Chat topic vol. 2

He he, până nu demult nu pricepeam nici eu de ce simt unii nevoia unor telefoane din ce în ce mai mari. Până când mi-am luat un iPhone 6 Plus și mi-am schimbat complet părerea. Este device-ul perfect pentru mine. A înlocuit cu mare succes un iPad și (parțial) un computer, fiind dispozitivul pe care-l utilizez cel mai des pe parcursul unei zile. E suficient de mare pentru a viziona comod filme în pat: mărimea aparentă a ecranului în fața ochilor e cât a televizorului cu diagonala de 80+cm aflat la 2m distanță.

Singura problemă e că vara e mai greu de purtat prin buzunare, dar m-am obișnuit :slight_smile:

Mai ales daca il dublezi cu o casca wireless. In felul asta nu il tot scoti din buzunar sa il manuiesti.

Eu iPhone-ul îl folosesc cel mai puțin ca telefon. Sunt săptămâni când nu am nicio convorbire telefonică efectuată sau primită. E 99% doar pe post de comunicator pe internet și aplicații.

Dacă e mai comod pt tine, atunci clar este telefonul ideal. Cred că ideea acelui articol este că Apple trebuie să ofere fiecăruia ce i se pare potrivit. Am un iPhone 3 GS, suficient, nu citesc pe tablete, am ochii destul de slabi și încerc să-i protejez cît pot. Pt mine un iPhone este f. util pe adrese, pt calendar și pt notițe, pe care le fac nu cu Notes, ci cu SimpleNote, mi-a plăcut tare mult. o am din perioada dualismului OS X-Android și am rămas la ea.

Eu, deși pare ciudat, încă nu m-am obișnuit sau nu m-am convins să-mi placă să scriu pe ecran tactil. Deja dacă am de introdus mai mult de 2 propoziții, încep să caut scurtături. Am un iPhone 5s, prietena are iPhone 6 și mai am și un iPad Air. Am testat și un Samsung Note (deci am o oarecare idee și despre 6+). Nu am mîinile nici mici, nici mari, nu mă simt „înghesuit”, doar că nu-mi place. La videoclipuri sau filme oricum nu prea mă uit, mai mult citesc, știri sau cărți. Iar pe iPad îmi place, dau scrisul undeva la maxim 12 puncte și răsfoiesc asemenea unei cărți normale. Am încercat, de nevoie, și pe iPhone și nu trebuie să mai spun că erau cazuri cînd nici nu se termina fraza și trebuia să dau pagina.

Pur și simplu nu văd absolut nicio necesitate care să ceară mărirea diagonalei. Cel mult pînă la diagonala lui iPhone 6, dar parcă subțirimea îl face să pară și mai mare și nu-mi place mereu.

Fiecare cu necesitățile sale. Eu în afară de Apple Music, Facebook, ceva chat și foarte rar mail (mai mult citesc decît scriu) nu fac nimic pe iPhone (+ sms, apel). Dacă aș avea alte cerințe, cu siguranță aș fi avut și alte păreri.

Cum desfaci un PowerMac G4 Cube:

Dacă Apple ar lansa astăzi Cubul în exact aceeași formă, cred că ar fi un mare succes. Acum 16 ani Cubul a fost un eșec, printre altele deoarece nu avea sloturi PCI pentru plăci de expansiune. Nu știu de ce chestia asta era un lucru atât de important atunci. Probabil pentru că nu existau atât de multe device-uri care să poată fi conectate simplu, prin USB sau Firewire, la viteze mari.

1 Like

Am descoperit o aplicație mult mai bună decît iBooks de citit ePub pe iPad/iPhone, Marvin. Nu e chiar nouă, poate unii o știați. E mult mai puternică decît iBooks și cum eu nu vreau să mai cumpăr cărți din magazinul Apple, ci am un folder în Dropbox cu toate ePub-urile, iar aplicația comunică bine cu Dropbox, pare o variantă foarte bună.

Poate or vrea să facă și pe Mac, iBooks e departe de a fi o aplicație serioasă sau măcar bună pentru citit și mai ales administrat cărți digitale.

Spotify nu mai dă avertizarea că nu e disponibil la noi în țară, încă de pe prima pagină. Abia cînd faci sign up primești eroarea respectivă. Să fie pe drum spre noi sau doar fiindcă își reconstruiesc site-ul, n-au apucat să-l pună la punct, cu tot cu localizare etc.? Vedeți că inclusiv link-ul default spre pagina lor e cu /us acum.

Ha, cineva a copiat conceptul renăscutei iDraw (Graphic) sub Autodesk și a făcut o aplicație cu vechiul nume și cu iconiță similară, plus culori și un mini-logo care seamănă cu cel al Autodesk!

Ba chiar și numele dezvoltatorului cică e Urdeeo, un “abibas” după Indeeo, cei care făceau iDraw înainte de era Autodesk.

Abia aseară am descoperit și eu că Apple a activat confirmarea în doi pași pentru autentificarea cu Apple ID-uri din România. :thumbsup:

Cred că erau ultimii care încă nu ofereau opțiunea asta.

Linkul de suport de pe pagina App Store duce aici.

Încă o dovadă că procedura de aprobare a aplicațiilor în App Store are mari lacune.

Ha ha, cei de la Astropad au scăpat pisica din sac, cum s-ar spune… :grin:

După care azi-dimineață am primit următorul email:

Hello,
Astropad is currently inaccessible on the App Store, we are working to resolve this situation as soon as possible.

We will be in touch as soon as the situation is resolved.

Something went wrong with the update process of the App Store. If you have Astropad installed on your iPad, don’t do anything. You will be fine.

Deci da, avem confirmarea că noile iPad-uri care se vor lansa luni vor fi compatibile cu Apple Pencil.

Apropo, cît de mulțumit ești de Astropad? Atît cu Apple Pencil cît și cu alt stylus/degetul, cum merge, ca lag, acuratețe etc.?

Cei cu TV (chiar și de generație mai veche) vor putea urmări în direct evenimentul de luni direct din TV. În meniul principal a re-apărut aplicația Apple Events, care se pare că apare și dispare în funcție de programarea evenimentelor. Acum arată un cronometru frumos și ne spune ora, în funcție de fusul orar local. Deci luni, ora 19:00. Mie îmi convine cel mai mult așa, pentru că TV este legat prin fir la router și nu-mi consumă din traficul WiFi din LAN, deci sper să curgă lin, fără întreruperi.

Folosesc destul de rar Astropad, dar mi se pare că merge bine pentru chestiile relativ simple pe care le fac eu. În Photoshop e o problemă. Nu știu dacă e un bug sau nu, dar atunci când încep să desenez cu brush-ul ventilatorul MBP-ului o ia razna, semn că utilizarea procesorului crește foarte mult.

Un pic de lag există dar pe mine nu mă deranjează deloc.

Asta n-ar trebui să fie o problemă decât în cazul în care ai o rețea WiFi foarte, foarte lentă. Sau foarte, foarte aglomerată. :slight_smile: Streamul Apple nu cred că are mai mult de 1,5 - 2 mbps.

La mine Ps agită ventilatorul cînd dau cu pensula și cu tableta Wacom, conectată prin USB, deci e posibil să fie și de la aplicație. Oricum, mulțumesc de răspuns.

Luni mă voi uita după ora 19.30, după ce se termină episodul x din serialul coreean Jang Youngsil. :blush:

Păi oricum în primele minute se laudă Cook cu vânzările, probabil ceva magazin nou, apoi vor povesti despre Watch.

Așa ziceam și eu… că începe cu bla-bla…