restaurare pe celălat telefon sau exista vreo aplicatie terță?

Da, fix așa se face: backup telefon vechi în iTunes și apoi restore pe cel nou.

itunes nu cloneaza, exacta cum banuiam. Am facut clonare cu alt program imazing
Dupa clonare mi-a cerut contul din store si mi-a instalat automat si toate aplicatiile pe care le aveam pe cel vechi. A mai trebuit sa introduc doar parolele de mail. În 10 min cele doua telefoane erau identice.

Nimeni nu a spus că iTunes clonează, a spus că face restore din backup. Nu știu cît de sigură e aplicația aia, respectiv dacă nu au și ei deja baza ta de date.

Făcea și iTunes asta, poate nu direct precum Imazing, dar îți instala aplicațiile și setările pe noul telefon.

Cei de la Microsoft par a fi foarte fericiți în legătură cu vânzările de Surface (toate modelele). Poate părea doar lăudăroșenie de marketing ce zic ei acolo, dar de când frecventez Readdit-ul Surface văd aproape zilnic foști utilizatori de Mac deveniți proaspăt utilizatori de Surface. Ceva dreptate au.

Da, am pus și eu un link le subiectul ăsta.

Avem iOS 10.2. Cu trei wallpapere și niscai emoji.

L.E. În sfîrșit avem posibilitatea de a sorta cum trebuie albumele unui anumit artist!

Lista completă de îmbunătățiri, reglaje și adiții aici.

Eu cred ca cei mai dezamagiti sunt cei care voiau sa achizitioneze un laptop performant si au asteptat aparitia noilor MBP. De exemplu pe mine nu ma dezamagesc pt ca nu prea ma intereseaza. Nu voi lua un PC in urmatoarea perioada, asa ca generatia asta (ratata sau nu) pentru mine nu exista.
Va conta volumul vanzarilor de nMBP si eventuale alte rateurica sa vedem produse mai bune pe viitor.

Avem și 10.12.2.

In other news…

Apple is today removing inaccurate “time remaining” battery life estimates from macOS, a move that it hopes will address concerns among users.
Why Apple is removing ‘time remaining’ battery life estimates following MacBook Pro complaints - 9to5Mac

:smiley:

Să nu mai vadă că le ține nMBP 3h, doar n-or sta cu clepsidra lîngă ei, nu?

Dați drumul la 10.12.2
P.S. Pe MBP cu i5 la bord face și un firmware update, cu asta începe după primul restart.

Se poate pune înapoi, sînt multe soluții.

Normal, așa și MagSafe-ul se poate recupera cumva și multe altele. Dar mie îmi place să mă uit mereu la ce se oferă “stock”, în ideea că asta ne va arăta cum gîndește făcătorul că ar trebui folosite dispozitivele sau aplicațiile.

Mă rog, sau poate lasă intenționat „o pîine de mîncat“ terților, și asta e o poveste.

Păi a apărut deja magsafe pt USB-C, ăsta pare cel mai mișto, dar mai sînt și altele. Dai 40 USD, mai dai altă sută sau mai mult pt niscai adaptoare/dongle și ești fericit.

Treaba cu “time remaining” care fluctuează foarte tare se întâmplă și la alte computere cu procesoare Skylake, cum ar fi și Surface-ul meu. Apple are dreptate: nu te poți lua după cifra aia, care nu face altceva decât să varieze în funcție de puterea instantanee consumată de procesor și de GPU.

Da, ai dreptate, bineînțeles că durata aia se baza pe activitatea instantanee. Dar făceam și eu mișto, un fel de “out of sight, out of mind”, ca și cum ar fi o “soluție” pentru problemele de baterie ale nMBP. :slight_smile: