Chat topic vol. 2

Peste tot cam merge așa cu recenziile, nu prea ai ce să-i faci. Și pe Amazon, de exemplu, se poate polemiza, dar tot recenzia și steluțele inițiale rămîn, chiar dacă însuși evaluatorul revine cu o secțiune de update, am impresia. E drept că lipsa comentariilor sau măcar a unui fel de marcare ca “util”/“pe lîngă” pentru recenzii e și mai rău.

Orice recenzie este un punct de vedere, care poate fi discutabil. Noi vorbim aici de recenzii făcute intenționat la modul mincinos și/sau distructiv.

A pus omul și înregistrarea convorbirii cu cei de la Apple, cu tot. A avut un cont linkuit cu alt cont care făcea fraudă (zice Apple) și i-au distrus developerului contul fără măcar să-l anunțe. Culmea e că l-au înștiințat pe ăla care se ocupa cu fraudele; conturile fiind linkuite Apple a crezut (…) că ajunge probabil mesajul la el.
În fine, sigur o să fie bine, că cică și Phil vrea asta :smile:

Acu’ ăla a făcut o treabă tipic românească: a lăsat pe altcineva, cu un alt cont, să folosească cardul lui bancar și device-urile lui de test înrolate în Developer Program. E ca și cum ai împrumuta cartea de identitate altcuiva s-o folosească.

Probabil ați aflat deja, Amazon a lansat un serviciu de streaming de muzică, Music Unlimited, 10€/lună cu o lună trial și 8€ pentru cei care aveau deja abonament Prime.

US-only; UK, DE mai încolo anul ăsta.
Cred că în România în acest moment doar serviciile de muzică de la Apple și Google sunt disponibile, nu?

Eu m-am logat, mi-a recunoscut cardul și adresa și mi-a oferit posibilitatea de Start Trial. Nu am dat click mai departe pentru că încă nu vreau. Nu știu dacă asta înseamnă ceva.

Mai merită menționat și Deezer. E oferit în parteneriat cu Orange, dar e serviciu serios, de sine stătător și destul de bun, doar că are o organizare ciudată, de exemplu, nu-ți dă voie să adaugi sau să vezi lista pe artiști, doar pe albume, playlisturi și melodii.

Și Tidal e în România, l-am probat acum ceva vreme.

Cineva a investigat pe net cazul lui Bogdan Popescu cu review-urile alea false din App Store. Iată niște comentarii la un articol de pe iMore. Urmăriți linkurile puse mai jos, mie mi se pare că tipul a făcut clar niște manevre dubioase cu conturile și aplicațiile alea, degeaba face acum pe nevinovatul.

Ahh yes, the tale of two accounts…

There’s the “real” account with Dash and nothing else.

And then there’s the account of the poor old developer friend (actually supposedly a female ‘family member’) whose developer account housed all the unrelated crapware.
https://software.com/mac/utilities/moveaddict

Who just happened to have said crapware plastered all over the kapeli.com website where Dash and the blog posts now reside:
moveAddict – Cut and Paste Files, Merge Folders - Kapeli

And who just happened to have the same name as Bogdan everywhere they went, including putting out press releases…
Opinion | Macworld
http://forums.macrumors.com/members/bogdansrc.446663/recent-content

Or is there a magical third Kapeli developer account now? Seems odd that it wouldn’t be mentioned by either Apple or the dev…

They got caught and they should deal with it.

Apple were clear that there were two accounts.

Kapeli’s rebuttal is that, yes, there were two accounts – his and a family member’s that “he set up with a credit card”. Not that he had two and a family member had a third.

The “legitimate account” of Bogdan Popescu only had a single app in it – Dash.
cache:qoxummH4tkYJ:https - Google Zoeken

All of the other apps – originally credited to the same Bogdan Popescu and on his website – belonged to the other account…now apparently the work of Mihaela Popescu, which is where the “female family member” story comes in.
cache:TO_CAdJUiEcJ:https - Google Zoeken

So again — if the “real” Bogdan wrote MoveAddict as everything circa 2012 says…but it magically ended up on this 'family member’s account, the whole story about being uninvolved in its operation falls apart.

1 Like

Povestea continuă și azi. Mie unul, numele mi se pare contrafăcut, nu-știu-cum -escu.

Ce să mai zic, pare a fi o șarlatanie tipic românească. Doar cu chestii dintr-astea ieșim în lume.

bineînțeles. Acuma trebuie însă văzut cine se ascunde în spatele acestui nume sigur contrafăcut, poate îl cheamă Ivan Putinovici, nu se știe niciodată.

Se poate face ceva, în general, pentru a raporta spam-urile ieftine undeva, „la instanțe superioare"? Dau Mark as Spam, dau Move to Junk, pun expeditorul pe lista de blocați în clientul de mail, dar astea-s soluții locale, pentru mine. Nu există vreun fel de Report? Dacă mă întrebați către cine, cred că am deja răspunsul la acest post. :slight_smile:

Check for updates din Word. Găsește la Excel, PP, Word. Descarcă, dă să instaleze. Eroare la Excel și Word, da’ nu zice de ce, eu nu mă prind, asta e. Văd apoi că erau deschise Word și Excel. Check for updates din nou, descarcă din nou, instalează…
Pe bune, chiar nu putea să păstreze undeva fișierele descărcate și să zică „băi nene, stai că le avem aci, ia-le că le-am descărcat” ori mai bine să zică de la început „închide căscatule Word și Excel, că nu po’ să fac update” :pensive:

Nu știu cum face acuma, dar multe instalatoare spun asta, de ex. cînd faci update la Flash și ai un browser deschis. Bag sama că au uitat scriptul de atenționare că-s deschise.

Ciudățenie: dacă vrei să pui sistemul de operare (El Capitan) pe-un calculator, tre’ să dai data în urmă cu câteva luni bune că altfel nu pleacă instalarea. Noroc maxim că se poate face din terminal asta.

Scrii frumos în terminal așa:
date MMDDHHmmYY

unde
MM - 2 digit month 01 - 12
DD - 2 digit date 01 - 31
HH - 2 digit hour 01 - 24
mm - 2 digit minute 01 - 59
YY - 2 digit year > 15

Probabil e “old news”, parcă nu a zis nimeni pe aici despre TuneIn. Pentru ascultători ai posturilor de radio (@tudor spunea cîndva de diverse emisiuni informative, talk show-uri, etc.), pentru a ieși din portofoliul limitat Apple/Beats Radio, e o variantă excelentă.

Deloc ieftin (8€/lună varianta premium, ad-free, cu meciuri MLB, NFL, audiobooks, cursuri de limbi străine ș.a.m.d.), dar merge bine și în varianta gratuită. Eu am adăugat vreo 10-12 posturi românești și seria BBC. Calitatea audio lasă un pic de dorit, dar e gratis. :slight_smile: Sincronizat între browser și aplicația de mobil, e o variantă chiar bună.

L.E. Bine, am mai zis chiar eu aici. Oh well…

Google a făcut o mișcare foarte puternică, chiar agresivă, ocupînd efectiv prima pagină a ziarelor locale gratuite (and then some) cu Pixelul său, în UK, USA, India.

Să fie o mișcare deșteaptă, arătîndu-ne încă o dată cît de bine se pricep la marketing, sau să fie pur și simplu o serie de mișcări disperate, nu doar să intre puternic pe piață, dar să mai danseze și pe mormîntul Samsung și să rîdă în față iPhone-ului?

Sursa.

După catastrofalul telefon Samsung, este un mare loc gol pe piață pe zona Android.

Pixel e primul telefon proiectat în întregime de Google, e realizarea lor cea mai importantă de până acum în domeniul smartphone-urilor. E normal să-i facă reclamă.

Tehnic vorbind, Samsung face lucruri f. bune, a fost un accident nasol pt ei ultima lansare, dar sper să-și revină. Mie nu-mi place Android, toate versiunile de pînă acum mi se par sinistre, urîte, deși – strict funcțional – nu am ce le reproșa. În casă mai am o singură tabletă pe Android, un AllView, pe care o folosesc numai pt navigație la volan, este OK.