Chat topic vol. 2

Astea-s tutorialele disponibile, care arată și ce calcule poate face rigla din aplicație.

Dar recomand consultarea unor instrucțiuni de utilizare detaliate pentru rigle de calcul, disponibile pe net, pentru a înțelege principiile de funcționare. E uimitor ce poți face cu o riglă dintr-asta.

Ce, nu m-ai crezut? :stuck_out_tongue:

Ba da… presupunând că aselenizarea chiar a avut loc vreodată… :stuck_out_tongue_closed_eyes:

furiously closes window

1 Like

Tata a avut vreo 2 din astea, le folosea uzual și era expert, mi-a arătat și mie cum funcționau, dar nu am reușit să țin minte. Făcea orice calcul imediat. Din păcate, secretele astea se pierd dacă nu se transmit din generație în generație. S-ar putea să mai am măcar una dintre ele pe undeva pe la țară.

E oficial: eveniment Apple pe 21 martie. Transmis în direct aici.

1 Like

OMFG, cred că-mi iau concediu săptămâna aia. În 21 eveniment Apple, în 23 avanpremiera Batman v Superman, la care am deja bilete. One man can take so much in one week.

Dacă vreți să vă transformați telefonul într-o unealtă a lui Batman: http://www.flir.eu/flirone/

Se pare că e pe bune chestia, cunosc pe cineva care are așa ceva, deși nu am văzut-o în acțiune cu ochii mei, dar îl cred.

Peste ce mai dai pe Youtube. The writer automaton
@tudor, asta mașinărie!

2 Likes

Dacă prindeți KBS, uitați-vă la serialul de luni și marți seara, orele 18.30 la 19.25, despre un fel de Copernic al coreenilor, sunt acolo reconstituite mașinării medievale. Îmi plac foarte mult filmele istorice coreene.

Nu v-a plăcut PDF Expert pentru Mac atunci când costa 19,99 €?
Luați de aici acum: :grimacing:

W…T…F… și scîrțîie atît de tare, ca să nu mai vorbim de caracteristici lipsă! O fi vreo manevră psihologică, să crezi că-i de calitate, văzînd că e scump. :slight_smile:

Urît.

Se prea poate, o aplicație ieftină bate la ochi! Eu am fost cîțiva ani editor de carte, editura era în avînt pe atunci, am fost la niște cursuri de politică editorială. Una dintre lecții era despre raportul tiraj ~ preț. Pe foarte scurt: o carte cu tiraj mare are preț mic, o carte scumpă (album etc.) are tiraj mic. Marea editură Brill din Olanda, care publică dicționare și alte lucrări similare, are cărți de € 100–300, tiraje mici, academice și fac bani frumoși din asta. Păi dacă vinzi 500 de ex. dintr-o carte care costă € 200 (unele sunt € 300) și tu, ca autor, iei 10 % e frumușel, nu? Nu te îmbogățești, dar trăiești mai bine decît să vinzi 1,000 ex. la 20 de lei, ce zici?

Ce-i drept au anunțat încă de la lansare pe blogul lor că prețul mic e promoțional și că-l vor mări la 60 €. Eu mai că l-aș fi cumpărat acum pentru Handoff, dar a devenit mult prea scump.

Depinde ce nevoi ai, unora s-a putea să le fie aplicația foarte utilă și să o cumpere. Dacă nu vor avea o piață suficient de largă, vor da faliment și se vor apuca de apicultură, ca variantă de trai.

Cum se conectau oamenii la rețea și cum trimiteau mesaje de pe computer în Evul Mediu. Adică în 1984. Observați în final cum li se dădea utilizatorilor software cu televizorul.

1 Like

Azi am citit un articol interesant despre iPhone SE și tendința spre aifoane mai mici, mai umane. Sînt de acord cu autorul, în bună parte. Și eu aștept un iPhone mic, normal…

Genial, nu știam că au existat chestii de-astea. Ce-i impresionant e că se puteau citi știrile dacă te conectai la rețea. În mod text, da’ era ceva! :slight_smile:

Și eu urăsc trendul de mărire a telefoanelor, mai ales că multe mărci au doar mărimi nepotrivite, după părerea mea. Chiar și iPhone 6 mi se pare mare. Nu mă văd folosind telefonul pentru citit sau vizionat clipuri, deci un phablet, pentru gusturile mele, e inutil. Aștept, de asemenea, cu interes un iPhone mai mic.