Chat topic vol. 2

Eu am Xee3 pentru zile ploioase, în care nu-mi place Preview.

Și asta-i simpatică…

Eu nu foloseam Preview decât pentru vizionat PDF-uri, dar atunci când ele au și comentarii aplicația se comportă oribil. Ca să deschid un comentariu trebuie să dau dublu clic pe sticky-ul corespunzător din PDF, iar sticky-ul ăla pulsează pe ecran de două ori, de parcă ar vrea să se închidă la loc. Iar la PDF-urile mele mai complicate Preview e lent.

Pozele pe care nu le am în Photos le vizionez numai cu Quick Look.

Ieri am luat o aplicație numită Pixave pentru organizarea imaginilor. Vreau s-o folosesc pentru a-mi face o bază de date cu imagini și alte fișiere grafice de tip “royalty-free” pe care le-am adunat de-a lungul anilor. N-am apucat încă să mă joc prea mult cu ea dar lumea o laudă. Am nevoie să pot pune tag-uri fișierelor ca să pot găsi mai ușor ce-mi trebuie.

Da, asta cu adnotarea PDF-urilor este un detaliu important și pt mine (și pt alții, presupun). Pt așa ceva am folosit și Skim, care pare complex, dar tot la Preview am rămas. E drept, nu fac adnotări complicate, highlight ori sublinieri, rar cîte un comentariu. Și bag bookmark la paginile importante.

Safari “Technology Preview” – pentru cei care vor să testeze în avanpremieră tehnologiile web care propulsează browserul Safari.

Am și eu Pixave, e faină pentru cine are multe imagini, eventual formate diferite. Nu-mi place că tot le importă în librăria lui. Și dacă dai să importe sub formă de link, creează un fișier cu extensie specifică în librărie, care are mărimea fix cît poza inițială. De aceea mi-a plăcut Lyn, fiindcă nu are niciun fel de import. E drept, Pixave ajută mult mai mult la organizare.

Cît despre PDF-uri, din păcate, încă n-am reușit să-mi fac un mod de lucru satisfăcător. Înainte, aveam surprize să subliniez în GoodReader pe iPad și să nu-mi vadă pe Mac (mai rar Preview, mai des Skim). Acum, cu PDF Expert, și pe OS X și pe iOS, sper să fie convergența cît mai bună. O altă chestie care încă mă stresează e că nu știu cum să fac: Skim are adnotările și sublinierile vizibile doar în el (dacă nu faci export) – ceea ce e bine, dacă vrei să dai direct cartea curată cuiva, să nu stai să faci o copie fără măzgălituri. Pe de altă parte, nu văd pe iOS ce subliniez în Skim…

Din cîte știu eu, ce lucrezi cu Skim trebuie să citești tot cu Skim ca să vezi toate informațiile.

Oameni buni, astăzi e ziua internațională a backup-ului, așa că puneți mâna și aduceți la zi copiile de siguranță, până nu e prea târziu!

Nu știu de ce, dar prea arată a ajun de 1 aprilie, nu? sigur că facem backup, oricum, în fiecare zi sau cînd trebuie.

Cum îți merge Pixave? Eu am 1800 de fișiere în librărie și aplicația merge teribil de greu. La vizualizat thumbnails-uri n-am probleme, însă orice altă operație (inclusiv cele instantanee cum ar fi simpla selecție a unei poze cu un clic de maus) este foarte lentă. Am sperat că pot lucra rapid cu tagurile, dar e dezastru. O căutare prin tagurile deja existente (3200!) durează vreo 10 secunde.

Aha, m-am prins, Pixave e lentă atunci când e afișată bara laterală cu informații. Dacă o ascund merge normal.

N-am folosit-o foarte mult, nu prea mi-am făcut o părere. Și oricum nu am decît vreo 2-300 poze în el acum.

CountryOS, excelentă idee. Păcat că e 1 aprilie. :slight_smile: Made in Estonia.

E mișto… Tocmai i-am scris unui flăcău din Estonia, i-aș fi trimis linkul…

Estonienii chiar au ceva asemănător, e-rezidența.

Așa este, am fost și mă mai duc în aprilie iar. Ca orice republică fostă sovietică are încă mari contraste, dar – față de Letonia (nu am fost în Lituania) – este mult înainte. Tallinn este o cetate medievală superbă, pe weekend e plin de finlandezi. Au fost primii baltici intrați în zona euro, viața e scumpuță, dar te descurci. Între timp, toate cele 3 țări baltice au intrat în eurozonă, ultima a fost Lituania, anul trecut. Pe estoni i-au ajutat enorm finlandezii, doar sunt frații lor mai sudici.

Reclama asta la Apple Music e cam tâmpițică. Mă mir că Taylor Swift a acceptat să joace în ea.

OMG, ce final, nu mă așteptam :smiley:

Pe de altă parte, Taylor Swift îmi aduce aminte de Britney Spears :heart_eyes::kissing_closed_eyes::blush:

Banu’, Tudore, banu’ mult.

Altă furăciune, se pare că s-a dus vestea la PDF Expert :slight_smile:

Pînă și icoana… Iar site-ul dezvoltatorului nu există.

Nu găsesc nicio posibilitate de a raporta către Apple, doar într-o secțiune generică de Feedback, pe care sigur n-o citește nimeni.

Concurența e bună, plagiatul nu. Nu văd de ce te frămîntă pe tine chestia asta, doar dacă lucrezi în domeniu, să zic așa :blush:
Sînt multe aplicații care citesc și adnotează PDF-uri…