Chat topic vol. 2

Happy Star Wars Day!
Aruncați o privire prin App Store, astăzi e reducere la jocurile Star Wars.

Cam târziu am descoperit și eu că suntem în Săptămâna Star Trek la Paramount Channel.

Uh, păcat că le difuzează la niște ore la care nu mă pot uita. 15:25?! WTF? :frowning:

Două colecții de manuale Mac/Apple vechi, scanate:

http://vintageapple.org/macbooks/

https://archive.org/details/@sketch_the_cow?and[]=subject%3A"Macintosh%20(Computer)"#uploads

Apple a pierdut dreptul de exclusivitate asupra mărcii “iPhone” în China. O geantă de piele IPHONE cineva?..

Sursa.

9 reviste tematice Star Wars, gratis azi. De fapt, 9 x (1 număr al unei reviste).

Avem și în România Apple Music la jumate de preț, pentru studenți?

Dacă e ca la celelalte produse Apple cu reducere pentru studenți, adică să vrea să ai mail sau să figurezi pe un domeniu .edu, degeaba.

Dar în România oricum avem preț studențesc. Mie îmi ia în continuare 4,99€/lună, să le țină Dumnezeu obiceiul! :slight_smile:

Ascultă cineva podcasturi? Cică sunt extrem de populare în SUA (cel puțin) și observ că marii podcasteri pun la cale ceva care a stârnit deja controverse (aici și aici).

Prin 2005-2006, atunci când Apple a stârnit nebunia cu podcasturile, ascultam și eu constant vreo două. Tocmai îmi luasem primul meu iPod și mi se părea interesant și relaxant să ascult acest soi de “emisiuni pseudoradiofonice”. Apoi am renunțat, nu știu de ce.

Au apărut aplicațiile Whatsapp pentru OS X și Windows.

1 Like

Vouă vi se întîmplă în Apple Music să nu vă descarce copertele albumelor pe 4G (doar pe WiFi)? Am bifat în setări Use Cellular Data și High Quality on Cellular, dar tot așa face mai mereu.

Mă refer dacă, să zicem, adăugați un album nou la My Music, pe 4G. Cînd sînt acasă pe WiFi, descarcă și copertele, care-mi apar cînd plec, pe 4G. Dar dacă adaug ceva pe 4G, copera se descarcă abia după ce ajung să mă conectez la WiFi și să deschid Music.

Vreau să iau o webcam cu microfon pt un mini, așa ceva e OK? Ce șpil trebuie să aibă?

Doriți să criptați/decriptați un disc extern dar durează prea mult și vreți să vedeți cum progresează operațiunea? Din seriea “să nu ne fie frică de Terminal”:

diskutil cs list | grep "Conversion Progress"

va afișa procentul la care a ajuns:

Conversion Progress: 83%

Dacă doriți să fie ceva cât de cât în timp real:

while true; do diskutil cs list | grep "Conversion Progress"; sleep 240; done

1 Like

Mă rog, ce voiam să zic e că avem OS X 10.11.15, iTunes 12.4 și iOS 9.3.2. :slight_smile:

1 Like

A apărut repede de tot 11.5 față de versiunile anterioare când o scăldau în beta vreo lună de zile cel puțin

Da, cred că l-au grăbit să fie odată cu iTunes, despre care se raportaseră probleme. Apropo, îmi plac micile modificări de organizare.

Aproape că uitasem. Asta apărea când dădeai „Save as…” la o versiune beta de la El Capitan. Văd că n-au făcut nimic în varianta finală.

62 tips & tricks pentru iOS 9, inclusiv unele specifice noii versiuni.

De exemplu, cei care ați urît noua tastatură, care are și litere mici, aflați că se poate dezactiva. :slight_smile:

1 Like

Ați auzit, probabi, că Apple a băgat un miliard de dolari în firma chineză de taxi Didi

Mda, unii zic acum că Car va fi de fapt un taxi cu pilot automat, nu o mașină pe care să o cumpere oricine. Cine știe…