Chat topic vol. 3

Și cînd credeai că nu se poate nimic mai rău decît invazia emoji…

https://www.google.ro/#q=spinner

Asta-mi amintește de un banc vechi:

Discuție între un optimist și un pesimist, într-o situație delicată:
Pesimistul, devastat: – Aoleu, nici că se putea mai rău…
Optimistul, entuziast: – Ba da!

Haha, (mai) știți jocul ăsta?

Îți face apariția pe Mac, 20 lei. :thumbsup:

1 Like

5 posts were split to a new topic: Formatare hard disc pentru Mac, Windows și Smart TV

Ruletă virtuală cu augmented reality pentru iPhone, foarte drăguță. Aplicația se lansează după ce apare iOS 11:

1 Like

Alte chestii interesante făcute cu ARKit, noul API pentru realitate augmentată din iOS 11:

A post was split to a new topic: Opinii despre iOS 11

A primit și Skype iOS update și redesign major. Ce-aveți, oameni buni, cu atîta “aeriseală” în design?! Ăsta e noul trend, s-a dovedit că nu se poate concentra lumea la mai mult de 2 element pe ecran, urmează telefoane de 6-7 inch, butoane de alertă cu “OK” pe un ecran și “Cancel” pe altul?..

Aoleu, și cu Stories (Highlights)…

Mellel 4 e pe drum. Mi-au trimis și mie o invitație la beta testing, dar nu am timp, mai ales pe canicula asta. S-a putea să revin după ceva ani cu Nisus. Și ultima versiune de Pages mă aranjează. Nisus se comportă greu cu ferestre de text, ceea ce Pages gestionează mult mai bine. Nu mai știu cum se comportă Mellel, deoarece l-am folosit doar pt a actualiza fișiere mai vechi scrise în aplicația asta.

Ajutati-ma cu o chestie. Mi-am pus niste muzica in icloud dar la mine in configurari->music nu apare optiunea sa activez biblioteca muzicala icloud.

iphone 7plus, ios 10.3.3

Am citit ca ar fi probleme cu activarea icloud music library in Romania dar am si inchiriat 200 GB si nu mi se pare normal sa te lase sa cumperi dar sa n-o poti folosi. De asemenea nici de pe imac nu pot s-o activez in itunes. (sierra 10.12.5)

Am incercat si tutorialul asta cu VPN dar degeaba, tot nu-mi apare icloud music library in configurari->muzica

Ai abonament plătit Apple Music?

Nu, e conditionat de asta?

Da.

Bine, mersi. N-am stiut dinainte. Inseamna ca o sa renunt la spatiul suplimentar pe icloud.

M-am razgandit si am activat apple music, oricum e gratis trei luni. Intr-adevar acum apare icloud music library. Mersi Tudor.

1 Like

12 posts were split to a new topic: Opinii despre macOS 10.13 High Sierra

Stie cineva daca exista vreo aplicatie care sa-mi arate cat timp a folosit macbook-ul de la o incarcare la alta? Nefolosindu-l mai mult de 1-2 ore/zi, mi-e destul de greu sa contorizez asta.

Poți folosi coconut battery, are acolo un istoric

1 Like

Partea aia cu istoria este manuală, nu am folosit-o niciodată, dar cred că, dacă adaugă periodic datele, va avea un istoric, habar nu am dacă marchează cît timp ține bateria între încărcări. Dar ar putea fi o sugestie pt dezvoltator, eu le-am scris unora ori de cîte ori am avut impresia că le dau o sugestie coerentă și utilă și altora. Unii țin seama, alții nu.

1 Like

Apple și-a făcut Machine Learning Journal.