Chat topic vol. 2

Probabil că e “old news”, dar eu abia acum am citit un articol care arată limitările din Photos și Siri datorate politicilor Apple asupra intimității personale.

În particular, faptul că recunoașterea facială se face pe dispozitiv, fără sincronizare nu e tocmai mișto. Practic, poți face asta pe toată librăria Mac-ului, iar pe iPhone să o iei (aproape) de la zero sau, în orice caz, albumele smart cu persoanele nu se vor sincroniza între dispozitive.

Nu se poate, posibil să fi făcut prima descărcare după un AppStore din altă țară, dar nu are cum să nu apară la downloads.

Repet, laptopul l-am luat cu El Capitan deja instalat nu am facut nici un upgrade sau ceva de genul. In Sierra am reusit sa fac stick boot-abil dar in El Capitan imi dadea erroare ca nu gaseste .app si intradevar nu era nici un El Capitan.app .

Ioi, ce supărat e tipul ăsta pe Apple Music. Nu că n-ar avea dreptate.

1 Like

De pe Facebook, mi-a plăcut.

2 Likes

Pfttt, n-am încredere în device-urile care nu are mufe DIN.

2 Likes

E adevarat ca dupa update-ul la 10 bateria scade mai usor? citisem pe un forum asta…am inca iOS 9 si nu stiu daca sa fac upgrade sau nu.

Eu nu vad nici o diferenta la baterie sincer. Mi se pare doar ca pe iOS 10 tine mai mult bateria cand folosesc aplicatia Music in rest nu vad diferente.

Ok, multam de raspuns! In rest cum ti se pare iOS 10? in linii mari daca e mai ok decat 9…

@Chituuu : pai la ce folosesc eu telefonul nu vad mari diferente. DPDV performante mi se pare mai ok 10 decat 9 (poate este doar o iluzie) iar faptul ca nu mai exista la 10 slide to unlock, eu pe iOS9 foloseam unlock-ul cu amprenta deci pt mine nu este ceva nou sau greu/dificil asa cum se plang unii useri de iPhone ca nu mai au aceasta optiune. In rest sunt sigur ca exista bug-uri si in 10 ca si in 9 la diferite aplicatii (folosesc clientul de email Outlook si cand deschid un email cu atasament mai mare de 3-4 MB aplicatia se inchide instant iar pe iOS 9 nu era acest bug) dar aici este vorba de compatibilitate. In rest nu ma plang de design ba mai mult imi place ca mi-am facut wiget cu call favorites si nu mai trebuie sa dau unlock la tel ca sa sun si binenteles acelasi lucru am facut si cu whatsaap o aplicatie des folosita de mine.
Overall dpdv al meu merita upgrade-ul daca esti un enduser ca si mine si nu folosesti telefonul ca pe o tableta/laptop etc sa il supui la multitasking si teste de stress legate de performanta.

P.S> joc Clash of Clans si de pe telefon si iti pot spune ca merge la fel de bine ca si pe iOS9

1 Like

E a doua oară când șterg update-ul la iOS 10 de pe iPhone, descărcat automat și fără să mă întrebe cândva în timpul nopții. Se pare că n-am cum să scap de update. Degeaba dezactivasem în setări descărcarea actualizărilor. Nu se aplică și pentru sistemul de operare. :frowning:

În caz că nu știați deja, cu comanda

defaults write com.apple.dock persistent-apps -array-add '{"tile-type"="spacer-tile";}'; killall Dock

puteți face un spațiu gol în Dock, pe care să-l folosiți ca separator, de exemplu.

Detalii aici.

2 Likes

Uite că ce anticipam de vreo 3 ani, adică de cînd Apple a început să facă și procesoare, se întîmplă: Apple pregătește Sierra pt procesoarele A: „The site notes that Apple may have already been taking steps to prepare for a laptop with an ARM processor.”
Detalii aici.
Cred că Apple vrea să revină la era procesoarelor dedicate, fiind acum în etapa de tranziție.

Deci Sierra va fi sistemul de tranziție spre o nouă generație de sisteme compatibile Intel-ARM, așa cum a fost Tiger. Ăsta mi se pare un pas logic, într-adevăr pe linia lui Steve.

Se uită cineva la evenimentul Google de mîine seară (la 7 PM București)? Facem un topic? :slight_smile:

Păi dacă o să scoată tastele speciale F, cum zice aici, treaba nu e bună absolut deloc pentru noul MacBook Pro.

Eu n-am nimic împotrivă și mi se pare chiar o idee bună.

Dar ce-are asta cu evenimentul Google? :slight_smile:

Le pun pe touch strip-ul ăla, apar doar atunci când are nevoie userul de ele.

Exact. Ideea cu controalele multimedia, ceasul, bateria etc. e foarte bună pe bucata aia. Eu văzusem și un mockup cu meniul contextual pus acolo, dar n-are niciun sens.

Dacă fac MacBook-urile fără ventilator și nu mai e nevoie de ditamai balamaua și fanta aia la îmbinarea ecranului, mi se pare o găselniță chiar utilă acel “touch strip”.

Deci nu le scot, le mută, cumva modificate, pe touch strip. Mi se pare OK, o inovație pe stilul Apple.