Chat topic vol. 2

Poftim? :slight_smile:

Oi fi dat de 2 ori Enter (=) ?

Salutare! As vrea un mic sfat: iPhone 6 sau 6 Plus?

Păi e destul de simplu: (vrei ecran mai mare) și (ai bugetul necesar)? iPhone 6 Plus. Altfel, iPhone 6 sau SE.

Merci de raspuns, evident nu SE ca nu vroiam un 5S imbunatatit dar dublu ca pret si ecran doar de 4". Initial ma gandisem la iPhone 6 dar un Plus e mai binevenit parca. Dupa ce il cumpar sa vad cum il car dupa mine :joy:

Am eu 6 Plus și da, partea cu căratul este cea mai dificilă, pentru că niciun buzunar nu e suficient de încăpător, mai ales la hainele de vară. În rest pentru mine e device-ul portabil ideal, pe care-l folosesc cel mai mult. Ecranul de dimensiuni mari face diferența.

Facebook migrates to Office 365 for email and calendar access for its 13,000 employees.

Și apropo, există Facebook for Work, acum am aflat.

Heh, credeam că Facebook pentru Work e LinkedIn.

1 Like

Au reinceput cei de la distributie electricitate sa intrerupa curentul cate 1-2 secunde. Ma gandesc sa iau un UPS pentru a proteja NAS si iMac. Aveti vreo experienta sau vreun sfat ce sa urmaresc sau ce sa iau?

APC-urile sunt bune. Am unul de vreo 12 ani, i-am schimbat bateria între timp, dar merge bine. Mai sunt și alte mărci ok dar nu alege dintre cele mai ieftine sau no-name, pentru că poți avea necazuri mari.

Trebuie să calculezi de ce putere totală ai nevoie, adunând puterile consumate de dispozitivele pe care vrei să le ții mereu pe UPS. Puterea livrată de UPS trebuie să fie mai mare decât totalul tău, preferabil cu o marjă suplimentară de 20-50% în plus.

Doar iMac si NAS. Am incercat sa vad in system report cat consuma uMac dar nu arada. La NAS va fi si mai greu de depistat pt ca am montat eu 2 HDD-uri in el.Ma gandes ca ar trebui sa vorbesc cu cineva cu aparat de masura.

Uită-te la specificațiile tehnice de la ambele dispozitive, sigur găsești undeva puterea maximă (măsurată în wați W). Dacă NAS-ul are un alimentator extern, atunci uită-te pe el, ar trebui să aibe o etichetă unde scrie curentul maxim (în Amperi). Puterea o afli înmulțind tensiunea cu amperajul, deci dacă scoate 12V la un curent de 1A, atunci puterea consumată este 12 x 1 = 12W.

Bănuiala mea e că un UPS de 300-500 VA îți va fi suficient.
IMac-ul nu cred că papă mai mult de 150W max.
(VA este tot puterea dar exprimată un pic altfel decât în W).

Uite specificațiile de la iMac-uri:

Vezi modelul tău cât consumă.

Mersi. Al meu iMac e late 2013 cu 180w max
Iar la NAS pe transformatorul de alimentare scrie 230V 1,8 A max la input si la output scrie 12V 5,4 A

Mda, deci cred că ți-e suficient un UPS de 500 VA.

Poate voi lua ceva la 700 VA. Poate mai pun si alte device-uri la UPS. Ce am observat e ca chiar daca se ia curentul si iMac e pe sleep nu pare a fi afectat. Cand il scot din sleep e identic cu toate programele deschise.

DiskMaker X 5 și cu ce voia să facă un stick bootabil.

1 Like

Mișto, cum se zice… a identificat installerul după cuvintele cheie din nume, tare.

Avem astăzi update-uri pentru toate OS-urile de la Apple. :sunglasses:

1 Like

Mîine se lansează Scrivener pentru iOS, va costa 20€. Pare foarte fain, pentru cine e deja obișnuit cu aplicația desktop.