Chat topic vol. 2

Iaca ce jucărie frumoasă:

2 Likes

Ziua mea de naștere e în februarie, mulțumesc!

Ha ha, e chiar mișto chestia asta!!

http://www.everysecond.io/apple/

Pentru liniștea mea: dacă LED-ul de la încărcător (MagSafe L Type) uneori nu se aprinde, dar Mac-ul se încarcă, e mai probabil să fie vina încărcătorului decît a SMC-ului, nu?

Am resetat SMC-ul și tot așa face. Ca să-și revină, repoziționez (uneori repetat) mufa încărcătorului în Mac.

Nu am posibilitate să testez, nici cu alt Mac, nici cu alt încărcător și nici nu am identificat o metodă clară de a reproduce problema pentru a o arăta într-un service.

da, și la mine mai face, nu e ceva critic, în general. De multe ori, dacă îl deconectez și reconectez imediat, se rezolvă.

The post-PC revolution isn’t about building an iOS device that’s equivalent to the Mac. It’s about changing our habits and reaching a point where the power and expandability of the Mac isn’t needed anymore. And Apple might get there a whole lot quicker than anyone thought.

Sursa.

Pe de o parte, mă gîndesc că articolul dă apă la moară ideilor conform cărora Apple nu s-ar mai preocupa deloc de utilizatorii pro. Pe de alta, stau și mă gîndesc, dacă nu cumva epoca asta a vitezei și portabilității vrea să impună și o schimbare a modului de lucru. Adică, în loc să criticăm Apple că iOS pe iPad Pro e o glumă proastă, poate, dacă vrem musai să ne schimbăm cu vremurile, să ne criticăm modul de lucru și să ni-l aliniem tendințelor.

Asta-i deja filosofie, mai ales cînd ne gîndim că Surface-ul e tot din epoca asta și mult mai prietenos cu productivitatea. Dar mi se pare interesant punctul de vedere al articolului, care parcă ar spune că productivitatea, așa cum ne-o închipuim acum, la laptop sau desktop, asta e ce trebuie să se schimbe, ca paradigmă și că produsele care ni se par “jucării”, de fapt vor să ne impună această trecere.

Și eu care fix zilele astea mă uitam pe piață de un desktop PC cu Windows, pentru “lucrări grele”. :slight_smile:

Sunt categorii profesionale care au nevoie de diverse aplicații „pro”, pe bune. Eu am nevoie de aplicații pt lingvistică, Gigel pt grafică, Aneta pt procesat poze, tu pt matematică etc. etc. Mie mi se pare evident că Apple a pierdut ritmul, dar are timp să-și revină. Nu poți impune un sistem de operare care nu acoperă aceste nișe, trebuie un sistem pt toată lumea, care însă permite și nișelor să trăiască fericite. Eu unul nu pot folosi iOS în forma actuală, nu că aș fi căpos, pur și simplu nu pot, nu oferă ceea ce am eu nevoie. iPad Pro nu oferă ceea ce au nevoie nișele astea, sufixul ăla „pro” nu știu la ce se referă, la performanțele absolute, poate, dar noi nu lucrăm cu absolutul, lucrăm cu instrumente mult mai banale. Dacă sistemul nu le oferă, atunci „pro” este un abuz.

Acu’ sincer să fiu din punctul meu de vedere nici măcar iOS n-ar fi o piedică atât de mare în calea productivității. Lipsa aplicațiilor serioase e buba. Nu știu cum se va rezolva chestia asta. Poate mai trebuie să așteptăm un an sau doi, până se urnesc developerii. Eu mi-aș schimba fericit workflow-ul de pe Mac pe iPad dacă aș avea cu ce.

Eu nu, și asta mă sperie. :slight_smile: Urăsc faptul că din ce în ce mai multe laptopuri vin cu touchscreen, ba chiar dacă vrei top de gamă (care include și cea mai bună rezoluție), musai trebuie să vrei cu touchscreen, probabil vor prinde din ce în ce mai mult și convertibilele ș.a.m.d. Dacă iPad-ul nu ar fi avut un program pe care să-l pot folosi ca simulator de amplificator de chitară (fiind, prin asta, mult mai portabil decît un Mac), sigur mi-aș fi luat Kindle pentru citit și gata. Nu fac și nu mă văd făcînd nimic pe iPad, iar acum, cînd iau în considerare un upgrade la laptop și mă uit în afara grădinii Apple, văd numai ecrane tactile. Cu greu am găsit Lenovo X1 Carbon v4 (nevrînd să iau în considerare altceva decît Lenovo, Dell și ASUS).

Cea mai bună dovadă că trebuie jucării pt toate gusturile și nevoile. :wink:

Vorba lui John Gruber (Daring Fireball): Apple o ia serios în freză cu reclama asta la Google Photos, care e difuzată în timpul transmisiunilor de la Rio.

Asta sună interesant.

Tata iPod-ului :smiley:

Am pățit și eu asta chiar în timp ce eram prin Dubrovnik și făceam poze orașului vechi. Culmea că nu s-a eliberat spațiu imediat după ce am șters hărți și aplicații, a trebuit să închid și să deschid telefonul pentru a avea 1 GB liberi, după ștergerile de rigoare. A durat câteva minute bune toată operațiunea. Așa îmi trebuie dacă m-am zgârcit când am decis ce model să-mi iau, mai trebuia să dau o căruță de bani pentru unul cu mai mult spațiu :rage:

BTW, eu tot nu înțeleg cum funcționează de fapt Photos, pentru că, deși am activată opțiunea de backup în iCloud, mereu cel mai mult spațiu în telefon e ocupat de Photos, cu peste 1.5 GB ocupați mereu.

PowerShell (de la Microsoft) este de astăzi open-source și disponibil pe Linux și OS X. Eu habar nu am la ce se folosește, dar faptul că Microsoft face mișcări spre open-source nu poate fi decât o veste bună.

Voi ce inlocuitor folositi la Notepad++ pentru Mac ? Eu am gasit ceva de genul CotEditor dar nu ma multumeste.

Ce e Notepad++, un fel de Notes? În perioada când am folosit Android, am trecut pe Simplenote, o aplicație excelentă pt nevoile mele, cu versiuni pt OS X, iOS și Android, care sincronizează imediat orice notiță. Deși nu mai folosesc Android, am rămas cu aplicația și o folosesc acuma exclusiv pt orice fel de note.

Sublime Text, TextMate, Brackets, TextWrangler

1 Like

Nu, e mai mult un înlocuitor excelent pentru Notepad-ul cu care vine Windows, dar cu mult mai multe opțiuni și funcții utile pentru cei care scriu cod (syntax highlighting în funcție de tipul de cod și alte minuni). Eu mai foloseam și Notepad2.