Chat topic vol. 3

Din ce se spune aici Apple are pregatit un nou Mac pro in primavara cu o solutie profesionala de placa video Radeon Pro 490

Un fost inginer BMW și gașca propun o tabletă cu eInk, reMarkable. 350€ la preorder. Îi văd rostul și îmi place ideea, prețul fiind acceptabil (la reducerea de preorder, că cei 700+€ îs cam mult). Singura obiecție serioasă pe care o am e spațiul de doar 8GB și fără card.

:smiley:

1 Like

Eu sincer nu-i văd rostul, în niciun caz nu la prețul ăla. Vânzările de tablete normale au scăzut, nu știu cine ar cumpăra acum o tabletă cu ecran monocrom de 700 de euro. Nici 350 nu face.

Am avut răbdare să urmăresc toată analiza. Mi se pare foarte corectă, punctuală, profesionist făcută. Observă calitățile și defectele. Între cele notate de mine: 1. touch pad-ul prea mare, fapt ce îngreunează, nu ușurează munca; 2. touch bar îngreunează lucrul și interacțiunea, deoarece forțează ochii să se mute mereu de la bară la ecran și invers; dat fiind că bara aia se poate configura în multe feluri, este un proces non-mnemotehnic; 3. Totul este sudat pe placa de bază, lucru stupid, deoarece – practic – elimină orice upgrade rezonabil și orice reparație devine fie imposibilă, fie extrem de scumpă. Punctul 3 mi se pare cel mai important. Păi ce poate fi mai practic decît un calculator modular, la care poți adăuga/scoate/înlocui părțile componente într-un mod simplu, ușor, intuitiv?
sînt total de acord cu concluzia: o sculă excelentă, dar – deocamdată – nu o cumpărați.

Din momentul în care am citit primele relatări referitoare la scăderea drastică a duratei de lucru pe baterie, Apple m-a pierdut de potențial client pentru noile MBP. Aș fi putut trece cu vederea aproape orice, dar nu asta.

1 Like

E clar că tableta se adresează unei sub-nișe a unei nișe și cred că ei știu asta. Prețul de 700€ e absurd la dotările actuale, dar vreo 300 cred că face. De exemplu, ultimul Kindle e vreo 200, parcă. Iar asta pare a face perfect treaba Kindle-ului (mai puțin integrarea cu magazinul), plus scris/desenat.

E o mișcare îndrăzneață și fără mari sorți de izbîndă, cînd, cum zici, vînzările de tablete au scăzut. Iar ce se înțelege prin tabletă e cu totul altceva. Dar strict pentru uzul meu, care scriu și citesc multe ore pe zi, îi văd rostul. Artiștii, probabil că nu-s la fel de încîntați, iar restul, cu atît mai puțin. Dar repet, pentru mine, ca și pentru un student, de exemplu, ar fi o idee. Nu cu 8GB însă și cu multitasking=split screen.

Am urmărit și eu tot clipul. Bine punctat și, într-adevăr, cînd am auzit de cele 4-5h de baterie, pur și simplu am pufnit în rîs. Iar faptul că placa grafică nu e la un nivel foarte înalt, nici pe macOS, nici pe Windows, e la fel de trist.

Păi spune și el asta și mai spune tot ce trebuia să spună, și de bine și de rău. Mi se pare o analiză foarte corectă, am avut și răbdare să o urmăresc pînă la capăt! Touch bar aia mi se pare haioasă, dar – corect – cere un efort mare de memorie ca să ții minte tot ce e acolo, ba încă variabil, de la aplicație la aplicație. Și touch padul mi se pare nefiresc de mare, incomod la mărimea aia, mai ales că declanșează comenzi nedorite cînd scrii, sigur că palma atinge padul și poate conduce la comenzi aiurea.
Cea mai serioasă observație este asta cu „totul lipit pe placă”, practic este exclus orice upgrade și exclusă orice reparație, asta e total aiurea. Înțeleg așa ceva la o jucărie mică și compactă gen nMB, dar la un pro este aiurea.

Cel mai interesant detaliu referitor la Windows este că, în timpul instalării driverelor pt windows, se aud zgomote puternice și ciudate în difuzoare, fapt care, în final, s-a soldat cu stricarea unui difuzor, se pare. Și chestia cu placa grafică face parte din critici.

Cred că Apple s-ar cuveni să clarifice ce înțeleg ei prin „calculator pro”, concret de ce nMBP este un pro. Conectivitatea USB-C (probabil portul standard în 2 ani de acum încolo), bateria care ține sensibil mai puțin, imposibilitatea de upgrade, placa grafică nu cea mai bună de pe piață sînt detalii care nu-l califică drept un „pro”, așa cum bine observă flăcăul ăla.

Am gasit pe site-ul celor de la Noteslate ceva similar, tot în stadiul de pre-order. Al lor are slot de microSD și recunoaște si formatul pdf și “other ebook files” dar are displayul mai mic, doar 6,8". Nu îmi dau seama dacă produsul chiar există pentru că data livrării e august 2016 dacă îl precomanzi acum, cu 199$, deci s-ar putea să fie vre-o tentativă nefinalizată.

Și Sony are un produs similar. Recunoaște doar PDF dar are slot pentru card microSD. Costă însă 800$!!!.

La Sony am observat însă că sunt diferențe mari între felul în care se comportă în filmul de prezentare și filmul făcut de un jurnalist care l-a primit în teste.

Da, știam de variantele de la Sony.

Un prieten are Icarus Excel.

Mie mi se par interesante și utile, ca dispozitive, mă văd folosind așa ceva.

Le-am scris celor de la reMarkable cu ideea de a mări capacitatea de stocare și split screen și au zis că nu intenționează să facă slot de card, dar vor implementa legături la cloud-urile clasice. Iar la split screen au zis că lucrează.

TIL: Vox pentru iOS permite căutarea și ascultarea melodiilor din clipuri YouTube, în background și cu toate controalele specifice. :smiley: Asta pe lîngă integrarea cu SoundCloud și Last.fm.

1 Like

Ce-i cu ucrainenii ăștia, de s-au apucat de făcut software pentru macOS și iOS? :slight_smile: După Readdle, cu produsele lor de mare succes, aflu că și Macpaw tot din Ucraina sunt, iar acum vin cu un serviciu de închiriat aplicații numit SetApp.

(Cică suntem o nație de programatori. Chiar nu învață nimeni în România să facă soft pentru Mac? Numai la contracte cu statul ne duce mintea?)

Ei, Tudore… Cunosc o parte din povestea softului românesc din perioada aia, i-am cunoscut și pe unii softiști, erau entuziaști… Mulți au emigrat după 2000, cînd au văzut că nu iese nimic. Faptul că acuma, după 15 ani, se trezește și DNA-ul să ancheteze e prea tîrziu, astea sînt momente istorice, dacă nu faci istoria cînd trebuie făcute, nu o mai poți corecta ulterior, încerci să faci altceva.

Microsoft aruncă bomba: în 2017 vor lansa Windows 10 pentru procesoare ARM. Aplicațiile clasice x86 vor putea rula în emulare pe procesoarele ARM făcute de Qualcomm. Chestia asta deschide larg drumul pentru telefoane, tablete și computere ultralight, cu consum redus de energie, pe care poți pune orice aplicație pentru Windows.

Dacă v-ați dorit vreodată un iPhone sau iPad cu macOS, cam asta e echivalentul a ceea ce propune Microsoft acum.

Da, este ceea ce tot propun de vreo 2 ani, MS se mișcă natural.
Presupun că reacția Apple va fi iPad Pro 3 cu touch bar :hammer_and_pick:

1 Like

Citeam un review după 3 săptămîni al noului MBP 15" și, printre binecunoscutele probleme, zicea că se și încălzește mai tare. Pentru asta, omul a comandat un „birou de poală“, anume LapDesk Executive. Nu știam de produsele astea, vedeți că aceeași firmă face și variațiuni, mai mici, mai mari, dar dintr-o dată mi se par foarte interesante, pentru cine obișnuiește să lucreze des pe pat, întins sau nu. Par mai bine gîndite decît multe “cooling pads”.

Păi un stand este gîndit să stea pe masă, astea pt a le ține cînd stai întins în pat, dacă e cald afară și notebookul nu e bine aerisit se poate încălzi tare. Iarna nu e chiar așa de rău.
Găsești și la noi așa ceva, de ex. ăsta.