Chat topic vol. 2

Foloseste cineva Parallels? Daca da, se merita aceasta optiune fata de bootcamp ?

Merită dacă ai nevoie de aplicații care există doar pentru Windows, nu vrei să te complici cu dual boot și nu ai nevoie de performanțe maxime. E foarte comod de utilizat.

Am folosit masiv Parallels (~ 4 ani). Nu am remarcat o scadere semnificativa a performantelor comparativ cu bootcamp (windows muncit la greu) - se încălzea excesiv (90-100).
Acum folosest foarte rar Parallels - aproape zilnic cand mai am nevoie de windows folosesc in acest scop o conexiune RDC (Remote Desktop Connection) pe un server windows din firma.

Parerea mea:
Instaleaza-ti o masina virtuala free (VirtualBox) pe care sa o folosesti ocazional cand ai nevoie de un windows. Daca utilizezi preponderent windows ia-ti un alt sistem.

Cam așa aș face și eu.

Nu vad rostul sa iau un alt sistem ca sa folosesc CorelDraw. De ce as mai investi intr-un alt system doar pentru un soft?!? E ca si cum as lua un expresor de cafea care face doar cafe latte si inca unul care face restul tipurilor de cafele…iar alternative la CorelDraw nu as folosi ca si as anu prea sunt pt mac. Diferenta dintre parallels si alt system sar investi intr-o vacanta in Skiathos nu? :wink:

Mai bine zi invers: de ce se încăpățînează Corel să rămînă Win only, cîtă vreme atîția graficieni folosesc Macuri? :slight_smile: La ei e bila neagră, după părerea mea.

Standardul în aplicațiile pentru ilustrație și grafică vectorială a fost și este Adobe Illustrator. Corel Draw a avut vreo două versiuni pentru Mac dar n-au prins, așa că s-au lăsat păgubași. Este o aplicație populară în țările în care lumea n-a avut bani pt. Mac-uri.

Dacă vreți să faceți pachete de stickers pentru noul iMessage

Au trecut 1000 de zile de la ultima iterație a lui Mac Pro :frowning:

Samsung a publicat un clip în care COO-ul se roagă de lume să returneze Note 7:

(v. 02:04)

E un moment tare nasol pt Samsung, am senzația că i-a sabotat cineva, pe bune.

Nu știu cîți dintre voi mai citiți știri prin feed-uri RSS, dar eu, unul, o fac. Clientul preferat este ReadKit, dar care n-a mai văzut update de un an și ceva.

Acum aflu că a intrat pe piață unul nou, News Explorer. Arată foarte bine, e „la zi” și actualizat foarte des. Ce-i lipsește, din punctul meu de vedere singurele caracteristici pe care le aștept pentru a-l cumpăra, ar fi:

  • nu se poate sincroniza cu Feedly;
  • nu are acel “Readability Mode”, care extrage textul din articolul complet, un fel de Reader Mode din Safari, dar totul se întîmplă în fereastra cititorului. Altfel, dacă m-ar trimite la browser, nu-i nicio distracție.
1 Like

Interesant, o să-l încerc și eu. În cazul meu RSS-urile sunt principala mea sursă pentru știri. Folosesc Fever de câțiva ani, m-am învățat cu aplicația online, care funcționează binișor în browser, inclusiv pe mobil. Ce-mi place mie la soluțiile hosted precum Fever e că actualizează automat pe server feed-urile, iar când intru găsesc deja acolo știrile noi, nu mai trebuie să aștept până le actualizează.

Oferă posibilitatea extragerii textului din știre (acel Readability Mode)? Mie aia mi se pare absolut esențială, n-am ce face doar cu headlines, dacă tot mă trimit pe site. Așa, aș putea folosi bine-mersi Twitter, că tot numai titlul și două vorbe vezi și acolo.

Partea bună a faptului că News Explorer nu are sync cu Feedly, ci doar manual, apoi cu iCloud este că nu ai decît limitările puse de Apple, care nu-s specifice, cum are Feedly. Adică poți adăuga oricîte feed-uri, sincronizezi în urmă oricîte mii vrei ș.a.m.d., aplicația să mai permită.

Pe iOS, deocamdată, preferata mea este Newsify.

Nu, Fever nu extrage singur nimic, afișează doar ce primește în feed. Unele situri dau tot articolul în feed, altele numai un rezumat, caz în care te duci pe respectivul site să citești tot.

Dacă aveți careva Apple II, nu uitați să faceți update!

Diseară la 22.30 (20.30 GMT + 1 — sper că am convertit bine) e Elton John la Apple Music Festival, vizibil în iTunes, la secțiunea Browse. Sau direct aici.

Eu aștept să văd revenirea lui Britney Spears, în 27 septembrie :smiley:
Bănuiesc că putem vedea concertele și după ce au loc, adică sper că Apple ține pe undeva înregistrările.

Da, anul trecut așa a fost, s-au putut vedea și înregistrate.

În altă ordine de idei, am cumpărat News Explorer de care ziceam. E foarte deștept făcut, se bazează pe “inima” Safari pentru Reader mode și chiar pentru afișarea articolelor. Nu extrage textul cum face ReadKit, de exemplu, ci dacă dai click pe titlul știrii din panoul din dreapta, se deschide pagina web, dar mult, mult mai rapidă și ceva mai curată decît în Safari. Una peste alta, e un fel de Safari Reading List/Shared Links mai frumos și convenabil. Încă e relativ instabil și pot fi probleme și la adăugarea feed-urilor, dar încurajez developer-ul, i-am și scris feedback. Pasăre rară pe piața RSS și apreciez ideile.

Urmăresc acum pre-începutul concertului Elton John în modul picture in picture :sunglasses: Apropo, nu merge mai mare de 1/4 de ecran (justificabil) și are un fel de “snap zones”, adică nu stă decît pe sferturi de ecran, nu-l poți pune chiar unde vrei.

Are și o chestie mișto, dacă-l dai în margine, apare ca un tab, pe care, dacă duci mouse-ul, se arată pentru moment și se autoascunde apoi.