Chat topic vol. 2

Da, cred că au modificat emoticoanele.

iOS 9.3 se pare că va avea un Night Shift mode.

Dar pînă la urmă oare ce înseamnă? Am citit ceva cum că ar schimba schema de culori. Să vedem în ce sens. În ce mă privește, am astigmatism și mereu am probleme cu reclame și texte luminoase de mare contrast, motiv pentru care ceea ce înțeleg mai toate aplicațiile prin “Night Mode”, adică scris albicios pe fundal negricios mie îmi dă amețeli, la propriu.

Scrie acolo:

Night Shift uses your iOS device’s clock and geolocation to determine when it’s sunset in your location. Then it automatically shifts the colors in your display to the warmer end of the spectrum, making it easier on your eyes. In the morning, it returns the display to its regular settings.

Îmi aduce aminte de f.lux.

Citisem și asta, îmi scăpase din atenție “warmer”. Eu nici cu f.lux nu prea m-am împăcat, iar după ce am citit că mai mult ar ajuta la somn (reducînd radiațiile albastre) și nu neapărat la vedere, am renunțat liniștit.


Apropo de smile-uri, văd că acum “: )” duce la : slightly_smiling :, ăsta e cel discret. Dar, dacă insiști, îl găsești și pe cel mai bucuros, cu “: D”, care e : smile :

Da, sunt mai “corecte” smile-urile acum. Vorba lui Claudiu, înainte :) parcă rânjea prea tare. Acum e perfect.

Apropo de iOS 9.3, poate ați văzut și faptul că Apple va introduce o platformă educațională, de tipul Google Classroom. Nu știu cît a prins asta la noi, dar îmi place ideea, în primul rînd pentru faptul că, din cîte știu, iBooks sînt singurele care folosesc ultimul standard ePub3, care permite conținut dinamic. Cu alte cuvinte, numai pe dispozitive Apple se poate vedea cum trebuie un ePub3 cu widget-uri și alte tipuri de conținut interactiv.

Într-o vreme cînd web apps devin din ce în ce mai populare, nu știu dacă nu cumva e “too little, too late”, dar rămîne de văzut. Din capturile de ecran de pe pagina de prezentare, deduc și faptul că vor adăuga aplicații noi în această platformă, care să permită profesorilor să schimbe cu studenții nu doar documente iWork și iBooks.

A apărut aplicația VLC pentru noul Apple TV. Pare interesantă, detalii aici. Iată că Apple TV se transformă într-un media center adevărat.

De ce s-or fi încăpățînînd să țină atît de “ascuns” switch-ul pentru 4G (Cellular Data)?! Nu pot să înțeleg de ce nu l-au adăugat în Control Center, de mult timp - mi se pare mult mai util decît, de exemplu, acela de blocare a orientării. Acum văd că în 9.3 au mai adăugat funcții pentru force touch, inclusiv la aplicația de preferințe de sistem. Tot lipsește…

Un progrămel simpatic, de care poate ați mai auzit, IOGraph. Înregistrează mișcările și click-urile mouse-ului pe o anumită perioadă, iar la final, vă dă rezultatul, ca o operă de artă abstractă. :slightly_smiling:

I-auzi

Vremuri tulburi, măsuri pe măsură…

Atunci să fie ei sănătoși.

Păi dacă e așa, o să trecem din nou la torrente. Singurul dezavantaj e că torrentele sunt gratuite și au subtitrare în română, dar ne descurcăm noi cumva și așa.

2 Likes

Asta cît or mai fi și torente…

Avem [din nou] si Popcorn, deci alternative [inca] exista.

Pentru cei care se ocupă cu matematica: Photomath e o aplicație gratuită pentru iPhone care poate scana și rezolva pe loc ecuații matematice. Nu recunoaște scrisul de mână, ci doar tiparul, dar e interesantă. Arată și rezolvările pas cu pas ale ecuațiilor. Păcat doar că nu a apărut cu vreo 30 de ani mai devreme. :slightly_smiling:

1 Like

E amuzantă, te scutește să răsfoiești cînd copiezi tema de la răspunsuri. :slightly_smiling:

Ha, asta e bună pentru forumurile alea care la înregistrare îți cereau să rezolvi câte o ecuație diferențială…

1 Like