Chat topic vol. 3

TIL: Dacă am căști bt conectate la iPhone și ascult muzică, primesc un apel și dau pe difuzorul iPhone-ului pentru apel, în căști continuă melodia.

Bug sau feature? :slight_smile:

Presupun că e feature, el vorbește, ea – alături – ascultă muzică. :wink:

Sîrma e sfîntă, măi băieți. Ajung la Timișoara la o conferință, cazare la un cămin de garsoniere, modest, dar decent. Toți cei care vin, întreabă nerăbători „ce parolă avem”? Nu știu, spune bătrîna doamnă de la recepție. Ajung în cameră, încerc și eu, era acolo ceva free, dar era cu cont Digi… Tot cotrobăind eu, văd vîrîtă în biroul din cameră o sîrmă, o scot și, ce să vezi? Un cablu de rețea. Dau la o parte biroul, logic priza trebuie să fie undeva în spate, vîr cablul în mufă, vîr în calculator și, iată, scriu și pe acest forum. Nu tu cont, nu tu parolă, nimic, bagi cablul și merge.
Ascultați-mă pe mine: tot sîrma e sfîntă.

Sau un router de buzunar. Mai rămînea doar necunoscuta numelui rețelei, dar vedeai și tu ce apare nou după ce se stabilizează router-ul.

Ei, da, am un asemenea router, dar oricum nu era absolut necesar, necesar era doar cablul.

Motorul de căutare DuckDuckGo are o caracteristică foarte utilă prin care, adăugînd la începutul sau sfîrșitul textului de căutat !sursă (semnul exclamării și site-ul sursă) îți caută textul direct în site-ul sursă și ți-l deschide acolo. Exemplu:

fidel castro !wiki

îți deschide direct pagina de Wikipedia a răposatului.

Știe cineva dacă Google are ceva similar și care e cheia? Am găsit doar să-i zici site:[site.com] și-ți dă primul rezultat de search cel oferit de site-ul respectiv, dar nu te și duce la el.

Nici nu știu cum să caut ca să aflu dacă există așa ceva. Parcă “flags” le zicea acelor cuvinte-cheie-comenzi adăugate query-ului?

L.E. Articolul ăsta zice că acele chestii se numesc bangs la DuckDuckGo și că Google n-ar avea. Poate din 2015 pînă azi a făcut rost? :slight_smile: Sau știți vreo alternativă (pe Google)?

Dar, evident, cine are MBA ori nMB ori nMBP fără mufă eth, e bine să aibă cu el un router wi-fi portabil și un cablu scurt, nu se știe niciodată.

Mira-m-aș să aibă Google așa ceva. Pentru ei e important să-ți arate mai întâi pagina cu rezultatele căutării, cu tot cu reclame.

A post was split to a new topic: Am comandat un Surface Pro 4

Unboxing și review pentru Surface Studio. Microsoft a “împrumutat” de la Apple aspectul elegant și luxos al ambalajelor. Dacă pui logo-ul Apple pe cutie zici că e un iMac înăuntru.

Iată și Surface Dial în acțiune. Vreau și eu unul.

Mișto ideea cu capace magnetice pentru compartimentele de baterie. Așa e la Dial și la mausul care vine cu Surface Studio. Mă mir că nu s-a gândit Apple la treaba asta. Acum ce-i drept nu prea mai au accesorii cu baterii, au trecut la acumulatori interni (pe care nu-i poți schimba, deh…)

Ei, MS nu e chiar o firmă de începători dar, clar, au preluat de la Apple stilul și designul. Oricum, așa ceva ar fi trebuit să scoată Apple, dar dacă au pus încăpățînarea înaintea rațiunii nu ai ce le face.
Am citit ieri un mic articol despre ce mai scriam și eu: dacă Apple va face notebook-uri cu proc A, ziceau că, probabil, nu. Aș zice și altfel: dacă nu pun un sistem de operare serios pe iPad-uri, nu au cum face din ele produse „pro”. Sau, mai clar, pe iPad-uri, cel puțin pe cele cu „pro la coadă”, trebuie pus un OS ca lumea, Sierra, ca să poți instala pe ele aplicații serioase. Adică așa cum a făcut MS cu W10, instalabil și pe tablete și pe notebook-uri. Nu mi-e clar ce au gîndit cei de la Apple, de ce s-au încăpățînat să NU facă ceva gen Surface Studio. Înclin să cred că s-au blocat la decizia dacă să porteze macOS pe o tabletă sau nu, ca W10, iar unul deștept de acolo a decis că nu. Păi dacă nu faci asta, este clar că nu ai cum scoate ceva gen Surface Studio, iOS nu se poate lăbărța pe un asemenea ecran și nici nu ar avea de ce.

Mie mi-e clar acum, iPad-urile au fost și rămân tablete destinate celor 80% din utilizatori care nu au nevoi deosebite în ceea ce privește un computer. Privite din acest punct de vedere iPad-urile sunt cele mai bune tablete: sunt ușor de folosit, vin în mai multe mărimi și prețuri potrivite pentru toată lumea, au o grămadă de aplicații și jocuri. Un utilizator obișnuit nu are nevoie de altceva, așa că un iPad sau o tabletă cu Android sunt computerele perfecte.

Ăsta e viitorul produselor Apple. Pentru chestii avansate va trebui să ne uităm în alte părți.

Mi-e teamă că ai dreptate… Naiba să-i ia. Totuși, de ce au scos iPad pro, numai pt jocuri? Ce ar înseamna, în viziunea celor de la Apple, „pro”?

De parcă noul Macbook Pro ar fi o sculă “Pro”…

“Pro” înseamnă acum “hardware mai performant”, cam atât.

“Mai performant decât anul trecut, dar nici nu rupem gura târgului, n-avem model cu 32GB RAM, sorry”

Din cauza procesoarelor Intel ca nu suporta mai mult de 16 pe LPDDR3 (iar pe DDR4 nici nu suporta low power). Fiindca Intel nu are concurenta. Eu as vrea nMBP 13" fara TB dar ezit tocmai din cauza procesorului ca e inca Skylake. Normal ar fi trebui sa fie Kabylake.

Claudiu, pe cît citesc pe teste, ca performanțe, da, este un pro. Acuma dacă acoperă nevoile pro reale, discutăm. Marea problemă, în clipa asta, ar fi perifericele, un pro are nevoie de așa ceva, iar fără un dongle de 200 euro ori de un snop de adaptoare individuale nu văd cum face față. Dacă USB-C va deveni curînd portul uzual, cum sper (adică nu văd motiv să nu devină), atunci pe la anul s-ar putea să discutăm în alți termeni. Așa cum am scris aici, văd că LG scoate la bătaie o serie de monitoare pro pe USB-C, deci un prim pas a fost făcut. În cazul nostru, discutăm – așadar – de hardware, în principiu, pro și de un OS pro.
La iPad putem discuta de performanțe hard pro, eu însă nu văd iOS-ul un OS pro, nu are cum. De asta am pus problema. iOS a fost gîndit inițial pt iPhone și iPod cu monitoare de 4 inci, apoi au apărut cu monitoare mai mare, dar în clipa în care tragi de el pe monitoare de 9–13 inci clachează, nu are cum fi un OS pro.
După părerea mea, fie Apple ia decizia să facă un mac OS pt iPad-uri sau cum naiba l-ar putea numi, fie renunță la „pro” pt iPad-uri. Dacă e cum zice Tudor, că iPad este doar pt cei 80 % utilizatori și nu le pasă de cei 20 %, atunci nu au de ales: iPad nu este și nu va fi pro, este doar o găselniță de marketing, cum și este la ora actuală. Ca să zici că faci un iPad pro „pe bune”, iei nu numai stylus, ci și tastatură și maus, iar în clipa asta te blochezi, deoarece, pe lîngă suma investită, te trezești cu un sistem care nu suportă la modul real lucrul pe zona pro.

Acum ce-i drept au nimerit și o conjunctură nefavorabilă cu schimbarea generațiilor ăstora de la Intel. Eu nu-i acuz că nu fac computere performante. Pentru mine MBP-urile Late 2016 ar fi arhisuficiente. Ce nu-mi place e încăpățânarea asta de a nu pune touch screen pe computere. Ar avea TONE de posibilități să inoveze în domeniul ăsta cu chestii utile. Nu vor pentru că (1) au ratat startul și nu vor să pară o companie “me too”, și (2) pentru că nu vor să canibalizeze iPad-urile.