Chat topic vol. 3

Eu n-aș vrea maus pe iPad Pro. Aș vrea să îmbunătățească interacțiunile touch cu degetul și creionul. De exemplu pe iPad nici în ziua de astăzi nu poți face drag & drop cu degetul. Au implementat multitasking, care e foarte util, însă când vrei să copiezi un obiect dintr-o aplicație în cealaltă, ambele fiind active pe ecran în split screen, nu poți face asta decât cu tap>copy>tap>paste. Foarte rudimentar.

Tudore, hai sa nu uitam ca pana la Surface 4 care tie iti place, Microsoft a avut o gramada de esecuri cu tabletele. Mai intai le-au scos pe procesoare ARM cu SO Surface RT. A fost un mare fail. E, exact astea erau echivalentele ipad-urilor. Si alea aveau procesoare ARM si SO pt ARM echivalentul ios. Dupa esec Microsoft a renuntat total la SO-ul RT si a trecut toate tabletele pe Windows. Asa a transormat laptopul intr-o tableta pro. Acum Apple inca nu a facut trecerea macOS pentru touch, ar trebui sa-i schimbe interfata. Probabil ca daca o face (si sa o faca si bine) vor veni tablete de la ei cu procesoare intel si macOS. Sa vedem la anul.

Păi da, dar din greșeli înveți. Apple nu încearcă de frica greșelii? Altfel nu-mi explic ce naiba face o companie de talia lor, cu atâția angajați și resurse financiare nelimitate. Nu-s în stare nici măcar să actualizeze anual niște computere precum iMac, Mac Mini sau Mac Pro în timp ce restul industriei se mișcă rapid?

Uite ce fac niște băieți din Finlanda, cu finanțare luată de pe internet. Au avut un succes fulminant în perioada de croud funding. Dacă le iese computerul ăla așa cum se laudă ca preț și performanțe, va fi un mare succes.

1 Like

Aici ai dreptate. Stiu ca au o baza de utilizatori pro pentru Mac pro si n-au actualizat-o de 3 ani. La fel mac mini care pentru unii era mai mult decat suficient. iMac-ul nu are cu ce (de anul trecut) tot din vina Intel. Asta ti-o spun sigur fiindca am eu imac late 2015.

Cand iti ajunge surface-ul? Abia astept sa ne spui impresiile.

Dacă nu-și iau liber curierii tot restul săptămânii, atunci ar trebui să ajungă cel târziu vineri.

Atunci, din pacate cred ca o sa fie saptamana urmatoare. Azi am vorbit cu curierul de la Cargus (mi-a adus un ramburs) si a spus ca pana luni nu mai lucreaza.

Acum nu stiu nici eu ce sa fac. Acum 3 saptamanii am vorbit cu resellerul Apple din Timisoara si fiind clientul lor mi-a spus ca-mi face reducere 200 euro la nMBP fara touch. Nici nu mai asteptam vreun raspuns cand azi dupa-amiaza mi-a trimis email ca pe vineri spera sa-mi ajunga laptopul. N-am dat nici un avans deci nu ma obliga nimic sa-l iau. În astea 3 saptamani mai mult m-am convins sa sar peste generatia asta…

Ăia de la Fan Courier cică au liber doar pe 1 decembrie. Sper să ia exemplu și alții :confused:

Finlandezii pot fi în stare de așa ceva. Ar fi și momentul ca Europa să intre cumva ferm pe piața asta, practic cu predat totul americanilor și sud-coreenilor.

Azi am auzit că Samsung se împarte în două, că sînt o firmă mamut, dar acțiunile au valoare scăzută.

Păi discutăm. În viziunea mea, a fi Pro înseamnă mai mult decât a avea ultimul procesor de pe piață. Trebuie să fie o sculă versatilă, care să răspundă mai multor nevoi și să se poată conecta și la diverse. Noul MPB fără dongle-uri nu se poate conecta nici măcar la un aparat foto. Nu se poate conecta nici măcar cu ultimul iPhone!

Spre exemplu, ThinkPad-urile din seria T îmi par scule Pro: au USB-uri, nu ai nevoie de un snop de dongle-uri, poate fi upgradat de utilizator, nu are multe chestii sudate pe placa de bază, are până și cablu Ethernet, loc unde să bag sârma, ceea ce este un lucru foarte bun în anumite condiții. Da, nu arată la fel de chic precum un nMBP, dar sunt puține lucruri pe care să nu le poți face cu un ThinkPad seria T. Și exemple probabil mai sunt, dar eu sunt acum fixat pe ThinkPad-uri.

Ia uitați-vă puțin și la ce pune Microsoft într-un computer de $3000: hard disc clasic de 5400 rpm!! Nici măcar unul de 7200 rpm.

Probabil o miscare buna ar fi unirea iPad pro si MB/MBA intr-o tableta/laptop. Asa ar avea o categorie de mijoc care sa acopere toata gama, atat ca tablete pro (cu OS) cat si laptop entry level.
Momentan Apple e masina de facut bani. Si e normal. Fiind de mult in frunte (mai ales daca luam combinatia de telefon/tableta/PC) nu au riscuri majore in imediata apropiere. Era mai demult un tip de sarea cu prajina (departe de ceilalti concurenti ca performanta) si de fiecare data cand dobora recordul lua o suma de bani. Se zice ca tipul putea sa sara mult peste recordul de atunci, dar ca sa profite de performantele sale a mers din cm in cm si atot batut pe recorduri. Daca sarea de la inceput 40 cm peste record lua x bani o data, dar mergand treptat putea sa castige de 40 de ori mai mult. Apple nu inoveaza pt ca momentan nu are nevoie. Au oricand resursele sa faca pasi rapizi. Ramane de vazut daca si conducerea e vizionara. Pare ca lipseste o minte care sa ii duca mai departe.
Daca 80% din utilizatori sunt multumiti cu performanta si gama produselor lor e ok pt ei. Ar fi culmea sa multumeasca pe toata lumea. Au trecut de faza cand se adresau numai unor elite sau nise. Nu stiu cati de aici de pe forum au mevoie de mai multa performanta decat ofera acum Apple. Eu unu pot sa imi fac toata treaba cu MBA. Ma uit dupa noutati pt ca sunt incantat de tehnologie nu pt ca as avea nevoie de produse mai performante.
Au resurse imense, au un ecosistem bun cu produse ce detin in general prima pozitie, deci nu cred ca o sa vedem produse revolutionare. Pana nu le sufla concurenta in spate.

Si Apple facea chestia asta, cei drept pretul era la jumatate. Sunt posesorul unui iMac cu un astfel de HDD. Sa le bati obrazul nu altceva.

Firmă conservatoare!

Nu știu dacă unirea ar fi cea mai bună soluție. Cred, pur și simplu, că Apple are o serie de variante, nu una singură: 1. să facă un combo tabletă+notebook, cum fac mulți acuma; 2. să facă un iPad pro „pe bune”, fie cu Sierra, fie cu un iOS dedicat, doar că să faci un al treilea sistem de operare mi se pare aiurea + diverse variante intermediare.
Cred că echipa Apple s-a blocat în urmă cu circa 2–3 ani, în clipa cînd se clocea W 10 care urma să aibă suport pt tabletă și PC simultan. Din motive neclare, Apple nu a mers pe linia asta. Mai mult, a tot tras de săracu iOS ăsta, de l-a întins de la un ecran de 3,5 inci, cît avea primul iPhone, pînă la deja imensul ecran de 13 inci, cît are iPad Pro.
Ca să aibă timp suplimentar de rumegat, au scos modelele astea cu touch bar, haioase, simpatice (încă nu erau la iStyle-ul de lîngă mine cînd am fost ultima oară), dar bizare, după părerea mea, abandonînd foarte utilul magsafe și punînd numai mufe USB-C, că saracu posesor, dacă ar fi un pro pe bune, trebuie musai să ia un dongle ori un snop de adaptoare. Mie mi se pare că echipa Apple a îmbătrînit, a devenit prea rutinieră, vine cu chestii haioase (touch bar), dar irelevante, la o adică. Mi se par bizare toate chestiile astea, nu știu, poate au ei un master plan secret, să vedem.

Răspunde și Bucătaru’, dom’le, poporului, nu doar Hair Force One:

Customer’s comment: “Give us a release date. I really bought in to the wireless vision you painted. Now I’m stuck waiting with my EarPods but can’t charge my 7 at the same time which I need to do at work. Let us know if it’s a month or 6 months, because then I’ll just buy some other wireless headphones.”

Tim Cook’s response: “Thanks for your note. Sorry for the delay—we are finalizing them and I anticipate we will begin to ship over the next few weeks.”

Au văzut cei de la Apple chestia asta? Sau nu le pasă? Tocmai au omorât cel mai apreciat router de pe piața din SUA.

Este o ocazie ca alții să le ia locul. Linkul dat de tine la cutiuța aia albă, care e clar copiată după routerele Apple, poate fi viitorul.