Chat topic vol. 2

Întrebare de n00b, dar mi-o asum: cînd vă încărcați iPhone-ul și dă 100%, e plin? Sau e pe punctul de a pune al 100-lea procent? :slight_smile: Acum, că nu mai apare semnul ăla de ștecăr, să știi că e fully charged, sînt confuz.

Ideea e următoarea: îmi încarc des telefonul la baterie externă și mă bazez pe faptul că e plin atunci cînd se închide singură bateria. Doar că durează și îmi pare că în iOS 10 durează și mai mult de cînd zice că e 100% (pe ecran) și pînă se închide bateria.

Nu mi-e clar, am căutat și pe net și nu m-am lămurit. Cînd e realmente încărcat complet? Sînt tentat să spun „cînd începe să refuze curentul”, dar zău, parcă durează prea mult (~jumate de oră de cînd afișează 100% charged pe ecran și pînă începe să refuze curentul de la bateria externă [Anker, dacă contează, cu cablul original al iPhone-ului]).

Păi dacă arată 100% atunci e plin.

Da, dar mă gîndesc mai mult în următoarea idee: conform ghidurilor Apple, pentru calibrarea bateriei Mac-ului (o dată la 1-2 luni), se face procesul ăla bla-bla, care se încheie cu ținutul în priză la 100% vreo oră. Interpretez asta în sensul că să-și dea seama clar ce înseamnă 100% (ca și partea cu lăsatul mort cîteva ore – să înțeleagă ce înseamnă 0%) :slight_smile: Sigur, într-o încărcare normală, îl scoți cînd vrei, dar dacă ești la acea încărcare de calibrare, se aplică și aici partea cu lăsatul în priză încă vreo oră după 100%? Sînt tentat să spun că da, din moment ce abia după aproape o oră începe să refuze curentul.

100% este 100%, nu te lua după altceva.

Dacă pricep eu întrebarea, el vrea să știe dacă nu cumva 100 % ar fi în realitate, să zicem, 99 %, nu sută la sută „pe bune”.

Dacă telefonul zice 100%, ce rost are să-l contrazici?

M-am lămurit, mulțumesc. Știu că ultimii 20% îi ia mai greu, așa fac toate bateriile Li-ion și mă gîndeam dacă atunci cînd arată 100% să nu însemne că a început abia să încarce al 100-lea procent.

În fine, mi-e clar. Dacă ar fi ca mai sus, ar trebui să pice imediat la 99%, ceea ce parcă nu se întîmplă.

Dar tot era mai bun ștecărul ăla care apărea cînd era plin.

Bun, și dacă în spatele acelui procent afișat 100 % se ascunde unul real 98,5 %, care ar fi problema?

Am spus, am întrebat în ideea că ai vrea să faci o încărcare de calibrare, în care se recomandă să-l lași, atît pe zero, cît și pe full să stea o vreme, ca să „înțeleagă“ exact procentul. Nu (neapărat) într-o încărcare de zi cu zi, că nu am luat-o așa tare spre OCD. :slight_smile:

Păi da, la calibrare așa se spune că ar fi bine să mai ții jucăria o oră două în plus cu încărcătorul conectat, dar pe secvența asta ce mai contează dacă bateria e 100% „pe bune” ori 99,5%?

Avem update pentru toate OS-urile.

1 Like

După update la Sierra, acest topic s-a dus automat la început, nici nu știam că e deja foarte lung.

Cei care aveți Dropbox probabil știți deja, dar trebuie să remarc faptul că serviciul lor cel nou, Paper, chiar e foarte fain. Acceptă text formatat, frumos (pe bază de Markdown), imagini, tabele, colaborare live și chiar și matematici. :slight_smile:

Dacă îl vor îmbunătăți și pe partea de administrare a documentelor (tag-uri, de exemplu, nu doar foldere), va fi un hit. Pentru mine, cel puțin.

Are și aplicație dedicată de iOS.

Iaca raport de vânzări

Microsoft tocmai a lansat primul său computer desktop: Surface Studio. Interesant.

1 Like

Filmul de prezentare, foarte cool:

1 Like

I l-am arătat soției, fără să-i spun despre ce e vorba, care-mi spune: asta e chestia aia de la Apple de mâine? Good job, Microsoft!

Fix la astea mă uitam și eu acum. Foarte, foarte fain! Cred că Apple au rămas suficient de mult înapoi cu partea hardware încît software-ul să nu mai țină ca argument multă vreme.

Prețul e foarte mare, începe de la $3000, iar Surface Studio pare a fi făcut în primul rând pentru profesioniștii din domeniul grafică-foto. Dar indiscutabil Microsoft a luat-o mult înaintea celor de la Apple în ceea ce privește inovația în domeniul computerelor, atât hardware cât și software. Măcar încearcă lucruri noi, chiar dacă nu le ies întotdeauna din prima. Apple face de câțiva ani doar niște remixuri pe aceeași temă.

1 Like

Estetic vorbind, este un iMac. Pe detalii, probabil este peste iMac. Tudore, tu poți evalua. Mi se pare bună concurența, Apple va fi cumva obligat să-și revină la normal. Am mai scris despre asta: la config hard, Apple nu a prea mai inovat nimic major. Să vedem ce face mîine, sînt chiar curios.